Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Kodėl vaikas provokuoja konfliktus?

„Paauglys savo elgesiu dažnai provokuoja konfliktui kitus šeimos narius: tėvus, senelius ir jaunesnę sesutę. Erzina, priekabiauja… Ko jis iš tiesų siekia ir kaip elgtis, kad tai liautųsi?“

Provokuodami kitus, vaikai bando jų ribas – ar stiprūs tai priešininkai. Provokuodamas tuos, kurie – kaip vaikas tikisi, – yra už jį stipresni (t. y. tėvus), paauglys siekia užtikrintos ir nuoseklios jų reakcijos. Iš tiesų jis nori pamatyti „idealią jėgą“. Be to, vaikas (dažniausiai esant „publikai“) rodo ir ką pats sugeba (neklausyti, pasipriešinti) bei laukia pripažinimo. Tai gali būti susiję su jo noru „įsitvirtinti valdžioje“, kurį provokuoja vaikiškas pavydas (galbūt sesutė dažniau giriama). Dar viena priežastis – paprasčiausias nuobodžiavimas. Pasišaipyti iš ko nors – tai toks lengvas būdas pasilinksminti jo (susierzinimo) sąskaita. Gal vaikas tiesiog turi per daug laisvalaikio?

Ką daryti?

* Reaguokite į netinkamą vaiko elgesį tuojau pat.

* Padėkite vaikui atpažinti ir įvardinti kilusius jausmus.

* Išsakykite savo jausmus ir lūkesčius (tačiau susilaikykite nuo pagundos ilgai moralizuoti).

* Pasiūlykite priimtinų būdų išlieti pykčiui: fizinės veiklos (arba paprasčiausiai suplėšyti laikraštį).

* Kai vaikas nurims, trumpai suformuluokite elgesio taisykles.

* Labai svarbu, kad netinkamu elgesiu vaikas nebepasiektų norimų rezultatų.

* Jeigu vaikas vyresnio amžiaus (12-14 m.), geriausia išeitis – partneriški santykiai: raskite abiem pusėms priimtiną sprendimą. Pasiūlykite vaikui kelias alternatyvas ir nubrėžkite aiškią ribą, už kurios derybos baigiasi.

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

Informacijos šaltinis: www.ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.