Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Klaipėdos darželiai reidų nebijo

Sekdama Aurelijaus Verygos pavyzdžiu tikrinti, ką valgo ligoniai, reidais į mokyklų ir darželių valgyklas gąsdina ir Švietimo ir mokslo ministerija.

Panašu, kad bent uostamiesčio darželiai patikrinimų nelabai bijo, nes pastaraisiais metais, kai ikimokyklinio ugdymo įstaigoms centralizuotą meniu ruošia Visuomenės sveikatos biuro specialistai, situacija pasikeitusi iš esmės. Tuo įsitikino ir „Vakarų ekspreso“ žurnalistė netikėtai užsukusi į atsitiktinai pasirinkto darželio virtuvę.

Brokolis – baubas?

Darželio „Traukinukas“ vadovybę apie netikėtą vizitą į virtuvę perspėjome, kai jau buvome prie pat darželio. Nors virėjos ir nebuvo patenkintos, kad trukdome jų darbą, bet puodų turinys maloniai nustebino – kunkuliavo jautienos sriuba su brokoliais, gausiai šių daržovių žadėjo dėti ir į bulvių košę, taip pat virėjos lipdė vištienos maltinukus. Tiesa, virėjos pripažino, kad viskas nėra taip gražu, kaip atrodo.

„Dirbu darželyje virėja nuo 1980-ųjų. Per tiek laiko tvarka keitėsi ne vieną kartą. Žinoma, nėra ir ko lyginti, kaip vaikai buvo maitinami prieš dvidešimt metų ir kaip dabar. Diena ir naktis. Tiesa, jei dabar vaikams kas nors ir nepatinka, neturime teisės keisti meniu“, – pasakojo maltinukus į orkaitę šaudama virėja Birutė.

„Tie pokyčiai mums kainavo nemažai nervų. Vaikams nebeleidžia duoti cukraus, o ir druskos – tik kelis gramus“, – antrino kolegė Laima.

Virėjos neslėpė, kad prisitaikyti prie pokyčių nebuvo labai lengva, bet dabar jau pripratusios.

Nors „Traukinuko“ direktorė Jolanta Kanišauskienė pasakojo, kad vaikai pokyčius priėmė lengvai, tačiau ir ji, ir virėjos pripažino, kad vis dar yra tokių patiekalų, kurių vaikai taip ir nepamėgo.

„Štai šiandien verdame sriubą su brokoliais ir jautiena. Į šią sriubą dar dedame kepintų salierų, morkų ir svogūnų. Žinome, kad šios sriubos vaikai nemėgsta. Visas kitas valgo, bet ši, kažodėl, nepatinka. Galbūt dėl to, kad tie brokoliai plaukioja?“ – svarstė virėja Birutė.

Todėl imamasi gudrybių, kaip šią daržovę vaikams įpiršti. Tai esą puikiai pavykstą įmaišius brokolių į bulvių košę.

Vakarienei „Traukinuko“ auklėtiniai tą dieną gavo bulvių paplotėlių-švilpikų su grietinės bei sviesto padažu, o užkandžiui – morkų lazdelių, tap pat nesaldintos žolelių arbatos.

„Mano nuomone, dabar meniu labai geras. Vaikai gauna labai daug daržovių, o ne taip kaip anksčiau, kai būdavo patiekiami tik pomidorai ir agurkai. Nebėra jokių riebių padažų, pieniškų dešrelių, jokių saldintų gėrimų ar bandelių su hidrintais riebalais, iš meniu išbrauktas batonas. Tiesa, iš pradžių, kai pusryčiams buvo patiekiamos tik košės, kai kuriems vaikams buvo streso, nes ne visi mėgsta košę. Tačiau dabar leidžiama pusryčiams prie košės patiekti ir duoniukų bei trapučių su įvairiomis užtepėlėmis, pavyzdžiui, pupelių, avinžirnių, varškės. Nors tai – naujiena, vaikai greitai pamėgo užtepėles“, – pasakojo J. Kanišauskienė.

Virėjos ją papildė, kad iš pupelių ar varškės pagamintų užtepėlių, deja, vaikai dar nepamėgę.

Pastebima tendencija, kad naują meniu greičiausiai pamėgo mažesnieji, nes jų mitybos įpročiai dar tik formuojasi.

KĄ VALGO? Darželinukų pietų valgiaraščio pavyzdžiai.

Įtinka ne viskas

Kad darželinukai jau priprato prie sveikesnio valgiaraščio, pritarė ir darželio „Berželis“ vadovė Birutė Maknavičienė. Tiesa, direktorė pripažino, kad paruošti sveikus patiekalus už maitinimui skirtas lėšas kartais būna sudėtinga misija.

„Įsivaizduokit – vieno darželinuko pietums galime išleisti 90 centų. Už šią sumą reikia ir sriubą išvirti, ir antrą patiekalą paruošti. Mano anūkas mokyklos valgykloje vien už kepsnį sumoka 1,80 Eur“, – pasakojo B. Maknavičienė.

Pasak jos, darželinukams sunkiausiai buvo priprasti prie pusryčiams patiekiamų košių, bet esą dabar ir šio patiekalo vaikai „nebrokija“.

„Auklėtojos pradėjo sakyti, kad tie, kurie valgys košes, augs dideli. Matyt, paveikė„, – svarstė darželio vadovė.

„Tikrai nebijome jokių patikrinimų, nes dabar vaikai maitinami sveikai“, – sakė lopšelio-darželio „Dobiliukas“ vadovė Armida Baltrušaitienė.

Pasak jos, pakeitus valgiaraštį pradžia nebuvo lengva, dar ir dabar vaikai pasigenda kai kurių patiekalų iš senojo meniu.

NEBIJOTI. „Nebijokime, kad vaikas liks alkanas, bijokime, kad bus sotus menkaverčio maisto’, – sako mitybos specialistai. Redakcijos archyvo nuotr.

„Ko gero, sudėtingiausia jiems buvo atsisveikinti su sumuštiniais, nes ir namuose juos dar mielai kerta. Deja, kaip alternatyvą siūlomų užtepėlių jie kol kas nepamėgo. Sunkoka vaikams buvo priprasti ir prie žalios ar geltonos košės, nes į ją dedama brokolių, ciberžolės. Bet tai tęstinis procesas, valgiaraštis nuolat tobulinamas. Tuos patiekalus, kurių vaikai labai nemėgsta, paprašome leisti pakeisti. Pavyzdžiui, atsisakėme žuvies kotletų„, – pasakojo A. Baltrušaitienė.

Nuomonių įvairovė

Kad perversmas Klaipėdos darželių virtuvėse tikrai įvyko, įsitikinome ir surengę tėvų apklausą socialiniame tinkle. Didžioji dalis apklausoje dalyvavusių tėvų gyrė naująjį meniu ir dalijosi nekokiais prisiminimais, kaip būdavę anksčiau.

„Vaikas baigė darželį prieš dvejus metus. Prisiminimai nemalonūs. Bulvių plokštainis šokinėjo lėkštėje – guminis, šaltas, be skonio. Burokėlių sriuba – vanduo ir burokai. Aš pati dirbu virtuvėje ir man gaila maisto produktų, kai iš jų pagamina nežinia ką„, – žibalo į ugnį įpylė viena mama.

Kiti tėvai ją kaip mat užpuolė, kad pamirštų tai, kas buvo prieš dvejus metus, mat dabar situacija darželiuose kardinaliai pasikeitusi. Tėvai gyrė darželiuose „Eglutė„, „Liepaitė„, „Dobiliukas“, „Žiogelis“, „Puriena“, „Linelis“, „Giliukas“, „Berželis“, „Pingvinukas“, „Nykštukas“, „Aitvarėlis“ tiekiamą maistą.

Tačiau neišvengta ir kritikos.

„Mane pašiurpino naujas maisto racionas: vietoje duonos – trapučiai, kurie 3 metus negenda. Kiek acetono. Autistams tai peilis“, – stebėjosi Audronė.

„Aš esu prieš saldžius pusryčius, kuriuos vaikai rytais valgo darželiuose. Ant dantų lieka be galo daug saldžių dribsnių gabalėlių… Gadina dantis“, – savo pastebėjimą išsakė Dovilė.

„Mūsų darželyje rytais tik košės be pieno, be cukraus, be sviesto… Niekas jų nevalgo. Ir gėrimai žoliniai taip pat nepatinka. Bet, kiek žinau, toks meniu nuo darželio nepriklauso“, – nebuvo patenkinta naujovėmis trečia.

„Viskas gerai, tik vakarienei galėtų neduoti pieniškų sriubų ir pieniškų dešrelių„, – akcentavo dar vieno darželinuko mama Milda.

„Kam 2-3 metų vaikams reikia dėti į bulvių košę ciberžolės miltelių? Netikiu, kad dėl to ji tampa sveika. Vaikai vien vaizdą pamatę nevalgo“, – svarstė Viktorija.

Ne viena mama pabrėžė, kad darželiuose pradėjus vaikus maitinti sveikai jie dažnai namo grįžta išbadėję, tad įtariama, kad gali būti ir taip, kad per visą dieną darželyje nieko į burną neįdeda, nes nepatinka naujieji patiekalai. Kiti tėvai svarstė, kad vaikai grįžta alkani dėl kitos priežasties – per anksti patiekiama vakarienė. Vienuose darželiuose ji duodama 16 val., kitur dar anksčiau – 15.30.

„Man tai truputį prasilenkia su logika… Iš lovos – iškart prie stalo“, – tokia tvarka stebėjosi vieno darželinuko mama.

Ne vienas pastebėjo, kad dabar, pasikeitus situacijai darželiuose, pokyčių reikėtų ir šeimose. Mat dažnas atvejis, kai namuose vaikams suformuojami netinkami mitybos įpročiai, tad tokiems vaikams sunku priprasti prie sveikesnio maisto darželyje.

„Mama dirba auklėtoja lopšelyje. Pasakoja, kaip mažiukams nepavyksta daržovių įkišti, o jos garuose virtos…„, – dažną situaciją darželiuose įvardijo Andželina.

Serga ne dėl alkio

„Nebijokime, kad vaikas liks alkanas, bijokime, kad bus sotus menkaverčio maisto. Svarbu nepamiršti, kad šiais laikais vaikai serga nuo maisto pertekliaus ir menkaverčio maisto, o ne nuo maisto stygiaus“, – sako vaikų maitinimo revoliucijos Lietuvoje iniciatorė, mitybos specialistė Raminta Bogušienė.

Ji akcentuoja, kad keičiant darželių meniu sveikesniais patiekalais labai svarbus tėvų vaidmuo.

„Jei vaikai savaitgalį valgys greito maisto restoranuose ar nuolat skanaus saldainius, tortus, dešreles, fri bulvytes, sūrelius, bulvių traškučius, tai jiems pusrytinė pirmadienio košė nebus nei skani, nei patraukli, nei jos valgys. Tėveliams būtų puiki pagalba, jei darželis pasidalintų sveikatai palankesnių patiekalų receptais, kuriuos tėveliai gamintų vaikams ir namuose“, – rekomenduoja R. Bogušienė.

Pasak mitybos specialistės, priprasti prie sveikesnių patiekalų vaikams paprasčiau tuomet, kai jie turi pakankamai informacijos ir žino, kokius produktus naudinga valgyti.

„Jokiu būdu negalima sakyti: „suvalgykite, vaikučiai, košę, o paskui duosime desertą„, – tai emocinių valgymo problemų skatinimas. Jei nevalgo košės, geriau sakyti: „vadinasi, esi pakankamai sotus“, – pataria R. Bogušienė.

„Pasiruošėme reidams iš anksto“

Jūratė GRUBLIAUSKIENĖ, Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro direktorė

Nežinau, kaip mokyklų valgyklos, bet uostamiesčio darželiai tikrai gali būti ramūs ir nebijoti reidų. Jiems esame pasiruošę iš anksto. Viskas yra sustyguota, kompleksiškai sprendžiami tiek valgiaraščių sudarymo, tiek gamybos technologijų klausimai. Dirbama ir su virtuvės darbuotojais, visuomenės sveikatos specialistai prižiūri, kaip organizuojamas maitinimas. Žinoma, labai daug priklauso nuo virėjų nusiteikimo. Mes galime paruošti geriausius valgiaraščius, bet, jei virėjos nebus nusiteikusios geranoriškai, nebus paprasta pasiekti gerų rezultatų. Domimės ir tėvų nuomone, dietistės dalyvauja tėvų susirinkimuose, jei yra poreikis – vykdo degustacijas.
Kol kas nėra problemos, kad trūktų pinigų. Jei bus išsakyti argumentuoti motyvai, tas klausimas bus svarstomas politiniame lygmeny. Reikia nepamiršti, kad ta suma, kurią tėvai sumoka už mėnesio maitinimą, išskirstoma nevienodai. Vieną dieną patiekalai gali kainuoti brangiau, kitą – pigiau. Išlaviruoti kol kas pavyksta.

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.