Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Kitoks vasaros savaitgalis su šeima: ką veikti be interneto

Kaip dažnai savaitgalį šeimos nariai susiranda savo kompiuterius ir džiaugiasi, turėdami laiko panirti į virtualų pasaulį, o vaikai seka tėvų pavyzdžiu. Net jeigu ir nedaug laiko praleidžiama prie interneto, siūlome bent kartą per mėnesį išbandyti kitokį savaitgalį. Kodėl tai verta?

Rašytojas Vytautas Jančiauskas savo knygoje “Mūsų santykių ritualai” sako, kad neišvengiamai “technologijos užvaldys visas mūsų gyvenimo sferas, norime to ar nenorime”. Labiausiai tai palies mūsų vaikus. Jam pritaria ir garsi vaikų psichologijos specialistė dr. Elizabeth Kilbey. Taigi, kokias problemas šeimoms ir vaikams sukelia per ilgas laikas su technologijomis ir kaip galima būtų jas spręsti?

Moksliniai tyrimai patvirtina

Laikas, kurį vaikai praleidžia internetinėje erdvėje pastarąjį dešimtmetį padvigubėjo. 2005 metais britų vaikai nuo 8 iki 15 metų amžiaus internetinėje erdvėje praleisdavo 6,2 valandos per savaitę. 2015 metais šis laikas išaugo iki 15 valandų. Internetu pradėjo naudotis vis jaunesnio amžiaus vaikai. Agentūros „Ofcom“ duomenimis 2014 metais prieiga prie interneto naudojosi 47 procentai vaikų nuo 3 iki 7 metų, o 2016 metais – jau 61 procentas šio amžiaus vaikų.

Dr. Elizabeth Kilbey savo knygoje „Vaikystė tarp ekranų“ rašo, kad jos darbe su vaikais ženkliai pagausėjo psichologinių problemų, susijusių su skaitmeninių technologijų naudojimu. „Jeigu mūsų vaikai yra nuolat „prilipę“ prie ekrano, kyla pavojus, kad auginame socialiai izoliuotų vaikų, pasižyminčių menkais socialiniais įgūdžiais, kartą. Kai vaikai tampa paaugliais, pernelyg ilgas laikas, praleidžiamas prie ekrano, gali paveikti kiekvieną jų gyvenimo sritį, pradedant tuo, kaip jiems seksis susirasti draugų, ir baigiant akademiniais laimėjimais.“

Fizinio aktyvumo stoka

Vis daugiau vaikų nuo 4-11 metų nėra išvystę savo motorinių įgūdžių ir neišlavinę pagrindinių raumenų dėl pernelyg ilgo laiko, praleidžiamo sėdint. Jiems stinga judrumo ir koordinacijos įgūdžių, kurie naudojami pašokti, peršokti, išlaikyti pusiausvyrą. Dėl neišlavintų raumenų, vaikų kūno ašis yra nesutvirtinta, todėl jie negali taisyklingai ir ilgiau sėdėti vienoje vietoje. Aktyvūs ir daug judantys vaikai, atėję į mokyklą, gali ilgiau išsėdėti ramiai, o vaikams, kurie praleidžia daug laiko prie ekranų tai sunku padaryti, jie blaško kitus ir yra nerimastingi.

Žaidimai

Latentinio amžiaus (4-11 metų) vaikai turi žaisti vaizduotės žaidimus, kurie skatina, kūrybiškumą ir imituoja realybę. Vaikai mėgsta konstruoti, žaisti su dėžėmis, pagaliais, smėliu. Šio amžiaus vaikams įdomu viskas, kas susiję su realiu pasauliu, todėl jų mėgiami žaislai – transporto priemonės, vaikiškos virtuvės, gydymo priemonių rinkiniai.

„Daugelis ikimokyklinio amžiaus vaikų, kurie ypač daug laiko praleidžia prie ekrano, dažniausiai būna įsikabinę į primityvius, elementarius mažamečių žaidimus. Užuot dalyvavę vaizduotės ar vaidmenų žaidime, atkartojančiame aplink juos verdantį gyvenimą, jie leidžia laiką trankydami vieną daiktą į kitą arba užpildydami ir ištuštindami juos. Tokiems vaikams vėliau bus sunku susirasti draugų.“ – rašo E. Kilbey.

Socialiniai įgūdžiai

Vienas svarbiausių uždavinių 4-11 metų vaikams yra išmokti bendrauti, pasikviesti draugus žaisti kartu. Vaikai turi išmokti įsitraukti į išorinį pasaulį ir susilaukti pritarimo, palaikymo iš šeimos. Vaikai, kurie yra „prilipę“ prie ekranų, neįsitraukia į gyvus žaidimus ir netenka galimybės mokytis bendrauti. Jie turėtų daug laiko praleisti su kitais žmonėmis ir mokytis empatijos, suprasti pašnekovo balso toną, veido išraišką, o laiko leidimas su technologijomis to nesuteikia.

Dėmesys

Vienu tyrimu buvo nustatytas ryšys tarp trumpesnės dėmesio koncentracijos ir laiko, praleidžiamo prie ekranų. Vaikai, kurie praleisdavo ilgiau nei 2 rekomenduojamas valandas, turėdavo nuo 1,5 iki 2 kartų dažnesnius dėmesio sutrikimus. Žaidžiant internetinius žaidimus nuolat keičiasi vaizdai, vaikai dažnai ir lengvai gauna virtualius apdovanojimus. Mokykloje, atliekant užduotis vaizdai taip greitai nesikeičia ir jos reikalauja ilgesnės dėmesio koncentracijos.

Vaikų psichologė E. Kilbey pataria griežtai riboti laiką, kurį vaikai gali praleisti su technologijomis. Vaikai imituoja suaugusius, todėl tėvai turi rodyti jiems pavyzdį. Štai keli patarimai:

susitarkite šeimoje nelaikyti mobiliųjų prietaisų miegamajame. Vietoje jų, įsigykite žadintuvą. Einant miegoti, telefonus sudėkite į vieną stalčių ar palikite krautis tam paskirtoje vietoje. Kai kurie ekspertai mano, kad kūrybiškiausios ir originaliausios mintys aplanko tada, kai leidžiame sau nuobodžiauti. Važiuojant mašina, autobusu leiskite sau pasižvalgyti pro langą, užmerkti akis ar pabendrauti su žmonėmis, vietoje to, kad instinktyviai siektumėte savo mobiliojo telefono. Valgant su šeima ir bendraujant išjunkite visus garsus telefone, kad galėtumėte visą dėmesį skirti artimiesiems.

Diena be interneto

Vytautas Jančiauskas savo knygoje „Mūsų santykių ritualai“ kviečia šeimas ir poras praleisti dieną be interneto: „Tą dieną išjunkite telefonus, kompiuterius, televizorių, neskaitykite knygų ir nedirbkite. Visą dieną leiskite kartu. Gaminkite valgyti, eikite pasivaikščioti, važiuokite pabūti gamtoje, daug kalbėkitės. Dėmesį sutelkite į vienas kitą.“ Rekomenduojama tokią dieną turėti kartą per kelis mėnesius ar metų ketvirtį. Tegul diena be interneto įsirėžia į jūsų šeimos narių atmintį kaip džiaugsmo, skardaus juoko ir pašėlusio dūkimo laikas.

Artėjantis vasaros savaitgalis – pats tinkamiausias laikas įvesti šeimoje šį ritualą! Šią dieną išbandykite riedučius, riedlentes, dviračius ir paspirtukus.

Susikraukite kuprines, sėskite į mašiną ir ieškokite neaplankytų Lietuvos kampelių. Ar jau keliavote Trakų Varnikų pažintiniu taku, kuriame driekiasi pelkes? Ar pabuvojote Bistrampolio dvare Panevėžyje, Trakų Vokės dvaro sodyboje, Atazavės dvare? Ar jau matėte nuostabiąsias Nemirsetos kopas, ar buvote įkopę į Raganų kalną Juodkrantėje? Ar plaukėte šią vasarą baidarėmis, ar paleidote bent vieną aitvarą?! Jeigu ne – štai artėja savaitgalis, slėpkite telefonus, pamirškite žinutes ir visokius pypsėjimus juose ir pakvieskite savo šeimos narius praleisti kuriozišką savaitgalį be interneto!

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.