Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Kam vaikams seneliai ir močiutės?

Ne, kalba eis ne apie nemokamas aukles!

„Norint užauginti vaiką, reikalingas visas kaimas“ – tai ne vien liaudiška išmintis, bet ir nuoroda į Niufeldo prisirišimo teoriją, tvirtinančią, jog kuo daugiau aplink vaiką juo besirūpinančių suaugusių, tuo ramesnis ir labai pasitikintis jis augs ir vystysis. Į „prisirišimų kaimą“ psichologo nuomone, be tėvo ir mamos, turi būti įtraukti ir kiti giminaičiai bei artimi šeimos draugai. Tačiau tai ne vienintelė priežastis, dėl kurios bendravimas su seneliais ir močiutėmis naudingas vaikui. Pateikiame dar penkis mokslinius abipusės naudos įrodymus.

Vaikai visada turės papildomą palaikymą. Oksfordo universitete atlikti tyrimai parodė, kad artimi su seneliais ir močiutėmis vaikai turi mažiau problemų su elgesiu. Jie geriau susitvarko su tramuojančia gyvenimo patirtimi, tokia kaip tėvų skyrybos ar patyčios mokykloje. Senelis ir močiutė gali užtikrinti vaikui saugumo jausmą, kuris paskui padeda įveikti sunkumus.

Ryšis tarp kartų padeda vaikams priešintis sunkumams. Šeimos istorijos išmanymas ir sugebėjimas įsilieti į bendrą visai šeimai pasaulio vaizdą, padeda geriau kontroliuoti savo gyvenimą, kai įvykiai darosi nekontroliuojami. Močiutės pasakojimai, kokie buvo mama ir tėtis, būdami jo metų ir su kokiomis problemomis jiems teko susidurti, padeda vaikui pergyventi ir savas bėdas. Amerikiečių psichologai, kurie teikė pagalbą vaikams po Rugsėjo 11 teroro akto, pastebėjo, kad tie vaikai, kurie žinojo savo šeimos istoriją, geriau dorojosi su stresu.

Artimas ryšys su seneliais moko vaiką ramiau žvelgti į kitus pagyvenusius žmones. Kaip rodo Belgijoje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 1151 vaikas, kurių amžius siekė 7-16 metų, artimi seneliams ir močiutėms vaikai turėjo mažiau prietarų, susijusių su pagyvenusiais žmonėmis. Tie vaikai, kurių santykiai su seneliais ir močiutėmis buvo prasti (nebūtinai kontaktų kiekybės, o greičiau jų kokybės prasme) dažniau žvelgė į senus žmones atsainiai ar priešiškai.

Skirtingų kartų atstovų bendravimas gina nuo depresijos. Bostono koledže 2014 metais atlikti tyrimai išaiškino ryšį tarp vaiko bendravimo su vyresnio amžiaus artimaisiais ir žemesniu visų šeimos narių depresijos lygiu. Anūkai supažindina senelius su šiuolaikinėmis technologijomis, o seneliai dalinasi gyvenimo patirtimi ir patarimais. – praneša BostonGlobe.

Vaikai padeda seneliams ir močiutėms ilgiau gyventi. Tyrinėtojai išsiaiškino, kad anūkų priežiūra prailgina pagyvenusių žmonių gyvenimo trukmę vidutiniškais penkiais metais.

Taip kad ne vien liaudiška išmintis, bet ir mokslo duomenys byloja, jog bendravime tarp skirtingų kartų šeimos narių pralaimėjusios pusės nebūna.

Informacijos šaltinis: http://seimairnamai.eu

Susijusios naujienos

1 Komentaras

  • JO 2019 6 rugpjūčio at 8:15

    Yra tokių vaikų, kurie primeta seniems tėvams auginti anūkus, o paaugintus atskiria nuo senelių ir naudoja kaip įrankį valdyti senelius. Jei būsite geri, leisime matytis, o jei pyptelėsite- savo augintą anūką matysite kaip savo ausis. Tokie vaikai išauga, kai pildai kiekvieną jų norą atsisakydamas sau visko.

    Reply

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.