Straipsniai apie vaikų ugdymo įstaigas

Iššūkis: darželis – valstybinis ar privatus?

Jau kurį laiką valstybinių vaikų darželių Vilniuje bei kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose yra trūkumas. Norėdami užpildyti atsiradusią spragą, nišą užpildė privačios ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Taigi tėveliai, nusprendę vesti savo atžalą į darželį, gali pasirinkti tarp valstybinių ir privačių. Tiek valstybinės, tiek privačios įstaigos turi savus privalumus ir trūkumus.

Lengviausia skirtumus pamatyti tarp valstybinių ir privačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų, lyginant jų kainas. Valstybiniai vaikų darželiai yra finansuojami valstybės, savivaldybės ir nedidele dalimi – tėvų įmokomis. Jeigu lėšų trūksta (o dažniausiai jų trūksta), pastatai nėra remontuojami, trūksta edukacinių bei kitokių reikalingų priemonių.

„Privatus darželis dažniausiai gyvena iš tų pajamų, kurias surenka kaip vaiko ugdymo mokestį iš tėvelių. Mokinio krepšelis šiek tiek palengvina situaciją, tačiau jis nėra pagrindinis pajamų šaltinis“ – pasakoja apie pajamas privataus darželio „Šviesos slėnis“ steigėja, direktorė Jūratė Verneckienė. „Vaiko ugdymo mokestis privačiame darželyje tampa pakankamai aukštu. Tačiau čia jis yra paskaičiuotas, jog užtektų viskam. Pastatas bus šiltas, pasirūpinta edukacinėmis bei kitomis reikalingomis priemonėmis, sveikesnis maistas.“

Kitas skirtumas tarp valstybinio ir privataus vaikų darželio yra vaikų grupių dydis. Dažniausiai valstybiniuose darželiuose vaikų grupės yra perpildytos ir jose būna ne mažiau 20 vaikų. Privačiame vaikų darželyje vaikų grupės būna iki 15 vaikučių. Tai yra didelis pliusas, nes tokio dydžio grupė yra optimali produktyviam darbui, vaikų ugdymui, priežiūrai ir vaikų gyvenimui darželyje.

„Taip pat privačiame vaikų darželyje stengiamasi, kad vaikų ugdymu ir priežiūra rūpintųsi pakankamas skaičius auklėtojų. Todėl net esant mažai vaikų grupei, tikėtina, jog dirbs ne viena, o kelios auklėtojos. Esant mažesnei vaikų grupei auklėtoja gali intensyviau stebėti kiekvieną vaiką, jam padėti, kai kurias savybes labiau paskatinti ir taip kiekvieną vaiką individualiau ugdyti“ – dalinosi patirtimi J. Verneckienė.

Vaikučių buvimas lauke, gryname ore. Nors teisės aktai reglamentuoja, kad vaikai darželyje turi išeiti į lauką du kartus per dieną, ne paslaptis, jog esant „blogam orui“ valstybiniame darželyje dažnai į lauką vaikų neveda. Žinoma, pasitaiko ir privačiuose darželiuose tokių situacijų, tačiau tai yra gerokai rečiau nei valstybiniuose darželiuose. „Kadangi privačius darželius gali tėveliai išsirinkti patys, mes siūlytume labai atidžiai išsiaiškinti, ar darželyje egzistuoja tokia sąvoka kaip „blogas oras“. Ilgas ir aktyvus buvimas lauke bet kokiu oru – tai tikimybė, kad vaikas bus labiau užsigrūdinęs ir mažiau bus linkęs sirgti“ – pasakoja privataus darželio „Šviesos slėnis“ direktorė J. Verneckienė.

Dar vienas aspektas, kuris dažniausiai skiriasi valstybiniame ir privačiame darželyje yra maisto kokybė. Valstybiniuose darželiuose maisto produktus tiekia įmonė, laimėjusi viešą konkursą už mažiausią kainą. Visgi privačiuose darželiuose yra labiau rūpinamasi, jog maistas būtų sveikas, o ne pigiausias. „Privačiuose darželiuose, kuriuose maistas gaminamas vietoje, yra galimybė maistą gaminti labai įvairų, praturtintą įvairiais maisto priedais, tokiais, kaip įvairių rūšių aliejais, sėklomis, natūraliomis uogomis. Taip pat yra puiki galimybė rinktis ekologiškus maisto produktus, vietos ūkininkų užaugintus vaisius, daržoves, kruopas“ – teigia J. Verneckienė.

Ugdymo programos. Privačios vaikų ugdymo įstaigos gali pasiūlyti įvairesnio spektro ugdymo programas. Tai gali būti ir senas tradicijas jau puoselėjančios Valdorfo, Montessori ir pan. pedagogikos kryptys. Taip pat gali būti visai naujos, dar tik pradedančios savo gyvavimą pedagogikos idėjos. „Privačiuose vaikų darželiuose pedagoginis personalas bus labiau linkęs naujovėms, turės daugiau novatoriškų idėjų ir bus lankstesnis. Tikrai dažnai privataus darželio kieme pamatysite didesnę ar mažesnę lysvę, kurioje vaikai patys augina salotas, krapus ir kitas daržoves“ – pasakojo J. Verneckienė.

Bendravimas. Dažniausiai privačiuose vaikų darželiuose susikuria stiprios tėvelių ir darželio bendruomenės, organizuojamos bendros išvykos su tėvais, talkos, tėvų susirinkimai tampa aktyvūs, atviri. Nuolatos vyksta dialogas tarp auklėtojų ir tėvų, dauguma tėvų bendraudami su auklėtojomis kiekvieną dieną sužino apie savo vaiko pasiekimus ir prabėgusią dieną.

Taigi, jeigu sprendžiate, kurį darželį pasirinkti – valstybinį ar privatų, ar negavote vietos valstybiniame darželyje ir gyvenate Vilniuje, žinokite, jog nuo 2015 m. rugsėjo 1 d. Vilniaus miesto savivaldybė kompensuos 100 eurų darželio mokestį visiems tėveliams, kurių atžala lanko privatų darželį, kai vaiko ir vieno iš tėvų gyvenamoji vieta yra deklaruota Vilniaus mieste.

Kad ir kiek skirtumų surastume tarp valstybinių bei privačių vaikų darželių, nepamirškime, jog visur pasitaiko ir kitokių istorijų. Svarbiausia bendraukite su auklėtojomis, būkite aktyvūs darželio bendruomenės dalimi.

Informacijos šaltinis:

alfa-300x158

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.