Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Galvokime kitaip – ir viskas pasikeis

Žmogui būdinga pasirinkti labiausiai įprastus būdus gyventi ir reaguoti į kasdienes situacijas.

Mūsų gyvenimo tempas spartus, darbų ir rūpesčių, kuriuos reikia įveikti, būna be galo daug, nėra kada klausinėti savęs: „O kodėl aš taip galvoju, ar tikrai viskas yra taip, kaip aš manau?“. Paprasčiau elgtis standartiškai, pagal kadaise išmoktus reagavimo šablonus ir automatines mintis. Tačiau mes retai kada išlošiame dėl tokio savo elgsenos ir mąstysenos automatiškumo.

O įprastą minčių tėkmę galima pakeisti. Tuo užsiima kognityvinė elgesio terapija.

Kognityvinės psichologijos specialistas tokiam klientui pasiūlytų išvystyti savo idėją, įsigilinti į ją, kad sužinotų, kas slepiasi už automatinės minties. Galbūt tai reikš, kad žmogus jaučiasi nevykėliu, jog nesugebėjo persikelti į šiltesnį klimatą arba užsidirbti pakankamai pinigų atostogoms prie jūros karštuose kraštuose. Kitam gal tokios mintys apnuogins jo jauseną, jog viskas aplinkui blogai, nėra jokio džiaugsmo ir dar oras prastas. O trečias gal pasipiktins komunalinėmis tarnybomis, kurios tinkamai nesureguliuoja būto šildymo.

Kai surasime tokių automatinių minčių šaknis, galėsime paanalizuoti tikrąją blogos nuotaikos priežastį. Svarstysime, kaip galima būtų užsidirbti daugiau, kaip surasti būdą pakeliauti ar persikelti į kitą gyvenimo vietą, kaip sureguliuoti šildymą,, kaip apsirūpinti šiltesniais drabužiais bei avalyne, kad nereikėtų šalti lauke.

Taip mes galime suprasti, kad automatinės neigiamos mintys tik įvaro mus į aklavietę. O išeitis atsivers tada, kai surasime realią nerimo ir nepasitenkinimo priežastį ir imsimės veiksmų situacijai ištaisyti.

Pradėję galvoti kitaip, nei esame įpratę, mes galime pakeisti savo gyvenimą į gerąją pusę. Tam verta paaukoti laiko ir išmokti pačiam tapti savo kognityviniu terapeutu.

Pabandykite sekti savo automatines mintis ir išsiaiškinti, kas už jų slypi. Pasiektas aiškumas nuramina sąmonę ir suteikia galimybę reaguoti bei veikti kitaip.

Pirmame etape, kol išsiugdysite įprotį kontroliuoti savo automatines mintis, verta jas užsirašinėti, kad suradę laiko galėtumėte jas atidžiai išnagrinėti.

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.