Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima

EINAME MIEGOTI: VAKARO RITUALŲ SVARBA MAŽIESIEMS

Ar jums pažįstama situacija, kai, atėjus laikui ruoštis į lovą, vaikas maldauja: „Prašau, dar truputėlį!..“ Ir jūs nusileidžiate, leidžiate dar truputėlį pažiūrėti filmuką ar pažaisti? Paskui dažniausiai truputėlis virsta ilgesniu laiku, susizgrimbate, kad jau seniai laikas miegoti, tada skubiai išjungiate kompiuterį, planšetę ar mobilųjį telefoną, greitosiomis sumetate žaislus, griebiate pižamą, skubinate vaiką nusiprausti ir raginate greitai greitutėliai užsikloti ir miegoti. Į prašymus paskaityti prieš miegą atsakote, kad jau vėlu ir nėra kada. Esate įsitikinę, kadangi „pavėlavote“ laiku paguldyti vaiką, jis bus pavargęs ir tuoj pat užmigs. Bet ar dažnai vaikas užmiega?

Tiesa ta, kad tiek vaikams, tiek suaugusiesiems reikia tam tikrų numatomų etapų, žingsnelių, ruošiantis miegoti. Taip, miegui reikia pasiruošti ir nusiteikti, tad vakaro ritualai prieš miegą – būtinoji sveiko vaiko vystymosi dalis. Kitaip tariant, skubomis pabaigdami vaiko žaidimo metą ir kone prievarta perkėlę jį į lovą atimate iš jo galimybę natūraliai, švelniai pereiti iš vieno dienos etapo į kitą, nusiteikti miegui, mėgautis ruošimusi į lovą. Galbūt patys apie tai net nepagalvojate, tačiau įprasta vakaro veiklų tvarka, tam tikri ruošimosi miegoti ritualai ne tik sumažins vakarinę įtampą ir vaikų pasipriešinimą miegui, bet ir bus džiuginantis, raminantis metas tiek vaikams, tiek jums patiems.

Kas gi svarbu ruošiantis miegoti?

Ruošos eiga

Tai, ką darote ir kaip ruošiatės miego metui, yra lyg tam tikras veiksmų planas, galintis varijuoti kiekvienoje šeimoje. Svarbiausi dalykai dažniausiai būna nusiprausimas ir dantukų valymas, galbūt maudynės vonioje, persirengimas pižama, skaitymas lovoje, vakaro maldelė ar jūsų šeimoje įprasti saldaus miego palinkėjimai. Svarbiausia, kad ruošimasis miegoti būtų neskubus, be įtampos, numatomas, jo eiga neturėtų keistis. Turintiems mažesnių vaikų, galima vakaro veiklų eigą nusipiešti, visai kaip ir ryto veiklų atveju. Taip vaikai jaučiasi savarankiškesni, dažnai patys su džiugesiu pagal paveikslėlius pasitikrina, ar viską atliko.

Elektroninių prietaisų išjungimas

Laikas miegoti neateina staiga, tad ir vaiko kūnas bei protas turi tam iš anksto ruoštis, rimti. Tai reiškia, kad bent jau valandą prieš tai, kai jūsų vaikas padeda galvą ant pagalvės, reikėtų išjungti elektroninius prietaisus, televizorių, nevalgyti saldumynų. Geriausia tuo metu žaisti ramius žaidimus, dėlioti dėliones, skaityti ar piešti; kai kuriuos vaikus ramina vonia, vaikams skirta atpalaiduojanti joga.

Vakaro nuotaika

Artėjant miego metui puikiai tinka ramesnis, neryškus apšvietimas, švelnūs garsai. Jei šeimoje mėgstate nuolat fone girdėti muziką, turėkite „vakarinį repertuarą“. Miego ekspertai tvirtina, kad vakarais geriau klausyti muzikos be žodžių, su besikartojančiais švelniais motyvais.

Vakaro pasakas skaitykite vaikui gulint jo lovelėje, ne jūsų miegamajame ar kuriame kitame kambaryje. Vakaro pasaka vaikui turėtų asocijuotis su ramybe ir netrukus ateisiančiu miegu. Atsispirkite vaiko prašymams „paskutinį kartą pabučiuoti šuniuką“, nubėgti pasiimti dar vieno žaisliuko miegui ar ko kito, dėl ko jis turėtų išlipti iš lovytės. Laikantis vakaro ritualų, vaikas ilgainiui nebejaus poreikio kaip nors nutolinti miego, ir pasakos skaitymas bei gulėjimas lovoje bus smagiausioji šių ritualų dalis.

Nekintantys ritualai

Svarbu suvokti tai, jog kas vakarą besikartojantis tas pats ruošimosi miegui ritualas padeda vaikui fiziškai lengviau užmigti. Besikartojant tai pačiai ruošos sekai, ilgainiui natūraliai priėjus pasakos skaitymą lovoje, jaučiamas malonus apsunkimas, mieguistumas. Nors dažnai atrodo priešingai, svarbiausias ir itin raminamas dalykas vaikams yra būtent tai, jog jie žino veiksmų seką – šis žinojimas ramina, tam tikra prasme užtikrina saugumo pojūtį, be to, žinodami tą seką jie jaučiasi jos bendraautoriais, savotiškai „valdantys“ situaciją, ypač, kai tėvams nebereikia raginti ar priminti, jog pamiršo išsivalyti dantukus ar susidėti žaisliukus; kuo toliau, tuo mažiau kyla noras priešintis vakaro eigai (tiesa, vėliau, paaugus, tas noras neišvengiamai kils ir teks vakaro ritualus pritaikyti paaugusiai atžalai).

Nėra vieno auksinio vakaro ruošos eigos plano, kuris būtų tobulai tinkantis kiekvienai šeimai. Kai kurie tėvai mano, kad svarbiausia vakarais laikytis pagrindinių padarytinų dalykų, kiti kas vakarą stengiasi sukurti vaikams tam tikrą nedidelę šventę. Be to, šeimose laikomasi arba nesilaikoma religinių tradicijų, tėvai vadovaujasi skirtingomis nuostatomis apie tai, ar vaikas privalo užmigti vienas pats, ar geriau pabūti šalia, kol atžala užmiega.

Žemiau pateikiami daugelio šeimų svarbiausiais laikomi ruošimosi miegui dalykai ir veiklos. Galbūt pasisemsite keletą idėjų, paįvairinsiančių jūsų atžalų kelionę į miego šalį?

  • Raminamoji vonia: šiltas vanduo, ramūs žaidimai vandenyje, voniai tinkančių, neperšlampamų knygelių vartymas.
  • Dantukų valymas, veido prausimas.
  • Tualetas.
  • Stiklinė vandens: kai kurie tėvai, pastebėję, kad atžala, jau gulėdama lovoje, dažnai nori atsikelti ir nubėgti atsigerti, ant naktinio staliuko laiko stiklinę vandens.
  • Persirengimas pižama ar naktinukais: jei turite keletą naktinių drabužėlių komplektų, leiskite vaikui pasirinkti, kurį vilksis nakčiai – vaikams svarbu, kai jie gali rinktis, spręsti patys.
  • Joga prieš miegą: pasidomėkite vaikų joga ir pozomis, kurios rekomenduotinos prieš miegą – kai kurie tėvai teigia, kad tai padeda vaikams lengviau užmigti ir geriau miegoti.
  • Kalbėjimas tyliai: vaikams labai patinka, kai su jais imate kalbėti pašnibždomis; tai puikus būdas artėti prie miego. Tyliai kalbėdamiesi galite pasidalinti svarbiausiais dienos įspūdžiais arba pažaisti sapno pasirinkimo žaidimą – suplanuokite, ką sapnuosite.
  • Vakaro skaitiniai: viena svarbiausiųjų veiklų prieš miegą – klausytis tėvų skaitomos pasakos. Šios dalies stenkitės jokiais būdais nepraleisti.
  • Lopšinė: kai kurie net ir ūgtelėję vaikai, ne tik kūdikiai, mėgsta klausytis lopšinių. Jokiais būdais neatsisakykit lopšinės, jei tik jūsų vaikams tai miela.
  • Malda: tai gali būti ir įprasta religinė malda, ir jūsų pačių sukurta vakaro maldelė, dėkojant už dieną.
  • Labanaktis: daugeliui vaikų patinka linkėti labos nakties, ir jie su dideliu malonumu jos linki ne tik tėvams ir kitiems šeimos nariams, bet ir augintiniui, mėnuliui, žaisliukams. Savaime suprantama, tam nereikia išlipti iš lovos.
  • Apsikabinimas: tai taip svarbu, kad apkabinti savo vaiką turėtumėte net jei jis užmigo dar klausydamas pasakos. Apsikabinimų niekada nebus per daug.

Pagal parenting.com parengė Diana Gancevskaitė

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.