Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Bendravimas su vaiku. Penkių minučių taisyklė

Prieš daug metų, kai dar tik pradėjau studijuoti psichologiją, iš vieno savo dėstytojo sužinojau apie „penkių minučių taisyklę“, ir dabar noriu apie tai papasakoti.

Vaikams, ypač mažiesiems, susitikimas su tėvais po pamokų, darželio ar darbų – džiaugsmas. Pirmąsias penkias šio susitikimo minutes vaikas nori pasidalinti su tėvais tuo, kas jam svarbiausia, todėl pasakoja viską, kas jam buvo reikšmingiausia per visą dieną, kas sukėlė stipriausias emocijas. Vaikai nemoka „padaryti pauzės“ ir palaukti tinkamo momento pokalbiui, informaciją jie iš savęs išlieja vos pamatę tėvus.

Jei mama arba tėtis sutikę vaiką klausosi, ką jis jam sako, jie gali sužinoti, kaip praėjo mažylio diena, kas jį nuliūdino, o kas nudžiugino, kad mažasis sužinojo kažką naujo, įdomaus, kad jis dėl kažko nerimauja. Išklausius, galima iš karto pagirti, nuraminti ar pasidžiaugti, galima padrąsinti arba paguosti – suteikti teigiamą atgalinį ryšį – tokiu atveju vaikas bus išgirstas, ramus ir laimingas.

Tačiau kartais nutinka taip, kad tėvai po darbo būna smarkiai pavargę arba turi kitų problemų, todėl sutikę vaiką, neduoda jam išsikalbėti, o iš karto ima priekaištauti už blogą pažymį, skubina vaiką greičiau baigti kalbas ar tiesiog numoja ranka:

-Taip, taip, viskas gerai, pakalbėsime vėliau.

Arba nerodo realaus rūpesčio. Vien tik:

-Tu pavalgęs? Nesušalai? Neišsipurvinai?

Tačiau tai visai ne tas rūpestis, kokio šiuo konkrečiu momentu reikia mažajam. Vaikas lieka vienišas su savo jausmais ir emocijomis, lieka neišgirstas ir dėl to labai nusiminęs.

O kai tėvai „pribręsta“ pokalbiui, vaikas jau neatsimena, ką norėjo pasakyti, arba jau nebenori, arba nesiryžta, ir į klausimą „Kaip sekasi? Kas naujo?“ atsako „Viskas gerai”. Ir tada jau tėvai susierzina, kad vaikas nenori su jais bendrauti.

Penkių minučių taisyklė – pasisveikinti su vaiku, kai jį sutinkate, ir penkias minutes jo klausytis. Vos penkias minutes! Pasiklausyti, apie ką vaikas kalba, be pastabų ir komentarų! O išklausius ir sureagavus į tai, ką girdite, galima uždavinėti pagaliau klausimus, pasakyti, ką patys norėjote, arba paprašyti šiek tiek tylos, kad atsipalaiduotumėte.

Informacijos šaltinis: https://seimairnamai.eu/bendravimas-su-vaiku-penkiu-minuciu-taisykle/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.