Kokias klaidas daro tėvai auklėdami vaikus?
Kad ir kiek knygų skaitytume, tėvystės patirtis vis tiek tampa kažkuo visiškai nauju, visu 100% tam nepasirengsi. Todėl ir daromos klaidos, kurios gali pakenkti vaikui – trumpalaikėje ar ilgalaikėje perspektyvoje.
Vaiko auklėjimas pagal savas idėjas
Visi vaikai yra unikalios asmenybės, jie nėra jūsų pratęsimas ar klonas. Ir ką gi neretai ima daryti mamos ir tėčiai? Jie pradeda ugdyti savo vaiką taip, tarsi jis būtų jų pačių dalis. Kitaip sakant, faktas, kad vaikas turi savų polinkių ir interesų, visiškai ignoruojamas.
Ar žinote, kokia yra išties laimingo žmogaus išauklėjimo paslaptis? Ji labai paprasta – neneigti vaiko prigimties, o nuoširdžiai stengtis sužinoti, kas jis toks, ir koks jis yra – šitas mažasis žmogus.
Kritika ir nuolatinis vertinimas
Griežta kritika yra nemaloni kiekvienam žmogui, o vaiko atžvilgiu ji dar ir toksiška. Šeimose, kuriose tėvai nuolat vertina savo vaiko poelgius, be galo jį kritikuoja, tvyro labai įtempta atmosfera. Vaikas auga su padidėjusiu nerimu, kuris yra susijęs su destruktyvia bendravimo forma.
Vaiko kategoriškai negalima:
- Kritikuoti;
- Vertinti;
- Lyginti su kitais.
Susidomėjimo, smalsumo slopinimas
Vaikai užduoda daug klausimų, be galo daug. Kartais tie klausimai gali būti keisti, juokingi ir erzinantys. Bet jeigu tėvai šiuos klausimus pradeda tildyti, ignoruoti, jie paprasčiausiai gniuždo vaiko smalsumą ir polinkį tyrinėti pasaulį.
Tai, kad jūsų mažasis auga „kodėlčiuku“, yra visiškai normalu. Juk būtent vaikystėje įgyjami svarbūs įgūdžiai, leidžiantys vaikui prisitaikyti visuomenėje ir suprasti jį supantį pasaulį.
Vaiko sugebėjimų ignoravimas
Neįmanoma duoti universalių auklėjimo patarimų, nes jų paprasčiausiai nėra. Ir viskas dėl to, kad nėra panašių vaikų, kiekvienas iš jų – individualus. Ir kai tėvai atsižvelgia į savo mažylio savybes, jie padeda jam vystytis pilnu pajėgumu. Jeigu taip neatsitinka, tėvai stengiasi, kad vaikas taptų „normalus ir patogus“, daro jam didelį spaudimą. Ateityje tai neigiamai paveiks bręstantį, suaugusiu tampantį žmogų.
Nepriekaištaukite sau dėl auklėjimo klaidų, tai labai destruktyvus kelias. Jūs vis tiek negalėsite jų išvengti. Tiesiog pasistenkite išgirsti savo vaiką ir nesivadovaukite sąlyginės normos sąvokomis. Tokių visuotinai priimtų ir privalomų normų paprasčiausiai nėra.
Inforamcijos šaltinis: https://seimairnamai.eu/auklejimo-klaidos/
Palikti komentarą