Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Apie vaikų rūkymą

1. Kodėl vaikai pradeda rūkyti?

Kaip svarbiausią faktorių išskirčiau – tėvų ir vaikų santykių kokybę, vaiko savijautą bendraujant su bendraamžiais. Įvairių priklausomybių šaknys paprastai slypi žmogaus nesaugumo jausme. Jei žmogus nesijaučia saugus, tai būna pagrindinis faktorius lemiantis priklausomybių atsiradimą.

Taip pat, kaip žinome, paaugliui yra labai svarbu atrasti save bei pritapti prie savo bendraamžių. Jei šis jaučia savo vertę, jaučia, kad yra vertinamas už tai koks yra, paauglys bus mažiau linkęs ieškoti netinkamų būdų pelnyti bendraamžių palankumą. Tačiau, jei paauglys nepasitiki savimi, nėra atradęs savo vietos tarp bendraamžių, tikėtina, jog jis ims rūkyti, norėdamas pritapti, užmegzti naujų pažinčių. Itin svarbią įtaką turi vaiko turimų autoritetų elgesys – turbūt visi pastebėjome, jog vaikas norėdamas tapti tokiu, kaip jie, ima modeliuoti autoritetų elgesį.

Kitas svarbus faktorius – rūkantys tėvai. Vaikai mokosi ne iš to, ką kalbame, tačiau modeliuodami mūsų elgesį, tad jei tėvai rūko, tikėtina, jog ir vaikas bent pabandys prisiliesti prie šios priklausomybės.

Be jokios abejonės, įtakos gali turėti emocinės problemos – tai patiriamas nerimas, stresas. Taip pat – genetika.
Tad kaip matome, nėra vienos priežasties, tačiau kurdami saugų ir artimą ryšį su vaiku, stiprindami jo emocinę sveikatą, teigiamu pavyzdžiu mokydami bendravimo bei mokydami tinkamo elgesio savo pavyzdžiu galime padėti vaikui išvengti susidūrimo su priklausomybėmis.

2. Kas lemia, kad vieni vaikai įsitraukia į rūkymą, o kiti vos pabandę liaujasi arba rūko itin retai?

Tai priklauso nuo to, dėl ko vaikas pradeda rūkyti – jei tai tėra noras pabandyti, vaikas nėra vedamas negatyvių emocijų, ryšio su tėvais ar bendraamžių trūkumo, tikėtina, jog vaikas nuolat rūkyti nenorės. Dažniausiai vaikams pačios cigaretės nepatinka, jie rūko dėl to, ką jiems suteikia procesas, vėliau išsivyto psichologinė ir fizinė priklausomybės. Tačiau, jei vaikas nesijaučia emociškai gerai, veikiausiai įsitrauks į rūkymą ilgesniam laikui.
Įtakos gali turėti ir genetika – kai kurie vaikai jau gimsta turėdami didesnį polinkį į priklausomybes – tad jiems gali greičiau išsivysti priklausomybė, sunkiau nutraukti šį elgesį net ir po trumpo laiko.

3. Žinome daugybę elgesio modelių, kaip reaguoja tėvai, kai sužino apie vaiko rūkymą: nuo paskaitų ir moralų iki fizinių bausmių, vertimo išrūkyti visą pakelį vienu metu ar rūkymo drauge su vaikais. Kuo ydingas toks tėvų auklėjimas?

Šioje vietoje, turbūt svarbiausia būtų tai, jog reaguotume ne tik tada, kai vaikas pradeda rūkyti, tačiau užsiimtume to prevencija. Kaip tą galėtume padaryti, apžvelgėme pirmuosiuose klausimuose.

Tačiau jei vis tik sužinojome, jog vaikas pradėjo rūkyti – vertėtų ramiai, be negatyvių emocijų apie tai pasišnekėti. Tačiau turėtume išlikti tvirti, jog rūkymo netoleruojame ir pakviesti vaiką kartu paieškoti būdų to atsikratyti. Jei laikome vaiką kaip lygiavertų partnerį, jis visuomet noriau bendradarbiauja ir kartu įsitraukia į sprendimų paieškas. Bausmės ir moralizavimai šiuo atveju nepadeda, ar netgi duoda priešingus rezultatus – dažniausiai vaikai toliau tęsia rūkymą, tik labiau besislėpdami nuo tėvų, gali būti, kad vaikas maištaudamas ima dar daugiau rūkyti, šąla santykiai su tėvais, atsiranda didesnis nepasitenkinimas savimi. Kodėl nepatarčiau rūkyti kartu su vaikais? Tokiu būdu mes parodome vaikui, jog rūkydamas jis elgiasi tinkamai – tačiau ar mes norėtume vaiką paskatinti įsitraukti į priklausomybes, ar pašalinti jų atsiradimo priežastis bei ieškoti būdų įveikti atsiradusias priklausomybes?

4. Kaip tinkamai reaguoti į tai, kad vaikas rūko? Ko imtis?

Visų pirma reikėtų pasistengti suprasti, kodėl vaikas pradėjo rūkyti, kokios vidinės ir aplinkos priežastys tai lėmė. Tuomet turėtume pagalvoti, kaip galėtume padėti vaikui tai išspręsti. Svarbu, jog nebaustume ar nemoralizuotume vaiko, tačiau ramiai su juo kalbėtume, kviestume kartu ieškoti sprendimų. Iš savo pusės galime padėti vaikui ieškoti alternatyvios veiklos, aptarti, kuo vaikas galėtų užsiimti apėmus norui parūkyti, kaip jis galėtų jaustis vertingas ir priimtas atsisakęs žalingo įpročio, numalšinti savo negatyvias emocijas, pagerinti bendrą vaiko savijautą. Turėtume aiškiai, tačiau be pykčio parodyti, jog rūkymo mes netoleruojame bei galime padėti vaikui jo atsikratyti. Pastebėjus vaiko pastangas atsikratyti žalingo įpročio, svarbu vaiką pagirti ir stipriai įvertinti už jo valią.

Svarbu, jog puoselėtume saugius ir artimus santykius su vaiku, tai neabejotinai leis jam jaustis geriau, mažins priklausomybių poreikį bei padės išspręsti iškilusias problemas.

5. Dviguba moralė. Pats rūkau, o vaikui nevalia. Kuo toks auklėjimas pavojingas?

Visų pirma – vaikai mokosi ne iš to, ką kalbame, tačiau modeliuodami mūsų elgesį, tad jei tėvai rūko, tikėtina, jog ir vaikas bent pabandys prisiliesti prie šios priklausomybės.
Kitas svarbus dalykas – viena kalbėdami, kita darydami formuojame vaikui nesaugumo, nepasitikėjimo kitais jausmus.

6. Kuo pavojingos priklausomybės paaugliui? Kaip jos formuojasi?

Tai priklauso nuo to, kokia tai priklausomybė. Rūkymas, alkoholis, narkotikai be jokios abejonės daro didžiulę žalą sveikatai, taip pat trikdo vaiko gebėjimą adaptyviai bendrauti, efektyviai spręsti problemas, kelia koncentracijos ir mokymosi problemas, trikdo vaiko emocinę sveikatą. Interneto, kompiuterinių žaidimų priklausomybės gali didinti socialinę izoliaciją, silpninti bendravimo įgūdžius, įtakoti prastėjančius rezultatus mokykloje, sukelti sveikatos problemas (pvz. nutukimą, vaizdo sukeltus traukulius, laikysenos sutrikimus ir pan.), depresiją, padidėjusį nerimą ar socialinę baimę, vaikai tampa impulsyvesni, sunkiau koncentruojantys dėmesį.
Kaipgi šios priklausomybės formuojasi? Visų pirma vaikas gali pabandyti svaigiąją medžiagą vedamas smalsumo, noro įtikti bendraamžiams ar tiesiog kartais mėgautis internetu, kompiuteriniais žaidimais, tuomet jis pajaučia, jog jam tai gali padėti atsipalaiduoti, patirti malonumą, išgyventi negatyvias emocijas, ar patirti teigiamas – pvz. aplinkinių įvertinimą, geresnį ryšį su bendraamžiais. Tačiau priklausomybėms būdinga tai, jog norint patirti tą patį malonumą, medžiagos ar tam tikros veiklos reikia vis daugiau. Taip poreikis vis didėja, kol vaikas praranda kontrolę ir visai pasineria į tam tikros medžiagos vartojimą ar į tam tikrą veiklą.

7. Ar rūkymas – pati baisiausia? Kodėl? Kokios kitos priklausomybės vis dažniau užvaldo paauglius?

Rūkymas, dažniausiai yra pirmoji vaiko priklausomybė, dažnai gali būti kitų priklausomybių pradžia. Kitos priklausomybės į kurias vis dažniau įsitraukia vaikai – alkoholis, narkotikai, internetas, kompiuteriniai žaidimai.

Psichologė Milda Karklytė / Laimingas Vaikas

Informacijos šaltinis: psichika.eu

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.