-Rūkyti – nesveika!
-Tėti, o kodėl pats rūkai?
-Aš suaugęs, man galima. Be to, greitai mesiu.
Taip atrodo dvigubi standartai, kai vienodi veiksmai vertinami visiškai skirtingai, priklausomai nuo to, kas ir kada juos padarė. Jie naudojami vertinti kitiems žmonėms ir netgi save. Jeigu žmogus, teigiantis, kad vaikų mušti negalima, namuose švaistosi diržu – štai čia ir yra tie patys dvigubi standartai.
Iš kur jie atsiranda? Visų pirma – iš vaikystės. Kai šeimoje mama kalba viena, tėtis – kita, o močiutė – trečia, vaikui nesusiformuoja aiškūs moraliniai orientyrai. Dviguba morale jam tampa normaliu reiškiniu. Vaikas mokosi prisitaikyti prie įvairių aplinkybių, kaitaliodamas nuomonę, kad išpeštų iš to naudos.
Įvairios situacijos, į kurias patenka vaikas, sutvirtina nuomonę, kad būtent taip ir reikia elgtis. Kai tėvai draudžia tai, ką su dideliu malonumu daro patys. Kai mokykloje skirtingai vertinami „gerų“ ir „blogų“ mokinių poelgiai. Visa tai suformuoja psichikoje dvigubus standartus. Užaugę, tokie vaikai pradeda transliuoti dvigubą moralę jau savose šeimose. Ir tai kenkia psichikai.
Linkusiam į dvigubus vertinimus žmogui atrodo, kad tai jam labai naudinga. Gali visiškai nieko nedaryti ir būti visiems geras, atkartodamas socialiai priimtinas nuomones. Taip atsiranda „pavyzdingi šeimos žmonės“ ar „giliai tikintys“ žmogėnai, apsilankantys bažnyčioje dukart į metus.
O iš tikrųjų į dvigubą moralę linkęs žmogus:
- Negali būti kompetentišku vadovu;
- Niekada netaps geru pavyzdžiu savo vaikams;
- Netobulėja ir neauga, o vien tik simuliuoja saviugdą;
- Jis labai nelaimingas, kadangi pastoviai turi atitikti svetimus lūkesčius;
- Turi problemų, kurdamas pasitikėjimu grįstus santykius.
Jei aptikote savyje polinkį panašiai elgtis, laikas pradėti darbą su savimi. Ir kuo anksčiau, tuo geriau.
Atsikratyti dvigubų standartų galima tik vienu būdu – tapti sąmoningu. Būtina nuolat kontroliuoti savo žodžius ir poelgius. Pastoviai tikrintis: „Ar neprieštarauju pats sau? Kokios mano tikrosios vertybės?“
Šiame etape kai kurių žmonių laukia nemalonus atradimas. Jie supranta, kad daugeliu klausimų apskritai neturi savo nuomonės, o transliuoja svetimas, atkartoja tėvų žodžius ar visuomenėje paplitusius stereotipus. Šiuo atveju reikia susiformuoti savo asmenišką poziciją, o paskui griežtai jos laikytis.
Atsikratyti dvigubų standartų – ilgas ir nelengvas darbas. Tačiau jis pagerins gyvenimo kokybę, padės gyventi harmonijoje su savimi, šeima ir kitais žmonėmis.
Informacijos šaltinis: http://seimairnamai.eu
Palikti komentarą