Praėjusių metų rugsėjį Klaipėdoje dėl beglobių vaikų užvirė tikras skandalas – dalis klaipėdiečių nepanoro, kad jų kaimynystėje gyventų našlaičiai, perkelti iš globos namų į butus, kuriose suburtos šių vaikų šeimynos.
Žmonės piktinosi, esą nebus ramybės. Tačiau tokie priekaištai kitus žmones tiesiog pribloškė. „Jei mes juos atstumsime, kaip jie užaugs visaverčiais visuomenės nariais?„, – retoriškai klausė jie.
Šiais metais istorija kartojasi. Uostamiesčio Laukininkų gatvėje užsimojus statyti daugiabutį jaunuoliams, išėjusiems iš vaikų globos namų, aplink gyvenantys žmonės sukilo. Tiesa, šįkart jų pagrindinis argumentas – esą statiniai pakenks želydnams, be to, statybos atsieis brangiai.
Tačiau neišvengta ir teiginio, kad esą į daugiabutį gali įsikelti jaunuoliai, turintys psichinę negalią, tad negalvojama apie aplink gyvenančių klaipėdiečių ramybę.
„Savaitės ekspresas“ nusprendė pasidomėti žmonių, kaip jie spręstų šį klausimą. Ar jie apgyvendintų našlaičius vaikus klaipėdiečių kaimynystėje?
Gintaras Grajauskas, poetas, dramaturgas
Žinoma, vaikai turi gyventi arčiau žmonių. Priimti juos kaimynystėje yra paprastas žmoniškumas. Regis, pietų Lietuvoje buvo situacija, kai kaimynai taip pat nenorėjo leisti vieno neįgalių žmonių centro kaimynystės.
Tai – visiškai nehumaniška. Tai yra žmonių tamsumas. Net sunku suprasti, kuo tie našlaičiai vaikai yra pavojingi. Jeigu mes esame valstybė, mes turime rūpintis savo piliečiais.
Kazys Bagdonas, miesto Tarybos narys
Šie vaikai – tai mūsų visuomenės dalis. Jie turi būti tarp mūsų. Kada žmonės yra susibūrę į vieną uždarą bendruomenę, žinoma, kyla blogi jausmai, jie imasi veiksmų. Tokių pavyzdžių turėjome. Tačiau esame vakarietiška valstybė, turime orientuotis į tai, kad vaikai darniai integruotųsi. Kai jie mato pavyzdingai gyvenančius žmones šalia, jie irgi nori elgtis taip, kaip visi.
Klaipėdos miesto savivaldybė išpirko butus vaikų šeimynoms ir vaikų namų nebelieka. Taip ir turėtų būti. Kaip mes priimsime vaikus, taip jie elgsis su mumis ateityje. Tad kviečiu vaikus kaimynystėje priimti su meile.
dr. Genutė Kalvaitienė, LAJM karjeros ir komunikacijos skyriaus vedėja
Baimę, pasipriešinimą sukuria nepakankamas ir ribotas žinojimas, saugumo praradimo grėsmė. Tad būtina bendrauti su bendruomene, kalbėtis, pateikti egzistuojančius pavyzdžius, kurti tokios bendrystės naudą. Jau dabar Lietuvoje sėkmingai plėtojamas naujas vaikų šeimynos modelis ir turime puikių pavyzdžių, kaip kaimynystėje gyvenančios šeimos puikiai sutaria su vaikais, įsikūrusiais bendruomeniniuose namuose.
Tam reikalingas visos visuomenės sąmoningumo augimas. Juk tiek metų buvo įprasta, kad „kitokie“ vaikai gyvena izoliuoti, neretai net nematomi. Kiekvienas pokytis reikalauja pasirengimo, o svarbiausia – noro spręsti problemas, matyti žmogų ir jį suprasti.
Vaikų įsikūrimą bendruomeniniuose namuose matau kaip didžiulę naudą, kaip galimybę mokytis tiek vaikams, tiek šalia gyvenantiems, galimybę kurti tikrą, žmogišką santykį. Tai pagrindas kurtis saugiai ir palaikančiai bendruomenei, darniai visuomenei.
Visą straipsnį skaitykite naujajame savaitraščio „Savaitės ekspresas“ numeryje, kurį rasite visuose spaudos kioskuose ir prekybos centruose visą savaitę: nuo šeštadienio iki penktadienio.
Manau, kad reikia ne kruopas pirkti, o labiau rūpintis psichologiniais ir socialiniais dalykais“, – apie pasiruošimą koronaviruso epidemijai sako ilgus metus Kinijoje gyvenantis klaipėdietis Rolandas Bražinskas.
Savaitraštyje gausu istorinių temų. „Mažosios Lietuvos“ priede rasite dr. Algirdo Matulevičiaus straipsnio „Mažoji Lietuva ir lietuvininkai“ tęsinį apie marą ir Didžiąją vokiškąją kolonizaciją.
Taip pat galėsite paskaityti apie Šv. Jono bažnyčią ir šio svarbaus Klaipėdai objekto atstatymo projektą.
Sporto aistruoliams bus įdomu sužinoti, kuo vaikystėje svajojo būti žinomas krepšininkas Mindaugas Stašys.
Mėgstantiems keliauti paruošėme įdomų klounų teatro studijos „Dulidu“ įkūrėjų Liudo Vyšniausko ir Kamilės Kondrotaitės pasakojimą apie kelionę į Mianmarą.
Priede „Kultūros uostas“ tradiciškai rasite senųjų Klaipėdos kapinių istorijas ir skaitytojų pamėgtų žurnalistės Gražinos Juodytės „Akvarelių“ naują pasakojimą.
Taip pat galėsite paskaityti apie prasmingą šiemet 30-metį švenčiančio choro „Cantare“ iniciatyvą, susipažinti su unikaliais parodos „Link šviesos“ sietynais.„Savaitės eksprese“ sužinosite, kaip psichologai pataria reaguoti į netinkamą vaikų elgesį, galėsite išbandyti ne vieną maisto tinklaraštininkų siūlomą receptą.
Kartu su savaitraščiu gausite ir specialų priedą „TV publika“ su TV programa visai savaitei.
Naujo savaitraščio „Savaitės ekspresas“ ieškokite visose spaudos platinimo vietose.
Jonas VALAITIS
Informacijos šaltinis: ve.lt
Palikti komentarą