Visos mamos nori, kad jų mažyliai augtų stiprūs ir kuo rečiau sirgtų. Bet kaipgi apsaugoti vaiką, jeigu šis lanko daželį arba mokyklą, nuo mikrobų, virusų ir įvairių infekcijų?
„Tai įmanoma!“ – teigia žymus pediatras Jevgenijus Komarovskis. Štai jo 10 patarimų tėvams.
1. Vaikas turi kuo dažniau būti gryname ore.
Todėl tarkite „ne“ televizoriui, kompiuteriui ir kitokiai panašiai įrangai. Ir keliaukite su vaiku į parką arba vaikų žaidimų aikštelę.
Mažylis turi lakstyti, šokinėti, žaisti futbolą, suptis ant sūpynių ir važinėtis nuo kalniukų. Tad aprenkite jį atitinkamai, kad galėtų aktyviai judėti ir neprakaituotų.
2. Vasarą keliaukite su vaiku ne į madingiausius kurortus, o į kaimą.
Pats naudingiausias imunitetui dalykas yra grynas oras, čia pat lysvėje skinamos daržovės, šviežias pienas, maudynės upėje ir vaikščiojimas basomis po žolę.
To sveikatos užtaiso, kurį vaikas gaus leisdamas vasarą pas močiutę bei senelį, jam užteks visiems metams.
3. Nevarginkite vaiko sterilumu.
Išskirtinio sterilumo sąlygomis auginamas vaikas – tai „gardus kąsnelis“ virusams ir mikrobams. O šiek tiek dulkių ir purvo tik grūdina jo imuninę sistemą.
Tad jeigu per pasivaikščiojimą vaikui iš rankų iškrito obuolys, nuvalykite jį servetėle ir vėl jam paduokite – nieko baisaus nenutiks.
4. Nesižavėkite vaistinėse parduodamais vitaminais.
Nes tai vis tiek yra „chemija“. Stenkitės, kad visas būtinas organizmui medžiagas vaikas pasisavintų natūraliu būdu – valgydamas vaisius, daržoves, jogurtus ir pan.
5. Nemaitinkite vaiko priverstinai.
Jeigu mažylis sveikas, bet atsisako valgyti, – tai ne jo kaltė, o tėvų. Įteikite jam kamuolį, šokdynę arba riedučius ir išsiųskite užsidirbti „apetito“. Ir pamatysite, kaip prisilakstęs bei prisižaidęs jis pats paprašys: „Noriu valgyti!”
6. Neleiskite vaikui valgyti daug saldumynų.
Angliavandeniai sutrikdo medžiagų apykaitą ir skatina nutukimą. Tad kuo mažiau šokoladukų, pyragėlių, tortų ir kokakolos. Geriau vietoj viso to tegu valgo obuolius, bananus, vynuoges ir kitus vaisius bei uogas.
7. Stebėkite, kad nesutriktų virškinimas.
Dažnas viduriavimas arba vidurių užsikimšimas silpnina mažylio imunitetą. Vaiko žarnynas turi darbuotis „kaip laikrodis“, svarbu, kad jis reguliariai tuštintųsi.
Todėl valgiaraštyje turi būti daug ląstelienos turinčių produktų – košių, daržovių, viso grūdo duonos. Taip pat svarbu, kad vaikas vartotų pakankamai skysčių, nevalgytų vien sauso maisto.
8. Palaikykite vaiko kambaryje optimalų režimą.
Pati geriausia temperatūra – 20 laipsnių Celsijaus, o oro drėgnumas – ne mažiau kaip 50 %. Nepamirškite nuolatos valyti dulkes drėgnu skuduru, plauti grindis, taip pat būtina vėdinti patalpas prieš miegą.
Ir atsisakykite vaiko kambaryje visko, kas kaupia dulkes – kilimų, sunkių užuolaidų, minkštų baldų. Visa tai dažnai tampa alergijų priežastimi.
9. Nebijokite „vaikiškų“ ligų.
Daugelis tėvų nesiryžta atiduoti vaiko į darželį, nes baiminasi vėjaraupių arba raudoniukės. Nereikia to bijoti. Jeigu ir išvengs darželio, mokykloje jūsų mažylis vis tiek pasigaus tokią infekciją. O kuo vaikas bus vyresnis, tuo didesnė kils komplikacijų tikimybė. Tad geriau „vaikiškomis“ ligomis persirgti ankstyvoje vaikystėje.
10. Iš anksto ruoškite savo vaiką darželiui.
Pasirūpinkite, kad jis iš anksto įprastų prie darželio režimo. Neribokite jo bendravimo su kitais vaikais. Dažniau palikite jį pas senelius.
Tuomet jūsų vaikas greičiau ir lengviau įpras prie vaikų darželio ir išvengs psichologinio streso, kuris tampa dažna ligų priežastimi.
Informacijos šaltinis:
Palikti komentarą