Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Viskas, ką reikia žinoti apie vaikų dantukų sąkandį

Kiekviena mama žino, kad vaikų dantukus prižiūrėti reikia nuo pat mažens. Išdygus pirmajam, ilgai lauktam dantukui, turime pradėti rūpintis vaiko burnos švara bei higiena. Tačiau šį kartą norime aptarti vaikų sąkandį. Pakalbinome Vilniaus Universiteto medicinos fakulteto Odontologijos instituto docentę, mokslų daktarę, gydytoją ortodontę Laurą Linkevičienę.

Ortodontija – odontologijos dalis,  apimanti dantų ir žandikaulių vystymąsi, ortodontinių anomalijų paplitimą ir priežastis bei jų gydymą.

Žmogaus sąkandis skirstomas į tris periodus: pieninį, mišrų ir nuolatinį.

Pieninis sąkandis prasideda išdygus pirmajam pieniniam dančiui ir tęsiasi iki pirmojo nuolatinio danties išdygimo. Tai taip pat yra ir labai intensyvaus veido ir žandikaulių augimo periodas. Sveiki pieniniai dantys yra labai svarbūs taisyklingam būsimam nuolatinių dantų dygimui. Taisyklingą žandikaulių vystymąsi gali sutrikdyti žalingi įpročiai: užsitęsęs čiulptuko naudojimas ar vaiko įprotis čiulpti pirštą. Per anksti netekus pieninio danties, kiti dantys juda į atsiradusią vietą, todėl sumažėja vietos nuolatiniams dantims. Ortodontinis gydymas pieninio sąkandžio laikotarpiu vaikams pradedamas retai. Bet jei yra žalingų įpročių ar per anksti netektų pieninių dantų, būtinai taikomi vadinami profilaktiniai ortodontiniai aparatai, padedantys vėliau išvengti sudėtingesnio ortodontinio gydymo.

Mišraus sąkandžio laikotarpiu, dygstant nuolatiniams dantims, apsilankymas pas ortodontą yra labai svarbus. Mišraus sąkandžio laikotarpiu, ortodonto konsultacijos metu yra atliekama panoraminė nuotrauka, kurioje įvertinama ar yra visų dantų užuomazgos, kokia dantų dygimo kryptis, ar užteks vietos žandikaulyje visiems dygstantiems dantims. Savalaikis problemų suradimas leidžia išvengti sudėtingesnio ir ilgesnio gydymo vėliau. Mišraus sąkandžio laikotarpiu pradedamas ir sąkandžio anomalijų gydymas, nes pacientas jau turi išdygusių nuolatinių dantų, yra atsakingas ir galima susitarti dėl bendradarbiavimo. Žandikaulių augimas keičiamas efektyviai, dėl vykstančio veido ir žandikaulių augimo. Dažniausiai taikomas gydymas išimamais ortodontiniais aparatais: plokštelėmis ar funkciniais aparatais.

Nuolatiniame sąkandyje jau būna išdygę visi nuolatiniai dantys. Dantų padėties ar žandikaulių anomalijų koregavimui dažniausiai taikomas gydymas breketų sistema. Tai labai efektyvus dantų padėties būdas, tačiau reikalingas ypatingas paciento bendradarbiavimas dėl ypatingos dantų higienos gydymo metu.

Graži šypsena yra svarbi kiekvienam, tai žmogaus pasitikėjimo savimi, geros savijautos, sveikatos dalis. Kiekvieno paciento atvejis yra individualus, todėl gydymo planai ir sprendimai yra skirtingi.

Straipsnį parengė Vilniaus universiteto medicinos fakulteto Odontologijos instituto doc.,  m. dr., gydytoja  ortodontė Laura Linkevičienė.

sveikų dantų mokykla vaikodiena.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.