Klaipėdos valdininkai žada, kad jau rytoj, o galbūt net šiandien po pietų Savivaldybės interneto puslapyje bus paviešintas sąrašas, į kokius iš neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) krepšelio finansuojamus būrelius tėvai gali registruoti mokyklinio amžiaus vaikus.
Beje, registracijai bus skirtos tik kelios dienos, nes iki spalio 1 dienos būrelių organizatoriai jau turi sudaryti sutartis su visais norinčiais jį lankyti.
Nors siūlomų programų spektras gana platus, visgi Savivaldybės darbuotojai sako tikėjęsi dar didesnės pasiūlos.
Rinktis bus iš ko
Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Raimondos Stirbienės, vakar jau visos pateiktos programos buvo įvertintos. Tik 8 jų buvo atmestos, nes laiku nebuvo sutvarkyti reikiami dokumentai.
„Džiugina tai, kad programų spektras labai platus. Tiesa, tikėjomės gauti daugiau paraiškų. Kol kas dar nesiryžčiau prognozuoti, ar dabar sugebėsime panaudoti visas valstybės skiriamas lėšas. Viskas paaiškės, kai programų teikėjai priregistruos norinčius lankyti jų būrelį vaikus ir pateiks sąrašus. Tai jie turi padaryti iki spalio 1 dienos“, – paaiškino R. Stirbienė.
Norint, kad NVŠ lėšos būtų skirtos pasirinktai programai, būtina sudaryti sutartį su neformaliojo švietimo teikėju.
Vakar R. Stirbienė dar negalėjo įvardinti tikslaus skaičiaus, kiek iš viso būrelių papildys uostamiesčio neformalųjį švietimą. Tačiau panašu, kad rinktis tikrai bus iš ko. Pasiūlyta daug anglų kalbos mokymo programų, ne ką mažiau įvairių sporto šakų programų, pavyzdžiui, futbolas, tekvondo, karatė, irklavimas, alpinizmas, plaukimas, lengvoji atletika. Taip pat bus galima rinktis iš teatro, dailės, fotografijos, informacinių technologijų, šokių, lietuvių liaudies žaidimų programų. Numatyta rengti ir tautinių mažumų, psichologijos, lyderystės ugdymo būrelius.
Beveik visos programas pateikusios organizacijos jau turi patirties šioje veikloje. Kitaip tariant, vaikus už valstybės dotacijas ugdys jau seni vilkai.
Apsispręsti reikės greitai
Tėvai turėtų atsiminti esminį dalyką – iš NVŠ krepšelio bus finansuojama tik viena vieta. Krepšelio negalima dalinti, susigrąžinti ar perkelti į kitą veiklą.
Paprasčiau tariant, jei mėnesį vaikas palankęs futbolą, nuspręs, kad jis labiau norėtų piešti, iš NVŠ krepšelio skirtos lėšos į dailės būrelį nebegalės būti pervestos, nes krepšelis bus skiriamas vieną kartą visam 3 mėnesių laikotarpiui.
Žinia, NVŠ krepšelis kol kas patvirtintas tik trims paskutiniams šių metų mėnesiams. Ar toks bus patvirtintas ir kitąmet, kol kas tiksliai nėra žinoma.
Preliminariai buvo skaičiuojama, kad kiekvienam mokyklinio amžiaus vaikui per mėnesį iš šio krepšelio turėtų tekti po 15 eurų. Tačiau ši suma gali kisti. Kai paaiškės tikslus skaičius, kiek vaikų Klaipėdoje pasirinks lankyti jau atrinktas programas, tuomet ir paaiškės, kiek kiekvienam bus atriekta iš šiemet klaipėdiečiams žadamo per 172 tūkst. eurų dydžio valstybės lėšų pyrago.
Bet prisiminus valdininkų nuogąstavimus, kad pagal pasiūlytų programų skaičių gali nepavykti panaudoti visos valstybės dotacijos, panašu, kad Klaipėdoje vienam vaikui skiriama suma nemažės.
Nebūtinai nemokami
„Vakarų eksprese“ jau rašėme, kad neformaliojo švietimo krepšelis jau keletą savaičių kaitina tėvų aistras.
Ko gero, esminis dalykas, piktinantis tėvus, yra tai, kad neformaliojo švietimo krepšelis yra nukreiptas tik į naujas programas, o jau egzistuojantiems būreliams tų 15 eurų niekas nesiruošia duoti.
„Kodėl naujus būrelius valstybė finansuos ir jie bus nemokami, o už seniai egzistuojančius turime mokėti? Kodėl už šias lėšas negali būti padidintas vietų skaičius jau egzistuojančiuose būreliuose, kur netelpa visi norintys?“ – klausia tėvai.
Valdininkai priminė, kad kiekvienas vaikas šalia jau lankytų būrelių gali pasirinkti dar vieną, kuris bus finansuojamas iš neformaliojo švietimo krepšelio.
Be to, nėra jokių garantijų, kad pagal naujai patvirtintas programas veiksiantys būreliai bus visiškai nemokami. Numatyta, kad lėšas gavusios įstaigos ir laisvieji mokytojai jas galės skirti tik tiesioginėms išlaidoms, susijusioms su veikla – pavyzdžiui, įsigyti priemonių arba panaudoti darbo užmokesčiui. Tačiau nėra nurodyta, kad jie privalo iš tėvų neberinkti jokio mokesčio.
„Tarkime, programos teikėjas paskaičiuoja, kad vienam vaikui būrelis kainuoja 50 eurų. Būtų logiška, kad gaudamas 15 eurų valstybės dotaciją tokia pačia suma jis turėtų ir sumažinti mokestį, tačiau niekur nėra nurodyta, kad jis tai privalo daryti“, – minėjo R. Stirbienė.
Valdininkai akcentuoja, kad neformaliojo švietimo krepšelio pinigai keliaus į įstaigas paskui vaiką, o ne tiesiogiai tėvams, ir tai nėra kompensacija.
Edita GUDAVIČĖ
Informacijos šaltinis: ve.lt
Palikti komentarą