Prasidėjus naujiems mokslo metams sveikatos specialistai vėl prašo atkreipti dėmesį į kasmet daugėjančias vaikų stuburo problemas. Retai tai būna įgimtas sutrikimas, dažnesnė priežastis – neapdairiai pasirenkamos ir nešiojamos kuprinės. Šią savaitę Lietuvoje jau prasidėjo pirmosios kuprinių svėrimo akcijos.
Nuo rugsėjo 14 dienos Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras jau vykdo akciją „Ar žinai, kiek sveria tavo kuprinė“ ir pradėjo sverti pirmąsias kuprines. Tikimasi, kad šiemet rezultatai bus geresni. Pernai apie 7 proc. akcijoje dalyvavusių mokinių kuprinės buvo labai sunkios, t.y. viršijo 15 proc. vaiko svorio, apie 50 proc. – kuprinės svoris buvo optimalus, t. y. sudaro iki 10 proc. vaikų svorio.
Kasmet po kuprinių svėrimo akcijos sveikatos specialistai ir pedagogai ragina tėvelius rūpintis savo vaikų sveikata, mat šie tampo nepamatuotai sunkias kuprines. Deja, atitikti rekomendacijas ne visiems ir ne visuomet pavyksta.
„Vakaro žinios“ pasiteiravo švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės, kokia nauda iš kasmet organizuojamos akcijos, jei privalomieji vadovėliai nesikeičia. „Svarbiausia šios akcijos nauda ir tikslas – atkreipti įvairių institucijų ir šeimos dėmesį į šią problemą. Juk mūsų vaikai nešioja per sunkias ir normų neatitinkančias kuprines. Reikalavimai nustatyti, deja, mokiniai nuolat nešioja per sunkias kuprines. Norėdami tai pakeisti, turime dirbti visi kartu: tiek šeima, tiek mokykla, tiek sveikatos specialistai“, – situaciją komentuoja ministrė.
Anot ministrės, viena iš priežasčių, kodėl mokyklinukų kuprinės tokios sunkios, yra ne tik vadovėlių skaičius ir svoris, bet ir jaunuolių noras išsiskirti, būti madingiems. „Neretai tėvai perka vaikams sunkias kuprines. Reikėtų galvoti apie tai, kad mokiniui reikalinga ne madinga ir žaisminga, o lengva kuprinė. Be to, reikia nuolat prižiūrėti, kokius daiktus vaikas nešasi į mokyklą. Labai dažnai būna taip, kad kuprinėje guli ne tik vadovėliai, bet ir įvairūs mokslui nelabai reikalingi daiktai iš namų. Tai ypač aktualu žemesnių klasių mokiniams, kai vaikai mėgsta įsidėti sau labai svarbius daiktus, kurie jiems mokykloje primintų namų jaukumą. Nors ugdymo procese šie daiktai ir nereikalingi“, – aiškina A.Pitrėnienė.
Tačiau vien įsigyti lengvą kuprinę nepakaks, jei vadovėliai, kurių kasdien reikia pirmokui ar antrokui, yra sunkesni, nei priklauso. Ministrė teigia, kad problemos sprendimas būtų paprastesnis, jei ne tik kuprinės, bet ir leidžiami bei išduodami vadovėliai atitiktų keliamus higienos reikalavimus: „Leidėjai turi išgirsti, kad yra normos, kurių reikia laikytis. Juk jei vadovėlis storas, jį reikia išleisti keliomis dalimis, naudoti plonesnį popierių, minkštesnį viršelį. Suprantama, kad leidėjui norisi ir pigiau, ir gražiau padaryti, bet turime apsaugoti vaikus, kad jie nevaikščiotų iškrypusiais stuburais.“
Pasak ministrės, mokyklos vadovai tiesiog privalo sukurti bendrą mokyklos politiką, susijusią su vadovėlių pirkimu, naudojimu, išdavimu. „Jeigu mokykloje dirbama teisingai ir galvojama apie vaikų sveikatą, tikrai mokyklos yra pajėgios skirti bent jau pradinių klasių vaikams atskirus vadovėlių komplektus darbui namuose ir darbui klasėje. Be to, jau yra daug mokyklų, kurios įsirengė spinteles. Jose mokiniai taip pat gali pasidėti knygas, drabužius, kitus savo asmeninius daiktus“, – tvirtina ministrė.
Paklausta, ką reikėtų atsakyti tiems mokyklų vadovams, kurie be perstojo skundžiasi, kad niekam nėra pinigų, A.Pitrėnienė sako, kad tai pats lengviausias atsakymas: „Reikia ieškoti sprendimų ir tuomet jų tikrai galima rasti. Keliant diskusijas, bendraujant ir bendradarbiaujant su savivaldybe, bendruomenėmis, tėveliais, ieškant rėmėjų tikrai galima išspręsti tokias problemas. Visi suaugusieji turi atsakyti sau pagal savo atsakomybę į klausimą, kodėl mūsų vaikai nešioja per sunkias kuprines. Jei visi atliksime savo pareigas, problema bus išspręsta greitai.“
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Informacijos šaltinis: ve.lt
Palikti komentarą