Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Vyrų vaisingumo biologinis laikrodis nėra beribis – kada tinkamiausias laikas planuoti šeimos pagausėjimą?

Teigiama, kad vyrui nėra jokio amžiaus limito turėti kūdikį. Tačiau nors vyrai vaisingais gali išlikti iki senatvės, tik tam tikru gyvenimo periodu planavimo procesas gali būti sklandus ir išvengiama rizikų.

Vertinant natūralią galimybę pastoti be papildomų priemonių per pirmuosius metus, gydytojai atkreipia dėmesį ne tik į moters, tačiau ir vyro amžių, kuris, pasirodo, daro net labai didelę įtaką.

„Nordclinic” gydytojas urologas Edgaras Buržinskis papasakojo, ką vyrams verta žinoti planuojant šeimos pagausėjimą ir kuris amžius tam yra tinkamiausias.

Skaitant įvairią informaciją ir patarimus, susijusius su kūdikio planavimu, gali susidaryti įspūdis, kad amžius daro įtaką tik moters vaisingumui, o kiek metų partneriui – ne taip svarbu.

Visgi, nors atsižvelgiant į amžių moterų vaisingumo pokyčiai yra drastiškesni, vyrai taip pat turi biologinį laikrodį – einant metams testosterono lygis įprastai krenta.

Sveikas vyras kasdien pagamina nuo 60 iki 100 milijonų spermatozoidų, tačiau su amžiumi šis skaičius mažėja.

Taip pat tyrimai parodė, kad, lyginant vyrus nuo 30 iki 35 metų su vyresniais nei 55 metų, pastebėtas ne tik mažėjantis spermatozoidų skaičius, tačiau ir spermatozoidų judrumas (t. y. kaip greitai spermatozoidai gali judėti link kiaušinėlio) pastarojoje amžiaus grupėje buvo 54 proc. mažesnis.

„Statistiškai vyro vaisingumo pikas yra nuo 25 iki 30 metų. Tai laikas, kai spermos kokybė yra geriausia – idealiu atveju tai tinkamiausias laikas šeimos pagausėjimui.

Nuo 35-erių stebimi neigiami spermatozoidų kiekio ir judrumo pokyčiai. Prie to prisideda daug su amžiumi susijusių veiksnių, pavyzdžiui: sumažėjęs testosterono kiekis ir kraujo tiekimas dubens srityje, sėklidžių susitraukimas arba minkštėjimas, taip pat dažnai vyrus kamuojanti liga – gerybinė prostatos hiperplazija (GPH arba padidėjusi prostata), žalingi įpročiai“, – komentavo gydytojas urologas E. Buržinskis.

Vyro amžius gali turėti didelės įtakos moters galimybėms pastoti. Tyrimo, kuriame dalyvavo 782 poros, metu buvo tirta, kokia yra pastojimo tikimybė pagal amžių ir vaisingiausią dieną (prieš ovuliaciją).

Pastebėtas aiškus vaisingumo sumažėjimas atsižvelgiant į moters amžių. 19–26 metų moterims tikimybė pastoti savo vaisingą dieną buvo 50 proc. Moterims nuo 35 iki 39 metų – tik 29 proc. Tačiau įdomiausia tyrimo dalis – vyro amžiaus įtaka. Moterų nuo 35 iki 39 metų nėštumo tikimybė, jei vyras penkeriais ar daugiau metų vyresnis už moterį, sumažėjo iki 15 proc., t. y. beveik per pusę.

Kada reikia susirūpinti, jei nesiseka pastoti?

Planuojant kūdikį atsakomybę pasirūpinti savo sveikata turėtų jausti abu partneriai, ne tik moteris. Vyrams naudinga bent tris mėnesius prieš planuojant kūdikį atsisakyti rūkymo, nesaikingo alkoholio vartojimo, nes tai blogina spermos kokybę.

Naudinga atlikti bendrą sveikatos patikrą ir tyrimus, apsilankyti pas gydytoją urologą, kuris apžiūros metu įvertintų lytinius organus, sėklides dėl galimų pakitimų, atliktų spermos kokybės tyrimus.

Jei vyro sveikatos būklė yra gera, tačiau nesisaugant nesiseka pastoti dvylika mėnesių, diagnozuojamas nevaisingumas.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.