Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Kaip giminė gali paveikti mūsų sprendimus?

Giminės patirties perdavimo procesas šiek tiek primena natūralų ciklą gamtoje, kai vyresnioji karta perduoda žinias jauniesiems. Visa ši kolosali patirtis, visa informacija slypi ir mumyse. Ji įrašyta genetiniame lygmenyje. Ir tai – didžiulė galia. Tačiau visos šios žinios gali mus ne tik stumti į priekį, bet ir stabdyti.

Mes visi nuolat susiduriame su būtinybe kažką pasirinkti. Kiekvieną dieną priimame dešimtis, kartais šimtus sprendimų. Juk nepriimti sprendimo, jeigu to reikia – irgi sprendimas bei pasirinkimas.

Dažniausiai pasirinkimas priklauso nuo asmeninės ir nuo giminės patirties.

Tada jau sunku pasakyti, kiek šis pasirinkimas iš tiesų yra mūsų. Tačiau bet kuriuo atveju tai tiesiogiai įtakoja mūsų gyvenimą.

Paaiškinsiu, pasitelkęs pavyzdį iš eksperimento su primatais.

Mokslininkai atliko įdomų eksperimentą.

Į narvą su penkiomis beždžionėmis tyrinėtojai nuleido bananų kekę. Beždžionės, savaime aišku, puolė skanauti ir buvo aplietos šalto vandens srove. Po kurio laiko eksperimentas su bananais buvo pakartotas. Viskas baigėsi dar vienu šaltu dušu. Prireikė dar kelių „pamokų“, kad beždžionėms išsivystytų refleksas: „Artintis prie šių bananų pavojinga“.

Praėjo šiek tiek laiko ir vieną iš „senbuvių” beždžionių pakeitė nauja, dar nesusidūrusia su vandens procedūromis. Savaime suprantama, vos tik pasirodė bananų kekė, naujokė puolė prie jos. Tačiau budrūs gentainiai neleido jai padaryti jiems jau žinomos klaidos, nutempė šalin nuo bananų, kol jų visų neapliejo šaltas vanduo.

Po poros dienų sekanti senbuvė beždžionė buvo pakeista nauja. Kai tik naujokė pabandė artintis prie skanėsto, istorija pasikartojo: beždžionės nuvijo įžūlią atvykėlę šalin. Kas įdomiausia, labiausiai stengėsi toji beždžionė, kuri su vandens srove taip ir nesusipažino. Šitaip pamažu visas senas beždžiones pakeitė naujos, ir nors nė viena iš jų jau nebežinojo, kodėl prie šios kekės negalima artintis, jos vis tiek uoliai laikėsi šiame narve „visuotinai priimto” draudimo.

Štai taip veikia ir giminės patirtis. Ji buvo įgyta tam tikrose gyvenimo situacijose, kurias dabartinė karta jau seniai pamiršo, ji perduodama iš kartos į kartą ir įtakoja mūsų gyvenimą. Bet kokį giminės „naujoko” poelgį, kuris neatitinka nežinia kada ir kokiomis sąlygomis įgytos patirties, giminaičiai vieningai pasmerkia, išsišokėlis labai operatyviai „nusodinamas”. Jeigu kuris nors šeimos narys pradėjo naują veiklą, užsidegė naujomis idėjomis, neatitinkančiomis giminės patirties, supuolę giminaičiai tokį „akiplėšą” tuojau pat nusitempia atgal į savo „narvą”.

Informacijos šaltinis: https://seimairnamai.eu/kaip-gimine-gali-paveikti-musu-sprendimus/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.