Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

8 priežastys, kodėl atsibundate pavargę, ir kaip tai ištaisyti

Beveik kiekvieną naktį miegate po septynias-aštuonias valandas, o ryte ar net didžiąją dienos dalį jaučiatės nepailsėję. Kaip galite taip teisingai laikytis auksinės miego taisyklės, bet jaustis taip blogai?

2015 m. atlikto tyrimo duomenimis, šis skirtumas dažnai atsiranda dėl padidėjusios miego inercijos – cirkadinio proceso, kuris reguliuoja atmintį, nuotaiką, reakcijos laiką ir budrumą pabudus.

Kai kurie žmonės, pirmą kartą išjungę žadintuvą, šiuo laikotarpiu jaučia pablogėjusį darbingumą ir mieguistumą. Miego inercijos poveikis paprastai išnyksta po 15-60 minučių, tačiau gali tęstis iki kelių valandų.

Miego kiekis, kuris atrodo pakankamas, gali būti nekokybiškas. Pagrindinės priežastys:

1. Nuovargis

„Yra daugybė būklių, kurios sukelia nuovargį, tačiau dėl jų žmonės nebūtinai jaučiasi pasirengę užmigti“, – sakė Kalifornijos universiteto Los Andžele Deivido Gefeno medicinos mokyklos medicinos profesorė ir Amerikos miego medicinos akademijos prezidentė Jennifer Martin.

Tai gali būti lėtiniai skausmai, medžiagų apykaitos ar skydliaukės sutrikimai, anemija ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga.

Jei jaučiate nepaaiškinamą nuovargį, „svarbus pirmas žingsnis gali būti įprastinis šeimos gydytojo sveikatos patikrinimas“, – sakė Martinas.

Be to, Nacionalinis miego fondas teigė, kad sveikiems suaugusiesiems reikia septynių-devynių valandų miego per parą, taigi jums gali prireikti daugiau nei aštuonių valandų miego, kad jaustumėtės energingi.

Galite pabandyti eiti miegoti valanda anksčiau arba atsibusti valanda vėliau nei įprastai ir pažiūrėti, ar tai ką nors pakeis, – sakė Vašingtono universiteto vadybos profesorius Kristoferis Barnsas (Christopher Barnes), tyrinėjantis miego ir darbo ryšį.

2. Sėdimas gyvenimo būdas

Jei gyvenate sėdimą darbą, jūsų kūnas gali priprasti prie to, kad jam tereikia išeikvoti nedaug energijos, todėl bandydami atlikti pagrindinius kasdienius darbus galite jaustis labiau pavargę nei turėtumėte, sakė Martinas.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomendavo, kad suaugusieji per savaitę bent 150 minučių užsiimtų vidutinio intensyvumo ir intensyvia fizine veikla, o nėščiosios turėtų atlikti bent 150 minučių vidutinio intensyvumo aerobikos ir stiprinimo pratimų per savaitę.

3. Nerimas arba depresija

Anot Dasguptos, nerimas ar depresija gali būti energiškai apkrauti, – sakė Dasgupta.

Šios ligos taip pat gali turėti neigiamos įtakos užmigimo laikui, taip pat tam, ar (ir kiek kartų) prabundate naktį, pridūrė jis.

Kartais depresijai ar nerimui gydyti vartojami vaistai gali turėti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, sukelti nemigą arba blokuoti gilesnes miego stadijas, sakė Dasgupta.

4. Nenuoseklus miegas

Kartais mūsų dienotvarkė skiriasi darbo dienomis ir savaitgaliais, sakė Barnesas. Tvarkaraščiai taip pat gali svyruoti žmonėms, dirbantiems pamaininį darbą.

Kas atsitinka, jei pabundate prieš žadintuvą? 3 miego ekspertų patarimai

„Labai dažna praktika būtų sakyti: „Gerai, na, šiandien penktadienio vakaras. Rytoj ryte man nereikia dirbti, todėl galiu pabūti šiek tiek ilgiau“, – sakė Barnesas.

Galbūt šeštadienio vakarą liksite miegoti dar vėliau, nes sekmadienį taip pat nereikės dirbti, o sekmadienį, prieš prasidedant darbo savaitei, eisite miegoti anksčiau.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.