Straipsniai apie vaikų ugdymo įstaigas

5 neįprastos mokyklos

Išminčius Aristotelis pasakė: pažinimas prasideda nuo nuostabos. Naujausi neurologijos tyrimai patvirtina senų senovėje žinomą tiesą: vaikai geriausiai ko nors išmoksta pozityvioje atmosferoje ir aktyviai įsitraukę į mokymo procesą.

Kol Lietuvoje dar nėra mokyklų be klasių, pamokų tvarkaraščių, ausį rėžiančių skambučių, namų darbų, pažymių ir požiūrio, kad svarbiausia – gera nuotaka ir nuotykiai, mums belieka pavydžiai pasižvalgyti po pasaulį…

Atvira erdvė

Danijoje, Kopenhagoje, esančios Orestado gimnazijos (Orestad Gymnasium) pastatas – meno šedevras tiek iš išorės, tiek iš vidaus. 2007 m. jis buvo pripažintas geriausiu visoje Skandinavijoje.

Tai pirmoji mokymo įstaiga, kuri buvo atidaryta šioje šalyje prasidėjus švietimo reformai. Čia mokosi vyresniųjų klasių mokiniai, kurie vėliau ruošiasi studijuoti žurnalistiką universitetuose.

Bene dažniausiai tariamas žodis Orestado gimnazijoje yra „komunikacija“. Auditorijos atskirtos tik sąlygiškai – visos klasės mokosi vienoje didelėje erdvėje. Per pertraukas gimnazistai ilsisi sukritę ant didelių ryškiaspalvių pagalvių.

 NAUJAS požiūris į ugdymą: mokykloje turi būti mokoma ne tik standartinių dalykų, bet pirmiausiai – gerų santykių ir kasdienių buitinių įgūdžių: amatų, sodininkystės, kulinarijos etc. „Fotolia“ nuotr.

Be disciplinos

Alternatyvioji „Alfa“ mokykla (ALPHA Alternative School) Toronte, Kanadoje, buvo atidaryta dar 1972 m. Tai seniausia iš originalių šalies ugdymo įstaigų. Čia nėra pamokų tvarkaraščio, nerašomi pažymiai, neskiriami namų darbai. Mokiniai patys sprendžia, kaip praleis dieną mokykloje – kokias pamokas pasirinks. Klasės suformuotos ne pagal amžių, bet pagal polinkius. Čia galima mokytis ne tik matematikos bei kitų pagrindinių dalykų, bet ir menų, kulinarijos, elementariosios filosofijos etc.

Mokytojų uždavinys – netrukdyti. Jeigu kyla konfliktinė situacija, sukviečiamas mokinių ir mokytojų komitetas. Abi pusės išdėsto savo poziciją ir komisija pasiūlo problemos sprendimo variantus. Išrenkamas tas, kuris priimtiniausias visiems.

GEOGRAFIJOS, biologijos pamokos gali vykti ir taip. Naujausi neurologijos tyrimai rodo, kad gero mokymosi laidas – pozityvi atmosfera ir aktyvus vaikų įtraukimas į mokymo procesą. youtube.com


Šioje mokykloje taip pat reguliariai rengiami susirinkimai, kuriuose vaikai lygiomis teisėmis su suaugusiaisiais siūlo pokyčius ugdymo procese ir mokyklos valdymo sistemoje.

Visos čia galiojančios elgesio taisyklės yra sukurtos pačių mokinių bei mokytojų demokratiniu būdu, remiantis pagrindiniu principu „Mokymasis be prievartos“.

Mokyklą įkūrė į grupę „Alpha“ susivieniję tėvai, kai jų idėją parėmė Kanados vyriausybė.

Su malonumu

Kad patektum į bendrojo lavinimo mokyklą „Mountain Mahogany Community School“, esančią Naujojoje Meksikoje, JAV, turi išlošti loterijoje. Oficialiame mokyklos tinklalapyje tėvai užpildo specialią formą ir laukia laimėtojų sąrašo.

Ugdymo procesas šioje mokykloje ne mažiau originalus. Jis paremtas trimis pagrindiniais principais: malonumo, saugumo ir emocinės raidos. Programa sudaryta atsižvelgiant į naujausius neurologinius tyrimus, pagal kuriuos, gero mokymosi laidas – pozityvi atmosfera ir aktyvus vaikų įsitraukimas.

Mokykloje mokoma standartinių visuotinių dalykų, tačiau pirmiausiai – gerų santykių, pasaulio pažinimo ir kasdienių buitinių įgūdžių: siuvimo ir kitų amatų, kulinarijos, sodininkystės etc.

Su daina

Harlemo choro akademijoje (Choir Academy of Harlem), kuri veikia taip pat JAV, mokoma dainavimo, šokio ir kitų menų. Čia suteikiamas bendras humanitarinės pakraipos išsilavinimas. Pagrindinis mokytojų uždavinys – atskleisti kiekvieno vaiko talentą. Mokiniai neužsisėdi suoluose, jie dažnai gastroliuoja ir koncertuoja. Daug dėmesio čia skiriama ne tik muzikai, bet ir sportui.

Nuotykių mokykla

„Watershed“ mokykloje, esančioje Kolorade, JAV, manoma, kad įvairios ekspedicijos yra geriausias švietimo būdas. Architektūrą mokiniai studijuoja ne suoluose, o miestų gatvėse, geografijos ir biologijos pamokos vyksta plaukiant baidarėmis arba keliaujant į žygius. Vaikai mokomi ne tik pagrindinių dalykų – matematikos, anglų kalbos ir kt., bet ir realaus ūkininkavimo tikrose fermose. Jie čia taip pat užsiima joga, kuria dainas ir roko grupes, scenarijus kompiuteriniams žaidimams ir t. t.

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

Informacijos šaltinis: ve.lt

 

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.