Papildomas vaikų ugdymas

15 eurų „krepšelis“ kaitina aistras

Nuo spalio 1-osios atsirasiantis neformaliojo švietimo krepšelis susuko tėvams galvas. Ir valdininkus, ir žurnalistus jie užvertė klausimais, kur iš tikrųjų gali būti panaudoti iš valstybės biudžeto kiekvienam vaikui pažadėtieji 15 eurų. Kai kurie tėvai net teiraujasi, ar jie negalėtų tų pinigų gauti grynais.

Valdininkai akcentuoja, kad neformaliojo švietimo krepšelio pinigai keliaus į įstaigas paskui vaiką, o ne tiesiogiai tėvams, ir tai nėra kompensacija.

„Pastaruoju metu telefonai kaista. Stengiamės visiems tėvams išaiškinti, kas ir kaip, bet visko būna. Tenka ir nemalonių žodžių iš tėvų išgirsti“, – sakė Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Raimonda Stirbienė.

Ko gero, esminis dalykas, piktinantis tėvus, yra tai, kad neformaliojo švietimo krepšelis yra nukreiptas tik į naujas programas, o jau egzistuojantiems būreliams tų 15 eurų niekas nesiruošia duoti.

„Kodėl naujus būrelius valstybė finansuos ir jie bus nemokami, o už seniai egzistuojančius turime mokėti? Kodėl už šias lėšas negali būti padidintas vietų skaičius jau egzistuojančiuose būreliuose, kur netelpa visi norintys?“ – klausia tėvai.

Jiems keista ir tai, kad dar nėra patvirtintų programų, kurios pateks į finansuojamųjų iš minėto krepšelio sąrašą, o kai kurie naujųjų būrelių steigėjai jau kviečia vaikus registruotis.

„Mes jau užsirašėme į vieną tokį būrelį, bet dabar reikia laukti, ar jis bus patvirtintas. O jei ne? Ar mes galėsime registruotis į kitą? Juk sakė, kad vienam vaikui galima registruotis tik į vieną būrelį“, – dar vienas klausimas, keliantis nerimą tėvams.

Vakar kaip tik buvo paskutinė diena, kai Klaipėdos savivaldybei buvo galima pateikti programas, kurios nori pretenduoti į neformaliojo švietimo krepšelį. Pasak R. Stirbienės, iš viso gauti 45 vokai, bet kiek juose tiksliai yra programų, paaiškės kitą savaitę.

„Dabar komisija įvertins, ar visos pateiktos programos atitinka keliamus kriterijus. Numatyta, kad galutinį jau atrinktų programų sąrašą skelbsime rugsėjo 25 dieną ir tuomet tėvai galės registruoti vaikus“, – minėjo R. Stirbienė.

Kadangi iki spalio 1 dienos liko nedaug laiko, gali būti, kad kai kurių programų teikėjai iš anksto pradėjo agituoti registruotis vaikus, kurie norėtų lankyti jų siūlomą būrelį. Visgi tik rugsėjo 25 d. paaiškės, ar tikrai šis būrelis gaus valstybės finansavimą.

Tiems tėvams, kurie piktinasi, jog tokių valstybės dotacijų negauna seniai egzistuojantys būreliai, valdininkė priminė, kad kiekvienas vaikas šalia jau lankytų būrelių gali pasirinkti dar vieną, kuris bus finansuojamas iš neformaliojo švietimo krepšelio.

Be to, nėra jokių garantijų, kad pagal naujai patvirtintas programas veiksiantys būreliai bus visiškai nemokami. Numatyta, kad lėšas gavusios įstaigos ir laisvieji mokytojai jas galės skirti tik tiesioginėms išlaidoms, susijusioms su veikla – pavyzdžiui, įsigyti priemonių arba panaudoti darbo užmokesčiui. Tačiau nėra nurodyta, kad jie privalo iš tėvų neberinkti jokio mokesčio.

„Tarkime, programos teikėjas apskaičiuoja, kad vienam vaikui būrelis kainuoja 50 eurų. Būtų logiška, kad gaudamas 15 eurų valstybės dotaciją tokia pačia suma jis turėtų ir sumažinti mokestį, tačiau niekur nėra nurodyta, kad jis tai privalo daryti“, – minėjo R. Stirbienė.

Beje, 15 eurų vienam vaikui yra tik rekomenduojama suma. Kai bus atrinktos tinkamos programos ir paaiškės tikslus skaičius, kiek vaikų Klaipėdoje pasirinks jas lankyti, tuomet ir paaiškės, kiek kiekvienam bus atriekta iš šiemet klaipėdiečiams žadamo per 172 tūkst. eurų dydžio valstybės lėšų pyrago.

„Jei prisiregistruos labai daug vaikų, gali būti ir taip, kad, išdalinus šią sumą, kiekvienam teks tik po 10 eurų. Nieko prognozuoti negalime, kol nėra patvirtintų programų ir galutinių skaičių, kiek vaikų jas žada lankyti“, – minėjo R. Stirbienė.

Edita GUDAVIČĖ

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.