Norėjau parašyti šį tekstą glaustai ir griežtai – atseit, moterys nemoka rūpintis vyrais. Netgi pavadinimą gerą sugalvojau: „Moterys neturi supratimo, kas yra rūpinimasis“.
Paskui įkarštis atlėgo, smarkiai sušvelninau visus demaskavimus. Kurių galų aš vis moterims priekaištauju? Papriekaištausiu visiems iš karto, urmu, kaip sakoma. Tegu visiems būna skaudu.
Manote, jūs rūpinatės partneriu? Nieko panašaus. Didžioji žmonių dauguma apskritai nežino, kas yra rūpinimasis. Ir tai sakau ne staigaus pasibjaurėjimo visa žmonija priepuolio užkluptas. Tiesiog konstatuoju realybę – žmonės nemoka rūpintis artimaisiais. Nemoka nei vyrai, nei moterys.
O štai globoti – šitą mes visi puikiai mokame.
Tiesiog žmonės painioja rūpinimąsi su globa, vieną dalyką pakeisdami kitu. Žmonėms atrodo, kad jie rūpinasi tada, kai iš tikrųjų ten rūpinimusi netgi nekvepia.
Netikite? Pažvelkime į žodyną. Kas yra rūpinimasis? „Dėmesys kokio nors žmogaus poreikiams“. O globa? „Pagalba neveiksniems, neįgaliems piliečiams (mažamečiams, psichiškai nesveikiems), o taip pat jų priežiūra, kurią valstybė patiki kokiam nors žmogui ir t.t.“ Esminis žodis, kalbant apie globą – „neveiksnus, neįgalus, nepilnavertis“.
Kaip matome, rūpinimasis ir globa labai smarkiai skiriasi. Globojami tie, kurie patys nesugeba savimi pasirūpinti, vadinasi, globėjas priima sprendimus už savo globotinį. Visai kas kita – rūpinimasis. Tai dėmesys kito žmogaus poreikiams, o taip pat, ką reikėtų ypatingai pabrėžti – pagarba jo asmeninei teritorijai ir asmeninei erdvei.
Paimkime šiek tiek anekdotišką pavyzdį. Moteris nuėjo į parduotuvę ir eidama pro vyriškų kojinių skyrių pripirko jų vyrui. Kas čia – rūpinimasis, ar globa?
Mūsų nagrinėjamame variante – globa. Moteris už vyrą nusprendė, kad jam reikalingos naujos kojinės. Ir už jį jas nupirko. Gaunasi, kad vyras neįgalus, neveiksnus, negali pats nei nuspręsti, nei nusipirkti. Matyt, vargšui visai blogai su galva ar sveikata.
O kaip atrodytų rūpinimasis?
Moteris nuėjo į parduotuvę ir eidama pro vyriškų kojinių skyrių paskambino vyrui, paklausė, ar reikalingos jam kojinės. Gal nupirktų, gal nenupirktų, viskas priklauso nuo jo atsakymo. Štai čia yra rūpinimasis.
Lygiai tas pats pasakytina ir apie vyrus. Pavyzdžių galite sugalvoti patys.
Schema paprasta – jūs matote, kad žmogui kažko reikia (arba jums atrodo, kad matote). Nepuolate iškart to daryti, o atsiklausiate. Ir padarote, jei žmogus neprieštarauja. Taip atrodo suaugusių žmonių santykiai.
Kuo bloga globa, manau, jau suprantate. Santuoka, kaip žinia, yra dviejų suaugusių, lygių žmonių sąjunga, būtent tuo ji ir vertinga.
Tačiau lygiateisiškumas santykiuose sutinkamas ne taip jau ir dažnai, praktikoje kur kas plačiau paplitę santykiai pagal principą „Suaugęs-Vaikas“, kitaip tariant – kažkas vadovauja, o kažkas yra tarsi ir jo pavaldinys.
Būtent tokie santykiai turimi galvoje, kai internete moteriškuose puslapiuose masiškai platinami išsireiškimai apie tai, kad „Moteris visada turi vienu vaiku daugiau, nei jų yra iš tikrųjų“. T.y. ji turi tikrus vaikus, ir dar yra vyras, kurį ji irgi laiko visišku mažvaikiu.
Daugumą vyrų ir nemažai moterų tokia situacija erzina, ir visiškai suprantama, kodėl. Tokiuose santykiuose labai mažai džiaugsmo ir pasitenkinimo. Ir kur kas daugiau įtampos bei prievartos.
Kaip iš tokių santykių išsikapstyti? Viename tekste visko papasakoti neįmanoma, bet štai imti žmogumi rūpintis, vietoje to, kad globotum – kaip tik tai ir padės priduoti santykiams brandumo.
Taigi, kad netaptumėte mamyte savo vyrui, kad netaptumėte tėčiu savo žmonai, reikia viso labo atsisakyti globos ir pradėti rūpintis.
Gali iškilti klausimas – ar galima daryti išvadą iš viso to, kas čia buvo pasakyta, kad bet kokia globa yra blogis? Ne, negalima. Kartais būna labai malonu, kai žmogus už jus nusprendžia, kad jus reikia apkloti šiltu pledu ir atnešti karštos arbatos. Arba, tarkime, nuperka dovaną, kurios patys sau niekada neleistumėte.
Esminis žodis čionai – kartais. Karts nuo karto. Pakankamai retai. Ne kiekvieną kartą. Na, jūs supratote… Kartais reiškia būtent „kartais“.
Jei norite, rūpinimosi gali būti, tarkime, 98%, o globos – 2%. Ir niekaip kitaip.
Išvada: jei norite lygių santykių santuokoje – stenkitės rūpintis ir venkite globos.
Informacijos šaltinis: http://seimairnamai.eu
Palikti komentarą