Vaikų sveikata

Vaikų maitinimo valgiaraščiuose – kokybiški ir sveikatai palankūs patiekalai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nuo liepos 1-osios derins vaikų ugdymo įstaigų, socialinės globos įstaigų ir poilsio stovyklų valgiaraščius. Siekiant, kad būtų vadovaujamasi vienodais principais, VMVT parengė tvarką, pagal kurią ugdymo įstaigos turės rengti valgiaraščius ir pateikti juos derinti VMVT teritorinių padalinių specialistams.

„Stengiamės, kad tiems, kurie tiekia produktus ir gamina vaikams patiekalus ugdymo įstaigose, būtų kuo lengviau bei paprasčiau dirbti. Tad parengėme rekomendacijas, kaip reikėtų sudaryti tinkamą valgiaraštį, taip pat pavyzdinę valgiaraščio formą, kurioje būtina nurodyti patiekalų maistinę ir energinę vertę. Be to, parengta valgiaraščio vertinimo pažyma“, – sako VMVT Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė.

Reikalavimai darželinukų ir mokinių maitinimui yra griežtesni, o ruošiant patiekalus stovyklaujantiems vaikams – palikta daugiau laisvės, todėl VMVT rekomendacijas dėl valgiaraščių sudarymo parengė atskiroms ugdymo įstaigoms: ikimokyklinio, bendrojo lavinimo mokykloms, vaikų socialinės globos įstaigoms ir vaikų poilsio stovykloms.

„Diskusijos su Lietuvos tėvų forumo, Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovais ir didelis tėvų noras, kad vaikai ugdymo įstaigose būtų maitinami šviežiais, kokybiškais ir sveikatai palankiais produktais, paskatino VMVT specialistus kartu su gydytoja dietologe Edita Gaveliene parengti rekomendacinį valgiaraštį“, – pabrėžia A.Išarienė.

Rekomendacinis valgiaraštis, skirtas 6-10 metų ir 11 metų bei vyresnio amžiaus vaikams 15 dienų. Jame pateikti įvairūs patiekalai, kurių sudėtinės dalys būtinos augančio vaiko organizmui. Racionas turtingas visaverčiais baltymais, geležimi, B grupės vitaminais, vitaminu D, o ribojami maisto produktai, kuriuose gausu lengvai įsisavinamų angliavandenių.

Valgiaraštyje yra patiekalų, pagamintų iš įvairios mėsos (jautienos, kalakutienos, vištienos, kiaulienos), kurios kiekis parinktas siekiant užtikrinti vaiko poreikius. „Rekomenduojame rinktis natūralią mėsą ir iš jos pagamintus patiekalus, o ne maltą – 15 dienų valgiaraštyje mėsos maltinis tiekiamas tik vieną kartą. Rekomendaciniame valgiaraštyje atsisakyta saldžių gėrimų: sulčių, kompotų. Vietoj jų siūlomas geriamasis vanduo. Taip pat vaikams siūloma tik pilno grūdo duona, didesnis kiekis daržovių ir vaisių. Kadangi šeimose yra įvairių maitinimosi įpročių, parengti pietų valgiaraščiai su sriuba ir be jos“, – sako VMVT Maisto skyriaus vedėja.

A.Išarienė atkreipia dėmesį, kad nuo 2012 m. liepos 1 d. iki 2015 m. liepos 1 d. su Visuomenės sveikatos centu suderintas valgiaraštis galioja, kol pati ugdymo įstaiga nusprendžia jį keisti. Tuomet turi kreiptis į teritorinį VMVT padalinį.

VMVT primena, kad įmonės, gaminančios patiekalus vaikams, turėtų pirkti aukštesnės kokybės, kuo natūralesnius, mažiau perdirbtus produktus, būtina peržiūrėti gaminamus patiekalus, juos atnaujinti, naudoti mažiau padažų, siūlyti patrauklių ir gardžių daržovių patiekalų.

Informacijos šaltinis: Vakarų ekspresas.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.