Psichologija

VAIKAI PASAULYJE

Motiniški instinktai nepaklūsta jokioms kultūrinėms tradicijoms ar vienos bei kitos pasaulio šalies ypatumams, – tvirtina ekspertai. Kai kuriose šalyse dar iki gimimo vaikui surandama auklė, o kai kur vaikas nepatikimas net ir pačiam geriausiam specialistui – tik savo mamai. Visi be išimties tėvai myli savo vaikus ir jais rūpinasi, tačiau pasaulyje esti tam tikros tradicijos, į kurias paprastai atsižvelgiama auginant vaikus. Taigi, žvilgtelėkime (iš tradicijų pusės), kaip pasaulyje gyvena vaikai…

EUROPA

Didžiojoje Britanijoje mažylius nuo pat pirmų dienų moko bendrauti ir kantriai priima jų išdaigas, stengiasi išauginti laisvą nuo įvairių kompleksų ir prietarų asmenybę. Vaikus pagiria už kiekvieną gerą poelgį, neįeina į jų kambarį nepasibeldę ir neverčia tvarkytis. O jei kas – primygtinai ir metodiškai vaikui aiškina, kodėl jis neteisus.

Prancūzijoje vaikai itin anksti atiduodami į specialius kūdikių darželius, o paskui – į ikimokyklines įstaigas, kur jie mokomi savarankiškumo ir bendrauti su vienmečiais. Prancūzės po vaiko gimimo priverstos kuo greičiau grįžti į darbą, kad neprarastų reikiamos kvalifikacijos. Su seneliais vaikai paprastai susitinka tik per atostogas.

Vokietijoje vaikai auklėjami gana ramiai, svarbus nuosaikumas ir santūrumas. Šeimos paprastai kuriamos po 30 metų, auklė vaikui surandama dar iki gimimo. Dažniausiai iki 3 metų vaikas būna namuose, paskui pradedamas vesti į žaidimų grupę ir tik po to – į darželį.

Suomijoje šeimose auga vienas ar du vaikai: šiuolaikinė suomė stengiasi kaip įmanoma greičiau grįžti į darbą, daug dėmesio skiria karjerai. Vaikai auginami itin patogiai: tėvai stengiasi sukurti visas reikiamas sąlygas, o barti vaikus gatvėje ar prie svetimų net draudžia įstatymai.

Italijoje vaikai auga nuolatinės šventės atmosferoje: italai dažnai susitinka su kitomis šeimomis, rengia šurmulingus pietus giminaičiams, bendrauja su kaimynais. Į darželius vaikai vedami itin retais atvejais, daug dažniau jie lieka su seneliais.

Ispanijoje auklėjant vaikus labai svarbios yra bendros moralės ir etikos normos. Vaikams čia mažai pasakojama apie nacionalinę kultūrą, bet jau nuo trejų metų vaikai vedami į sporto mokyklas (berniukai – dažniausiai į futbolo), ten rengiamos ir grupės, kuriose vaikai ruošiami mokyklai.

Portugalijoje priimta atlaidžiai žvelgti į vaikų kaprizus. Tarp tėvų ir vaikų itin stiprus emocinis ryšys ir švelnus prisirišimas. Šioje šalyje vaikai net dalyvauja sprendžiant šeimos problemas, o apie bausmes net kalbos negali būti.

AMERIKA

JAV šeimose paprastai du ar trys vaikai, dažniausiai – pametinukai. Taip paprasčiau tėvams, linksmiau ir įdomiau vaikams. Amerikiečiai savo vaikus įprastai visur ir visada ima su savimi – šioje laisvoje šalyje verkiantis kūdikis nieko nestebina nei kavinėje, nei parke, nei svečiuose. Vaikai itin įdėmiai ir sutelktai prižiūrimi iki 17 metų – nuo šio amžiaus dažniausiai jie pradeda gyventi savarankiškai, be tėvų ir giminaičių pagalbos.

Brazilijoje įprastos didelės draugiškos šeimos, čia stiprios tradicijos ir šeimos valdžios vertikalė. Vaikai privalo klausyti tėvų, vyresnieji vaikai su malonumu rūpinasi mažesniaisiais. Iki 5 metų berniukus ir mergaitės auklėja kartu, o po to mergaites iškart pradeda mokyti namų ruošos ir rengia žmonos bei mamos vaidmeniui, o berniukams siekiama suteikti tinkamą išsilavinimą.

AZIJA

Japonijoje vaikams galima viskas! Bet tik iki 5 metų. Nuo šio amžiaus neįkyrūs įspėjimai pakeičiami griežtumu ir disciplina. Visa tai reikalinga tam, kad vaikai užaugtų įstatymui paklusnūs ir tvarkingi piliečiai.

Pietų Korėjoje iki 7 metų vaikų išvis nebaudžia, bet paskui elgiamasi griežčiau. Auklėjimo pagrindas – disciplina, vaikai mokomi gerbti vyresniuosius ir jų klausyti. Būtent todėl Pietų Korėjos mokyklų klasėse mokosi po 60 vaikų, ir mokytojui visai nesudėtinga palaikyti tvarką.

Indijoje nuo pat kūdikystės vaikams siekiama įskiepyti gerumą, net tik žmonėms, bet ir gyvūnams, augalams, vabzdžiams. Į vaikų darželius ar parengiamąsias klases vaikai patenka nuo 2–3 metų, o mokykloje vaikams padedama ugdyti charakterį, mokoma medituoti ir daryti jogos pratimus.

AFRIKA

Konge mažiems vaikams nepriimta skirti daug dėmesio, su jais žaisti ar ugdyti kažkokius gebėjimus. Stengiamasi auklėti taip, kad vaikai suaugusiesiems netrukdytų.

Egipte vaikus visur ima su savimi, mamos stengiasi kiek įmanoma ilgiau maitinti krūtimi (iki 2 meų – įprasta), bet nešioti vaikus ant rankų nėra labai įprasta. Čia auklėjant vaikus režimas nėra svarbus: vaikai maitinami ar migdomi pernelyg nesijaudinant dėl kažkokių normų. Skaityti ir rašyti vaikai paprastai ruošiami mokyklose, namuose tam dėmesys nėra skiriamas.

P. S. O jei reiktų apibūdinti, kokios vaikų auklėjimo ir auginimo tradicijos Lietuvoje – ką išskirtumėte?

Pagal užsienio spaudą parengė Jurga Lūžaitė-Kajėnienė

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.