Papildomas vaikų ugdymas, Patarimai/rekomendacijos, Pramogos vaikams, Vaikai/šeima

Su vaikais pasidarėme šviesos stalą

Kas tai yra šviesos stalas ir kam jis naudojamas

Įsigyti galima įvairių formų ir dydžių stalų ir staliukų, kurie sukonstruoti taip, kad viduje yra šviesos šaltinis (lemputės), o virš jo šviesą praleidžiantis paviršius (dažniausiai matinis). Tinka jis beveik visokioms užduotims ir veikloms, pradedant pasakų skaitymu ir baigiant smėlio barstymu. Tai dar viena priemonė pažinimą, mokymąsi ir kūrybą paverčianti patraukliu ir įsimintinu nuotykiu.

…  tiksliau šviesos dėžę.

šviesos dėžė

 Kokia to nauda

Šviesa atpalaiduoja, o taip pat ir pritraukia dėmesį, lyg užburia. Dėl to kūrybinis ar mokymosi procesas darosi patrauklus ir įtraukiantis. Šis tas naujo ir netikėto, o taip pat išlaikančio dėmesį ilgesnį laiką. Vadinasi vaikas mokosi būti susikaupęs. Šviesos ir šešėlių žaismas tuos pačius, įprastus dalykus, spalvas padaro kitokiais, tad vaikas turi galimybę stebėti, koks permainingas ir nenuspėjamas gali būti pasaulis. ir kad vienas ir ta pats daiktas kitokioje šviesoje gali atrodyti visai kitaip. Paprastame klevo lape mažulytės skylutės išryškėja tik jį padėjus ant šviesos stalo (ar žiūrint prieš šviesą), tad atradimų jausmas ir nuostaba čia visada šalia.

Tik padėkite šviesos dėžę ant žemės ir vaikai sutūps arba prisės šalimais, jei ją pastatysite ant stalo, vaikai turės galimybę šalia jos stovėti arba susirasti kėdę, kad galėtų atsisėsti. Taigi šios dėžės ir užsiėmimų su ja pagalba lavinamos ir kitos sritys, bei gebėjimai: smulkioji ir stambioji motorika, akių-rankų koordinacija, išradingumas, mąstymas, kantrybė ir gebėjimas susikaupti.

Jei su vaiku kartu užsiimate šiais atradimais ir eksperimentais, bendrumo nuotaika garantuota. O dalintis gerais dalykais ypatingai malonu!

šviesos dėžė1

Kaip mes pasidarėme šviesos dėžę

Taigi, norint išbandyti ir dažnai naudoti šį smagumyną, būtų smagu jį turėti namuose. Tačiau įsigyti šį paprastą nepaprastą daiktą yra gana brangu. Bet juk galima pabandyti pasidaryti kažką labai panašaus. Mes pirmąsyk šviesos dėžę išbandėme pernai, taip pat lapkričio ar gruodžio mėn., kai lauke tamsu net dieną. Šiemet prisiminėm ir pasidarėm ją vėl.

Pirmasis variantas man atrodo labiau vykęs, nes jam naudojome kalėdines lemputes. Šiemet darėme su paprasta staline lempa, tad teko paplušėti, kad šviesa pasiskirstytų kaip galima plačiau. Rekomenduoju lemputes!!!

Reikia:

  • lempučių ar lempos
  • plastikinės dėžės (kuo didesnė, tuo smagiau)

Lemputes padedame po dėže, įjungiame jas, o šviesą kambaryje išjungiame. Štai ir viskas!

IMG_1349u

Priemonės ir veiklos idėjos

Įvairiems užsiėmimams naudoti tinka: smėlis, akmenukai, kruopos, miltai, druska, dažai, lego, įvairios gyvūnų ir personažų iškarpos, geometrinės figūros, skaičiai, raidės, stikliniai rutuliukai, lapai, gilės, kaštonai, šiaudeliai, vanduo, įv. popierius, medžiagos, pipetė dažų ar vandens lašinimui, putos, šepetėliai, mentelės, juostelės, siūlai ir t.t. Viskas priklauso nuo jūsų pasirinkto užsiėmimo.

  • Ant šviesos stalo paberti smėlio ir piešti/ rašyti, stebėti, kaip šviesa skverbiasi pro smėlio smilteles
  • Paeksperimentuoti su skirtingais jutimais paberiant smėlio, žvyro, miltų, druskos, kruopų… Su vaikais pabandyti įvardinti, kas yra koks (žvyras – šiurkštus, miltai – švelnūs, kruopos – birios ir t.t.)
  • Dėlioti iškarpas su personažais ir kurti istorijas
  • Skaičiuoti, mokytis raidžių pažinimo, skaitymo, dėliojant skaičius ar raides ant stalo ir juos keičiant, sudarant skiemenis ir t.t.
  • Išbandyti dažus ir kaip jie gula ant paviršiaus. Kaip atrodo viena ar kita salva juos užtepus ant šviesos stalo (greičiausiai spalvos ne tokios, kaip ant popieriaus 😉 )
  • Dėlioti akmenukus, kaštonus ar giles, kurti vitražus ar eksperimentuoti su skirtingomis priemonėmis, pvz. smėlyje išbraižyti raštus, o vėliau ant išvalytų takų išdėlioti akmenukus, stikliukus, gėlių žiedus ir taip sukurti mozaiką.

 Šviesių ir šiltų rudens vakarų!

Informacijos šaltinis: suvaikais.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.