Nuo šio rugsėjo darželiai, priešmokyklinio ugdymo įstaigos ir mokyklos nepriims vaikų, kurie be rimtų priežasčių neskiepyti nuo tymų, raudonukės ir poliomielito. Svarstoma į skiepų kalendorių įtraukti ir nemokamus skiepus nuo meningokokinės infekcijos vaikams iki vienerių metų. Taip norima suvaldyti užkrečiamą ligą skiepijant didžiausioje rizikos grupėje atsidūrusius vaikus. Nemokamos vakcinos Lietuvą pasiekti turėtų ne anksčiau kaip po metų. Kol kas sprendimą skiepus nuo meningokoko įtraukti į skiepų kalendorių yra priėmusi tik Didžioji Britanija.
Sveikatos apsaugos ministro įsakymu numatyta, kad priimant vaiką į ugdymo įstaigą ir vėliau kiekvienais metais turi būti pristatomas vaiko Sveikatos pažymėjimas. Jeigu jame parašyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, nors jokių skiepų kontraindikacijų nėra, jis į įstaigą nepriimamas. Tokie reikalavimai taikomi nuo šių metų naujai į darželius, priešmokyklines grupes, mokyklas priimamiems vaikams. Ministerija į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ruošiasi įtraukti ir vakciną nuo B tipo meningokokinės infekcijos.
Alfa.lt paklausė Sveikatos apsaugos ministerijos kelių svarbių su skiepais nuo meningokokinės infekcijos susijusių dalykų.
Kokios stadijos skiepų nuo meningokokinės infekcijos kompensavimo klausimas? Seimo sveikatos reikalų komitetas buvo nusprendęs, kad tai galėtų įvykti ne anksčiau kaip 2018 metų pavasarį. Įdomu, ar pastaruoju metu ketinimai nepasikeitė.
Šiuo metu yra parengtas Nacionalinės imunoprofilaktikos 2014–2018 metų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu, priemonių plano pakeitimo projektas, kuriame numatytos šios programos 2016–2018 metų įgyvendinimo priemonės. Į šį projektą įtraukta priemonė dėl B tipo meningokokinės vakcinos įtraukimo į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
Kokio amžiaus vaikus ketinama skiepyti?
Rekomendacijas dėl skiepijamų vaikų amžiaus ir skiepijimo schemos pateiktų Nacionalinės imunoprofilaktikos 2014–2018 metų programos nepriklausomų ekspertų (patarėjų, konsultantų) grupė. Tačiau, įtraukiant vakcinas į skiepijimų kalendorius ir siekiant suvaldyti užkrečiamąją ligą, pasirenkama skiepyti didžiausios rizikos amžiaus vaikus. Meningokokinės infekcijos atveju tai vaikai iki 1 metų amžiaus.
Įtraukiant naujas vakcinas į skiepijimų kalendorių, skiepijama pagal patvirtintą schemą, pavyzdžiui, jei nuo B tipo meningokokinės infekcijos būtų skiepijami kūdikiai nuo 2 mėnesių amžiaus, tai iki 6 mėnesių amžiaus turėtų būti įskiepytos 3 vakcinos dozės su nemažesniu kaip mėnesio intervalu tarp jų, ketvirtoji – sulaukus 12–15 mėnesių.
Ar planuojama skiepyti vaikus, kurie bus vyresni, nei numatyta skiepų kalendoriuje?
Įprastai, įtraukus vakciną į skiepijimų kalendorių, skiepijama ta amžiaus grupė, kuri jame numatyta. Tokia praktika taikoma ir kitoms vakcinoms įvairiose Europos Sąjungos šalyse. Pavyzdžiui, 2014 metais į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių buvo įtraukti skiepijimai nuo pneumokokinės infekcijos, kuria skiepijami 2, 4 ir 12–15 mėnesių amžiaus kūdikiai.
Nuo kokio tipo meningokokinių infekcijų saugos skiepai?
B tipo meningokokinės infekcijos vakcina apsaugo tik nuo B tipo meningokokinės infekcijos, tačiau neapsaugo nuo kitų tipų sukeliamų meningokokinės infekcijos formų. Nors B tipo meningokokinė infekcija yra vyraujanti Lietuvoje, susirgimų sukelia ir kitų tipų meningokai.
B tipo meningokokinės polisacahridinės konjuguotos vakcinos specialiosiose produkto charakteristikose nurodoma, kad vakcina apsaugo nuo tų B tipo meningokokinės infekcijos padermių, kurios turi tam tikrus antigenus. Iš 1000 meningokokų kultūrų, surinktų 2007–2008 metais 5 Europos šalyse, nustatyta, kad 78 proc. (95 proc. pasikliautinieji intervalai 63–90 proc.) buvo jautrios po vakcinacijos susidariusiems antikūnams.
Kokias vakcinas ir iš kur ketinama pirkti?
Vakciną gamina tik vienas gamintojas, kurio gamybos pajėgumai riboti, todėl, įtraukus B tipo meningokokinės infekcijos vakciną į Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, realiai vakcina galėtų būti pradėta tiekti ne anksčiau kaip po metų.
Ar iš Europos Sąjungos šalių tik Didžioji Britanija kompensuoja skiepus nuo meningokokinės infekcijos ir kokio amžiaus vaikus dažniausiai skiepija? Kodėl kitos šalys pasirinko jų nekompensuoti?
Pažymėtina, kad B tipo meningokokinės infekcijos konjuguota polisacharidinė vakcina yra nauja vakcina, kuri tik pradedama plačiau naudoti. Tik viena šalis, t. y. Jungtinė Karalystė, yra įtraukusi šią vakciną į nacionalinį vaikų skiepijimų kalendorių, skiepijami kūdikiai iki 1 metų amžiaus (2, 4 ir 12 mėn. amžiaus). Šios vakcinos įtraukimas į skiepijimų kalendorius bus svarstomas ir kitose šalyse.
Vakcina nuo meningokokinės infekcijos būtų septinta Lietuvos skiepų kalendoriuje. Kokios dar vakcinos, remiantis ES praktika, įtrauktos į kitų šalių skiepų kalendorius?
Lietuvoje pagal skiepijimų kalendorių skiepijama nuo 11 užkrečiamųjų ligų: difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, B tipo Haemophilus influenza, tuberkuliozės, hepatito B, tymų, epideminio parotito, raudonukės, pneumokokinės infekcijos. Nuo šių metų rugsėjo mėnesio bus pradėta vakcinuoti nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos. Kai kuriose šalyse pagal skiepijimų kalendorius skiepija nuo rotavirusinės infekcijos, vėjaraupių, C tipo meningokokinės infekcijos.
Kaip bus sprendžiama tėvų, kurie nenorės skiepyti savo vaikų nuo meningokoko, situacija?
Lietuvoje prieš skiepijant būtinas tėvų (globėjų) sutikimas.
Galbūt imtasi priemonių gerinti ugdymo įstaigų higieną, kol vakcinos dar nėra kompensuojamos?
Higienos reikalavimai yra numatyti vaikų ugdymo įstaigų higienos normose, ir visos įstaigos turi jų laikytis.
Rugilė Audenienė
Informacijos šaltinis:
Palikti komentarą