Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Rūpinkitės savo vaikų raida, vos jam gimus

Šiandien tikriausiai jau visi tėvai suvokia, kad vaiko sveikata reikia rūpintis ne tik jam susirgus, bet dar prieš gimstant, gimus ir iki tol, kol jis užaugs. Sveikas vaikas – tai laimingas vaikas, rami šeima, laimingas visas visų mūsų rytojus.

6 pirmieji gyvenimo mėnesiai yra patys svarbiausi

Pats gimimas yra labai didelis stresas ne tik kūdikėliui, bet ir jo tėvams. Gimus naujam šeimos nariui, būtinas labai didelis šilumos ir artumo pojūtis, prisirišimo santykis ir visokeriopa pagalba. Kūdikis yra visiškai priklausomas nuo kitų, ir šeimoje prasideda didelių permainų laikas. Reikalingos įvairios žinios, nauji įgūdžiai, patarimai, kaip rūpintis, prižiūrėti ir auginti sveiką vaiką.

Ilgametę darbo patirtį turintis Lašo šeimos klinikos direktorius, vaikų ligų gydytojas (pediatras) Gediminas Čereškevičius teigia: „Gimus kūdikiui ir man pradėjus juo rūpintis, jis tampa dar vienu mūsų klinikos šeimos nariu. Gydytojas pediatras jaunos šeimos gyvenime gimus kūdikiui yra svarbus kaip patarėjas ir mokytojas, o kūdikių profilaktinis stebėjimas iki šešių mėnesių ir vėliau yra labai svarbus tolesnei vaiko sveikatai. Visa tai reikalauja didelio atsidavimo darbui, specifinių žinių ir patirties. Pastebėti fizinius, motorinius ar socialinius raidos neatitkimus yra labai sunku, todėl ne vien tik pats vertinu,bet ir mokau tėvus stebėti, atpažinti ir reaguoti į kiekvieną kūdikio verksmą, pasikartojantį elgesį ar judesį.“

Būtina stebėti kūdikio judesius

Dar nėštumo metu vienas pagrindinių sveikai besivystančio vaisiaus požymių yra judėjimas motinos gimdoje. Ir gimus guvus judėjimas yra vienas svarbiausių sveiko kūdikio požymių. Vaikui judėjimas yra biologinis poreikis, svarbus pasaulio ir savęs pažinimui, pagrindinių įgūdžių formavimuisi. Kūdikiai su juos supančia aplinka ir kitais žmonėmis komunikuoja judesiais. Negalėdami pasakyti, kaip jaučiasi, ką jaučia ir ko norėtų, visa tai išreiškia judesiu ir garsu. Vaikų ligų gydytojos Simona Putvinskienė teigia: „Pirmus mėnesius stebėti reikia viską: kaip miega, kaip valgo, kaip atmerkia akutes, kaip maitinasi, kaip skėsčioja rankutėmis. Mėgstu klausytis tėvų pasakojimų, nes juose pateikiama labai daug gydytojui svarbios informacijos apie kūdikio sveikatą ir raidą. Visada patariu nuolat kalbėtis su kūdikiu, sūpuoti, glamonėti, liesti ir stebėti adekvačią kūdikio reakciją į daromus veiksmus. Labai svarbu pirmais mėnesiais įvertinti vaikų raumenų tonusą, todėl svarbu stebėti net kaip jis miega, kaip jis išlaiko ir sukioja galvą, kokias pastangas deda paimti daiktą, verstis ant šono, kaip judina rankas ir kojas. Kūdikių raumenų hipo arba hipertonusas, kreivakaklystė – labai dažnas reiškinys, kliudantis visapusiškam ir pilnaverčiam vaiko psichomotoriniam vystymuisi. Todėl, vos tik tai pastebėjus, nuraminu tėvus ir būtinai rekomenduoju mankštas ir masažus.“

Mankštos ir masažai sveiko vaiko ateičiai

Mankštos ir masažai – vieni iš seniausių ir patikimiausių kūdikių lavinimo ir gydymo metodų. Juos galima taikyti kiekvienam kūdikiui jau nuo 1,5 mėn. amžiaus, judesius ir pratimus pritaikant pagal kiekvieno mažylio poreikius. Kūdikių mankšta ar masažas normalizuoja raumenų tonusą, palengvina judėjimą, pagerina kraujotaką, stiprina jų imunitetą, skatina psichomotorinį vystymąsi, gerina nuotaiką, sumažina suirzimą, gerina virškinimą. S. Putvinskienė: „Savo darbe matau neginčijamą mankštos ir masažo naudą kūdikiams ir vaikams. Kartais klaidingai manoma ir teigiama, kad tai neveiksminga, o jei taip ir yra, vadinasi, atliekama netinkamai. Yra atvejų, kai užtenka mamai parodyti ar pamokyti, kaip liesti, kaip masažuoti, ir ji puikiausiai tai atlieka pati. Tačiau kartais be profesionalo neapsieinama, ypač, kai kūdikėlis turi rimtų sveikatos problemų. Tada rekomenduoju kreiptis ne tik į kvalifikuotą masažistą, bet nukreipiu pas vaikų kineziterapeutą, kuris padės rasti ne tik geriausią mankštos rūšį, tinkamiausius fizinius pratimus, bet ir patars, pamokys tėvus, kaip liesti, žaisti ir lavinti savo kūdikį. Profesionalus nuolatinis vaikų kineziterapiauto darbas su kūdiku padeda šalinti kai kuriuos įgimtus defektus (kreivakaklystę, pilnapadystę, šleivumą).”

Teisingas ir ankstyvas kineziterapijos taikymas ne tik stiprina kūdikėlių imunitetą, bet gali ir padėti greičiau pasveikti nuo peršalimo ar kitų ligų. Svarbu nepamiršti, kad fizinis aktyvumas mažiesiems yra toks pat svarbus, kaip ir suaugusiems.

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti2-300x158

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.