„Kiek man žinoma, Vilniuje galioja nuostata, kad tėvai, esantys su vaiku, negali būti išgėrę. Galioja vadinamoji nulio promilių nuostata“, – jau šį ketvirtadienio vakarą 20 val. LNK pokalbių laidoje „Valanda su Rūta“ teigs Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė.
„Ar tai reiškia, kad esant vaikui negaliu ir taurės vyno išgerti?“ – pasitikslins laidos vedėja Rūta Mikelkevičiūtė ir sulauks atsakymo, kad, jei tokiu atveju kas nors iškvies Vaiko teisių tarnybą ir bus nustatytas 0 prom. viršijantis girtumas, yra rizika, kad vaikai gali būti paimti.
Laidoje bus kalbama apie pastarosiomis savaitėmis Lietuvą krečiančius vaikų paėmimo iš tėvų skandalus. Keturių vaikų mama Evelina Geležiūnienė pasakos, kad apie vaiko paėmimą sužinojo atvykusi į darželį, kuriame jai buvo paliktas raštelis.
„Pirmą kartą sūnų pamačiau po pusės metų. Tėvais jis vadina savo laikinus globėjus, jų vaiko vardą maišo su savo tikrosios sesės vardu“, – pasakos Evelina. Mamai atstovaujanti advokatė Rūta Visocnik prisipažins, kad, perskaičiusi mamai išduotą raštą, kodėl penkiametis sūnus jai iki šiol negrąžintas, ir pati nesupranta, kokios to priežastys.
Seimo narė Dovilė Šakalienė teigs, kad pagal naująjį vaiko nemušimo įstatymą, įsigaliojusį nuo liepos 1 d., vaikas Evelinai jau seniai turėjo būti grąžintas. „Problema – ne įstatymas ir jo apibrėžimai, o vykdymas“, – sakys D. Šakalienė.
„Ar gali vaikai būti iš jūsų atimti todėl, kad išgėrėte šiek tiek daugiau nei taurę – juk švenčiate gimtadienį ir nuo šokių bei muzikos tikrai aidi namai? Be to, pykstatės su kaimynu, ir jis jus jau skundė įvairiausioms tarnyboms… Kas bus, jei jis paskambins ir vaiko teisėms?“ – klaus laidos vedėja R. Mikelkevičiūtė.
SADM: nulio promilio taisyklės nėra
„Alkoholio vartojimas prie vaikų nėra draudžiamas įstatymu ar poįstatyminiais aktais. Nulio promilių taisyklės nėra. Tačiau vertinant aplinkos saugumą vaikui atsižvelgiama, jei abu tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų yra akivaizdžiai apsvaigę nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų“, – skelbia SADM, išplatintame pranešime spaudai.
Ministerijos teigimu, reikia pažymėti, kad vertinant, ar vaikui yra kilusi reali grėsmė, pildoma grėsmės vaikui lygio nustatymo anketa, kurioje akivaizdus abiejų tėvų arba turimo vienintelio iš tėvų apsvaigimas nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų priskiriamas prie aukštos rizikos veiksnių.
„Tačiau vieno aukštos rizikos veiksnio paprastai nepakanka, kad vaikui būtų nustatytas 2 grėsmės lygis (kai vaikas laikinai teismo sprendimu paimamas iš tėvų ir globėjų), išskyrus atvejus, kai kalbama apie kūdikius nuo gimimo iki trejų metų amžiaus.
Jeigu abu kūdikio tėvai ar vienintelis iš tėvų yra akivaizdžiai apsvaigęs, manoma, kad mažyliui aplinka nėra saugi. Akivaizdžiu apsvaigimu laikoma, kai asmenys negali rišliai kalbėti, negali pastovėti, koordinuotai judėti“, – rašoma ministerijos pranešime.
Paprastai laikomasi nuostatos, kad jeigu prie vaikų vartojamas alkoholis, turėtų būti bent vienas suaugęs asmuo, kuris jo nevartoja. Tai būtina tam, kad kas nors iš suaugusių asmenų galėtų pasirūpinti vaiku nelaimės atveju arba pastebėtų sveikatos sutrikimus, gebėtų iškviesti greitąją pagalbą.
Kaip atrodo praktika?
Labai dažnai vaiko teisių apsaugos specialistai pranešimą apie galimą smurtą gauna iš policijos, kuri ir suteikia informaciją apie mažylio abiejų tėvų arba turimo vienintelio iš tėvų blaivumą.
„Patys vaiko teisių apsaugos specialistai alkotesterių neturi ir blaivumo netikrina. Jeigu į pranešimą apie galimą smurtą pirmiau sureaguoja vaiko teisių specialistai, tai kilus įtarimų dėl galimo neblaivumo, taip pat dėl galimos smurtinės veiklos ar viešosios tvarkos pažeidimų pagal dabartinę bendradarbiavimo su Policijos departamentu sutartį jie kviečia policijos pareigūnus“, – teigiama SADM pranešime.
Informacijos šaltinis:
Palikti komentarą