Naujų žaislų vaikai gauna įvairiais būdais: jų padovanoja atėję svečiai, gauna per gimtadienius, neretai ir tėvai vis kažko nuperka parduotuvėje, nenorėdami sukelti erzelio ir apsunkinti eilinio apsipirkimo. Kaip sustabdyti nekontroliuojamą žaislų dauginimąsi?
Kada ir kiek žaislų pirkti, sprendžiate tik jūs. Taip, nereikia šio atsakomybės permesti ant kažkieno kito pečių. Reikia tai prisiimti sau ir suvokti, kad visą šią daugybę į namus įsileidote jūs. Žinoma, močiutė ir seneliai, bičiuliai ir tetos šiame procese dalyvauja, bet tai jūsų namai, vadinasi, ir atsakomybė – jūsų.
Kai tik tai įsisąmoniname, išeitį iš skirtingų situacijų surasti nebus taip jau ir sunku. Peržiūrėkime pačias populiariausias situacijas ir pabandykime surasti sprendimą, kad žaislai neužvaldytų namų.
Pavyzdžiui, jūs kartkartėmis dalį žaislų paimate ir atidedate, kad atlaisvintumėte vietos kambaryje. Kažkuriuo momentu vaikas vėl nori susigrąžinti atidėtus žaisliukus.Tai normalu. Susitarkite su juo, ko konkrečiai jis norėtų ir kiek žaislų atgauti, o paskui paimkite ir atidėkite kažką kito. Kartu ar be vaiko – atsižvelgiant į skirtingas situacijas. Atidėti ir vėl atgauti žaislai vaikų priimami kaip nauji, ir jie vėl ilgai ir su malonumu su jais žaidžia kaip su naujais. Neatimkite šio džiaugsmo iš savo vaikų!
Vaikui padovanojo daug naujų žaislų. Paprastai vaikai nepuola žaisti su visais jais iš karto. Galima atidėti keletą senų žaisliukų, o į žaislų dėžę sudėti naujuosius. Arba atidėti dalį naujų, šiuo metu ne taip reikalingų žaislų iki to momento, kai vaikas jais susidomės.
Jums labai norisi nupirkti kažką naujo? Aš jus suprantu. Tėvams (ypač – mamoms) taip dažnai nutinka: vaikystėje mes neturėjome tiek žaislų ir norisi vaikams duoti tai, apie ką mes galėjome tik pasvajoti. O būna ir taip, kad tėvai naujais žaislais stengiasi kompensuoti dėmesio trūkumą vaikams arba užglaistyti savo kaltę.
Visų pirma paklauskite savęs: kam perkate šį daiktą – sau ar vaikui? „Vaikui“ – nė nesusimąstę atrėš dauguma. O jeigu pagalvotumėte labiau? Ar jūsų vaikui tikrai reikalingas dar vienas žaislas? O galbūt jūs patys kažkada svajojote apie tokį žaislą? O gal – visi jį turi, tik jūsų vaikas ne?
Spontaniškus pirkinius riboti padeda sąrašai. Sukurkite tokį sąrašą savo vaikui ar vaikams, ir tegu jame bus keletas grafų.
Į pirmą grafą įrašykite reguliarius pirkinius ir pažymėkite, kaip dažnai tai ketinate atlikti (plastilinas – kartą per mėnesį, akvarelė – kartą per tris mėnesius ir pan.). Tai pagelbės, kai eilinį kartą užsinorėsite nupirkti dešimtą akvarelės ar flomasterių dėžutę, net jeigu jis labai šiuolaikiškas ir parduodamas su didele nuolaida.
Kitoje grafoje surašykite šventes, per kurias jūsų vaikams įprasta dovanoti dovanas.
O paskutinę grafą palikite „norams“ – tam, ko jums ar jūsų vaikui užsinori.
Dabar, kai staiga ko nors panorėsite, tiesiog paimkite sąrašą į rankas ir pagalvokite, kuriai grafai jūsų ar jūsų vaiko „noras“ priklauso. Galbūt vaikas būtų laimingas šį daiktą gauti per gimimo dieną (Naujiesiems metams, Rugsėjo pirmai)? O galbūt tai reguliarus pirkinys ir verta suplanuoti jo pirkimą? Jei netinka nė vienas variantas, įrašykite šį daiktą į „norų“ sąrašą ir atidėkite pirkinį mažiausiai dviem savaitėms. Praėjus šiek tiek laiko, galėsite įvertinti, ar jis tikrai reikalingas, ir jei taip, nuspręskite, kada jį pirksite.
Aptarkime dar vieną situaciją – kai vaikas atsisako išeiti iš parduotuvės nieko nepirkęs ir kasdien reikalauja ką nors jam nupirkti. Ignoruoti vaiko reikalavimus – ne pats geriausias sprendimas. Kaip ir įtikinėjimas, kad tas daiktas blogas ar nenaudingas. Tai pakenks jūsų santykiams. Pasistenkite… susitarti! Prieš eidami į parduotuvę kartu sudarykite pirkinių sąrašą ir leiskite vaikui aktyviai įsitraukti į procesą. Prie pirkinių pavadinimų galite nupiešti simbolinius tų produktų piešinukus, taip vaikas jums galės pasakyti, ką imti pagal sąrašą. Pats mėgstamiausias mažųjų pagalbininkų užsiėmimas – dėti daiktus į krepšelį ar vežimėlį.
Ką vis dėlto daryti, jei vaikas vis tiek reikalauja ką nors nupirkti? Pasakykite, kad neplanavote šio daikto nupirkti dabar. Pagirkite jo pasirinkimą, jei manote, kad tai vertas dėmesio pirkinys. Paklauskite:
ar vaikas norėtų tai gauti per gimtadienį ar kurią kitą šventę?
Ar norėtų gauti po savaitės (dviejų, mėnesio…)?
Ar sutiktų iškeisti į kitą žaislą, pavyzdžiui?..
Jei pavyko susitarti, užrašykite rezultatą į sąrašą, kuris taps tikru pagalbininku prieš šventes – daugiau nereikės spėlioti, ką pirkti vaikui, nes viskas bus prieš akis.
Jei nepavyko susitarti, nuoširdžiai paguoskite mažylį. Priimkite jo jausmus ir išgyvenimus. Taip, dabar neįmanoma išpildyti tai, ko jis nori. Bet dėl to vaikas netampa blogesnis. Tiesiog tai sutvarkytas gyvenimas – ne visada gauname tai, ko norisi čia ir dabar. Ir rasti paguodą mylinčiame glėbyje daug geriau, nei voliotis ant grindų ar užglaistyti tai saldainiais. Nebijokite improvizuoti.
Pagal 7ya.ru medžiagą parengė J. Lūžaitė-Kajėnienė
Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt
Palikti komentarą