Paauglystėje pasireiškiantys valgymo sutrikimai, anoreksija ir bulimija, iš tiesų prasideda daug anksčiau. Paprastai tai mergaičių bėda (berniukų – tik ypatingais atvejais), atsirandanti tuomet, kai jos jaučiasi neadekvačiai arba kai mano, kad vienintelis būdas aplinkiniams įtikti yra pakeisti išvaizdą.
Kai kurios merginos jaučia, kad drastiškas maisto apribojimas yra vienintelis bent kiek nuo jų priklausantis dalykas. Tai emocinė problema, kurią sunku išspręsti. Maisto atsisakančios arba persivalgančios ir po to viską išvemiančios merginos nesupranta, kaip jos žaloja savo sveikatą.
Anoreksija – maisto atsisakymas, esant apetitui dėl psichopatologinių pakitimų.
Atrakcionų parkuose yra juoko kambarys. Įeini į vidų, ir tavo kūnas atsispindi daugelyje veidrodžių tai su dideliu pilvu, tai neproporcingai ilgu kaklu ir rankomis, tai su gigantiška galva. Nors iš tikrųjų kūnas yra normalus ir proporcingas. Panašius jausmus išgyvena žmonės, kenčiantys nuo neurogeninės anoreksijos. Jų pasamonėje kūnas nustoja būti gražus,jie nori jį keisti. Ir keičia jį badavimo būdu, atsisakydami maisto. Jie bet kokiomis sąlygomis siekia neduoti organizmui maisto, iššaukia vėmimą, geria vidurius laisvinančius, šlapimą varančius vaistus. Stengiasi valgyti vieni, kad galėtų paslėpti maistą, ar jį sušeria naminiams gyvūnams. Anoreksikų svoris krinta 20 procentų ir daugiau. Nuo maisto trūkumo pradeda vystytis tokios ligos kaip raumenų atrofija (ligonis darosi panašus į skeletą aptrauktą oda), iškrenta plaukai ir dantys, es trūksta kalcio, atsiranda virškinimo sutrikimai,traukuliai, sutrinka žarnyno veikla. Merginoms dingsta mėnesinės. Žodžiu, anoreksijos pasekmės yra sunkūs organiniai visų vidaus organų pažeidimai.
Anoreksijos priežastys gali būti smegenų auglys, hormonų disbalansas. Bet dažniausiai yra psichinės problemos: paauglių depresija, asmenybės susidvejinimas, šizofrenija.
Kad ir kokios būtų priežastys, sergančiuosius anoreksija reikia skubiai gydyti. Reikia sudaužyti „kreivą veidrodį“, kad sergantis žmogus galėtų į save pažiūrėti realiomis akimis.
Bulimija sergantys žmonės, reaguodami į stresines situacijas, nerviškai suvartoja didelį maisto kiekį. Priežastys įvairios. Neigiami išgyvenimai: nesėkmės, visuomenės atstūmimas, vienatvė, pyktis. Taip pat ir geros emocijos: paaukštinimas darbe, šventės, nauja pažintis, meilė.Kad save nuramintų, sergantieji bulimija pradeda nepamatuotai daug valgyti. Ryja maistą nekramtydami, taip greitai, kaip tik įmanoma, ypač naktį. Vėliau, blogai jausdamiesi nuo persivalgymo, bijodami sustorėti ir jaučiantys gėdos jausmą dėl tokio savo poelgio, jie nori atsikratyti skrandžio turinio, skatindami vėmimą, viduriavimą, dažną šlapinimąsi. Kai kurie pasirenka per didelį sportinį krūvį ar pradeda badauti. Ir taip iki kito persivalgymo. Tokie savęs kankinimo metodai nusilpnina organizmą, sukelia virškinimo sutrikimų, pilvo skausmų.
Paauglius, kenčiančius nuo bulimijos, išsiaiškinti sunkiau, nei nuo anoreksijos. Jie dažnai turi normalų svorį, nesiskiria nuo sveikų žmonių. Bet, jei anoreksikai kontroliuoja kiekvieną savo žingsnį, tai bulimija segantys negali savęs kontroliuoti. Jie vaistus, alkoholį naudoja taip pat be kontrolės, kaip ir maistą. Pasitaiko, kad jie turi daugiau savęs nekontroliavimo silpnybių, tokių kaip vogti smulkius daiktus iš parduotuvės ir pan.
Kaip galime atpažinti bulimiją sergantį:
Organizmo nusilpimas, pirštų pažeidimai (kai kišami pirštai į burną vėmimui iššaukti), virškinimo trakto uždegimai, raumenų traukuliai, vidinis kraujavimas, kepenų ir inkstų funkcios sutrikimai, menstruacijų išnykimas, širdies ligos, neuroziniai pakitimai.
Anoreksija ir bulimija yra labai rimtos ligos, nes jų negydant galima numirti. Jeigu jums kelia nerimą jūsų vaiko maitinimosi įpročiai, nedelskite ir tuoj pat imkitės priemonių. Jūsų dukteriai prireiks medicininės pagalbos, konsultacijų,psichoterapinio ar psichiatrinio gydymo. Jūs turite parodyti, kaip stipriai ją mylite nepaisant, kokia ji yra. Jūs neturėtumėte jai nuolat priekaištauti dėl jos maitinimosi įpročių, nors tai, be abejo, bus nelengva, jeigu jums tikrai rūpės jos sveikata. Ir nepasiduokite gėdos, kaltės jausmui bei kvailam išdidumui, nepradėkite galvoti, „ką pasakytų senelis“. Šie dalykai neturi sutrukdyti suteikti pagalbą jūsų dukteriai ar sūnui. Tvirtybės ir kantrumo.
Parengė: L.Varanavičienė
Informacijos šaltinis: www.bernardinai.lt
Palikti komentarą