Papildomas vaikų ugdymas, Patarimai/rekomendacijos, Pramogos vaikams, Vaikai/šeima

Lipdymas: kokiu tikslu ir iš ko

Neseniai tinklaraštyje buvo apklausa – ką dažniausiai veikiate namuose su vaiku? Iš daugiau nei pusšimčio atsakymų nebuvo nei vieno, kad su vaikais lipdoma.

O veltui… Lipdymas yra labai svarbus smulkiosios motorikos lavinimui, kuris glaudžiai susijęs su kalbos raida. Tai reiškia, kad kuo anksčiau ir nuosekliau/ reguliariau dirbate su vaiko smulkiąja motorika, tuo geresnių rezultatų pasieksite ir kalbos lavinime. Sėdintis mažylis jau gali bandyti čiupinėti, plėšyti ar minkyti lipdymo masę. Svarbu stebėti, kad neprisiragautų spalvingų ir kvepiančių modelino ar plastilino gabalėlių.

Taip pat lavėja ir konstravimo įgūdžiai, erdvinis mąstymas. Lipdydami ir sugadindami, vėl nulipdydami ir vėl išardydami vaikai jaučia didelį pasitenkinimą pačia veikla. Kas mažyliams ir yra esmė – mėgautis procesu. Vaikai lipdydami mato ir priežasties-pasekmės ryšį. Lipdymui skirta medžiaga „taip pat leidžia sukurti kažką iš nieko, transformuoti, keisti, kurti skirtingas formas“*. Ir tai yra didžiulė erdvė vaiko vaizduotei ir jausmams skleistis.

Apie lipdymą ir jo naudą kalbėjomės ir gyvo susitikimo metu Utenoje. Ir ne tik kalbėjomės, bet ir patys minkėm, lipdėm, konstravom. Pajutom, kaip dirbam abiem rankomis, tai reiškia, kad vienu metu jos abi ir lavinamos. Taip pat darbo turi ir abu smegenų pusrutuliai. Nors jie atsakingi už skirtingas sritis mūsų kasdienėje veikloje, bet gauna impulsus abu ir taip stimuliuojamos visos zonos.

Suvaikais Utenoje1
Akimirkos iš susitikimo Utenoje

Labai norėčiau paminėti, kad lipdymas yra ir raminanti veikla, tad vaikams, kurie linkę daug veikti ir sukurti nepertraukiamo judesio jausmą, yptingai tinka molio/ modelino/ plastilino ir kitokių medžiagų lipdymai, minkymai, kūrybinis darbas su jomis. Suaugusiuosius lipdymas veikia taip pat, todėl galite sau padovanoti kūrybinę popietę ir pailsėti mintis sudėdami į molio gabalėlį.

Tačiau ši veikla gana netvarkinga, galbūt todėl ji ir nėra populiari. Juk nubyrėjo, prilipo, vaikas numetė, nepastebėjai, o vėliau gali tekti sunkiai grandyti nuo paviršių ir t.t. Tačiau parinkus ir paruošus tinkamą erdvę tokiai veiklai tikrai gausite nemažai naudos.

Mes dažniausiai lipdome virtuvėje, kur grindys – ne kilimais klotos, kur stalas ir taip jau ragavęs visko, kur kėdės taip pat nėra saugomos iki isterijos, nes viskas yra paliesta gyvenimo. Taigi pakanka po viso proceso drėgnos šluostės ir šluotos, kad ir vėl įsivyrautų šiokia tokia tvarka. Tuomet, kai atkrenta irzlaus ir nenuilstančio tvarkos žiūrėjimo momentas, galima šiek tiek atsipalaiduoti ir leistis į kūrybinę lipdymo kelionę.

Populiariausios priemonės lipdymui, žinoma, plastilinas ir modelinas. Tačiau galima šią priemonių įvairovę gerokai praplėsti, nes lipdymui skirtų medžiagų yra gerokai daugiau: molis, įvairios tešlos i rminkymo masės, kurias galima pasidaryti namuose. Taip pat skirtingos modelino rūšys. Beje, naminio  modelino receptų taip pat yra ne vienas. Yra net valgomų!

Norėčiau pabrėžti, kad skirtingame amžiuje skirtingai seksis ir su konkrečiomis lipdymo medžiagomis. Pvz. plastilinas yra gana kietas ir labiau tinka vaikams, kurių rankų raumenys stipresni, tvirtesni, labiau išlavinti, vadinasi kūdikiui ar dvimečiui dar gali būti gerokai sudėtinga lipdyti iš šios medžiagos.

Molis plastiškesnis, jį galima lengvai pjaustyti plastikiniais įrankiais ir smulkinti pirštais. Taip pat ir įvairūs modelinai yra minkšti ir pasiduodantys net ir menkiausiai įgudusiems pirštukams. Tačiau dirbiniai iš šių medžiagų sudžiūsta. Taigi jei dirbinys užbaigtas – jis džiovinamas, o jei atlieka gabalėlių, jie turi būti surenkami ir padedami sandariai uždarant, kad galima būtų naudoti kitais kartais. Dar viena svarbi savybė – išdžiuvusius darbelius iš molio, modelino ar druskos tešlos galima dekoruoti, dažyti.

Keletas pasidaryk pats receptų minkymo/ lipdymo masėms aprašyti ir šiame tinklaraštyje:

  1. druskos tešla
  2. švelnutėlė lipdymo masė 
  3. Cinamoninė masė (greitai)

Taip pat esu ne kartą rašiusi ir apie lipdymo veiklas:

  1. Lapų antspaudai druskos tešloje 
  2. Antspaudai su augalais (čia naudotas ore džiūstantis modelinas)
  3. idėjos tėčių dienos dovanoms taip pat neapsiėjo be lipdymo darbelių
  4. Smėlio rutuliukai taip pat buvo pagaminti lipdymo būdu.

Linkiu smagaus ir turiningo minkymo ir lipdymo!

*iš Joanos Tėvelytės “LIPDYMO IŠ MOLIO VEIKSMINGUMAS VAIKŲ NEIŠSIVYSČIUSIAI KALBAI UGDYTI” magistro darbo
Dar paskaityti lipdymo ir apskritai vaikų ugdymo, meninių veiklų su vaikais temomis galite D. Trister Dodge, L. J. Colker, C. Heroman knygoje “Ikimokyklinio amžiaus vaikų kūrybiškumo ugdymas”

Informacijos šaltinis: suvaikais.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.