Naudodami išmaniuosius telefonus, planšetes ir kompiuterius, vaikai smarkiai susigadina akis. Daugiau kaip 50 proc. jaunimo yra trumparegiai. Gydytojai ragina neleisti vaikams per dažnai naudotis tokiais prietaisais.
Daugumoje industrinių šalių vaikai priversti nešioti akinius. Jų akių obuoliai per daug pailgėję, todėl akys nebegali aiškiai matyti į tolį. O juk trumparegystės galima išvengti.
Geriau mažiesiems nepirkti išmaniųjų telefonų. Per dažnas telefonų, kompiuterių ir planšečių naudojimas nuo ankstyvos vaikystės pažeidžia akis. „Tyrimai parodė, kad trumparegystė 50 proc. atvejų būna nulemta gyvenimo stiliaus, – sako vokiečių okulistė Bettina Wabbels iš Akių ligų terapijos centro. – Iki šiol įrodymų turėjome pirmiausia iš Azijos šalių. Dabar jau link mūsų ritasi ta potvynio banga.“
„Kai trejų metų vaikams ir mažesniems tėvai leidžia žiūrėti iš arti į kompiuterio ekraną, padidėja ir pailgėja akies obuolys, – aiškina okulistė iš Bonos universitetinių klinikų. – Kai akis vieną kartą taip išauga, daugiau ji nebesusitraukia. Nuo dvylikos metų vaikui būna nubrėžiamos galutinės gairės – trumparegystė garantuota visam likusiam gyvenimui.“
4–6 metų vaikui negalima leisti per dieną ilgiau kaip 30 minučių žiūrėti į kompiuterį. O pradinių klasių mokiniai iki 10 metų neturi žiūrėti į ekraną ilgiau kaip valandą.
Kaip apsaugoti vaikus nuo trumparegystės?
Ypač vaikų regėjimą gali susilpninti žiūrėjimas į išmaniuosius telefonus ir panašius prietaisus. „Televizorius – mažesnė blogybė, nes jis yra toliau nuo akių, – pabrėžia B. Wabbels. – Bet jeigu vaikas dažnai žaidžia kompiuterinius žaidimus, nukenčia ne tik akys. Planšečių vaizdas yra plokščias, dėl to sutrinka vaiko erdvinis ir periferinis matymas. Tai skatina miglotą vaizdą ir žvairumą.“
Vaikų akys vis dažniau būna sudirgusios, pavargusios, išsausėjusios. „Mėlyna šviesa ekranuose trukdo išsiskirti miego hormonui melatoninui, – sako Nicole Eter, Vokietijos onkologų draugijos atstovė. – Todėl dvi valandas prieš miegą vaikas neturi žiūrėti į kompiuterio ekraną. Suaugusiems galioja tas pats.“
„Iš principo išmaniosios technologijos yra tas pats, kaip saldumynai, – paaiškino gydytoja. – Kompiuteriai labai vilioja vaikus, bet būtina tai riboti. Kuo mažesnis vaikas, tuo rečiau reikia prileisti jį prie ekranų. Maži vaikai turėtų žaisti kaladėlėmis ir užkariauti realų pasaulį savo vidumi ir išore. Tai bus naudinga ir jiems, ir jų akims.“
Per praėjusius metus, Vokietijos akių terapijos centro duomenimis, trumparegių žmonių skaičius industrinėse šalyse smarkiai išaugo. Vokietijoje jau 50 proc. jaunų suaugusiųjų yra trumparegiai, o kai kuriose Azijos šalyse tokių yra jau 95 proc.
„Tokią trumparegystės bangą galima paaiškinti pernelyg ankstyvu ir per dideliu kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir planšečių naudojimu, – sakė specialistė. – Vaikai per mažai laiko praleidžia lauke, todėl jiems trūksta žiūrėjimo į tolį. Trumparegystė žmogui reiškia ne tik akinių ar kontaktinių lęšių nešiojimą visą gyvenimą, bet ir tinklainės uždegimus ir glaukomos pavojų.“
Informacijos šaltinis:
Palikti komentarą