Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Ko tikėtis iš vaikų ar paauglių? Ir ko jie tikisi iš mūsų? Patarimų vadovas įvairioms amžiaus grupėms.

Būti vaiku ar paaugliu nėra lengva. Dar didesnis iššūkis – juos auginti bei auklėti. Tikriausiai kiekvienas norėtų gyventi paprastą ir nerūpestingą gyvenimą. Tačiau yra svarbių dalykų, kuriuos reikia patirti ir atlikti, ir tą gali padaryti tik jie, mūsų vaikai.

Kiekvienas vaikas, kad ir pats mažiausias, ką tik atėjęs į šį pasaulį, atsineša didelį bagažą tikslų ir,  nieko nelaukdamas, pradeda juos įgyvendinti. Tam reikalingi vis nauji įgūdžiai, kuriuos teisinga linkme gali ugdyti tik tėvai, esantys šalia. Nuo to, kaip mes tai darysime, priklausys tolesnė vaiko raida bei sėkmingas tikslo siekimas. Turime pripažinti, kad visgi reikia suteikti asmeninės erdvės patiems mažiausiems vadovautis savo intuicija ir tik atitinkamu momentu padėti ar nukreipti juos teisingu keliu.

Pateikiame keletą svarbių raidos etapų pagal amžių, kurie padės suprasti, ko mūsų vaikams reikia vienu ar kitu vystymosi laikotarpiu. Pastebėkite, kad kartais jūsų vaikų gluminantis ir nesuprantamas elgesys vyksta ne be priežasties. Tai prasidedantis  naujas raidos etapas, kurio metu ypač svarbu suprasti ir palaikyti vaiką.

Išmokę atpažinti savo vaikų poreikius, palengvinsime jų kelionę per pažinimo ir naujų potyrių pasaulį. Pateikiame rekomendacijų sąrašą, ko tikisi jūsų atžala iš jūsų atitinkamais amžiaus etapais. Tačiau kiekvieno vaiko vystymosi pagreitis yra skirtingas. Taigi, progresą matysite tik tada, kai sugebėsite pažinti savo vaiką artimiau ir visa tai pritaikysite ne tik pagal amžių, tačiau ir pagal jo gebėjimus.

Kūdikiai  0 – 12 mėn.

* Viskas keliauja į burną – rankytės, kojytės, pirštukai, batukai.

* Jei jie verkia, tai tikrai ne be priežasties. Tikriausiai nori valgyti, miegoti ar būti priglausti. Tokiame amžiuje verksmas yra vienintelė galimybė kažko paprašyti. Vienas iš mieliausių faktų apie kūdikius, kad jie niekada neprašo daugiau, nei jiems tuo momentu reikia.

* Kūdikiai mėgsta spoksoti. Jie stebi pažįstamus veidus ir gali suglumti ar net sunerimti pamatę svetimus.

Ko jie tikisi iš tėvų?

Kūdikiai tokiame amžiuje atlieka svarbų darbą – jie mokosi pasitikėti pasauliu, jį supančia aplinka ir žmonėmis. Būkite visada dėmesingi ir leiskite kūdikiams pajausti, kad šalia jūsų jie yra patys saugiausi. Pasistenkite atpažinti kiekvieną jums siųstą ženklą ir reaguokite. Mažas kūdikėlis jausis gerai, žinodamas, kad bus visada  išgirstas.

1 – 2 metai.

* Mažieji tyrinėja įvairius jų aplinką supančius daiktus, mėgsta numesti juos ir laukia, kas bus toliau.

* Tokio amžiaus vaikai nemėgsta dalintis. Pradeda reikšti savininkiškumo jausmą ir tikisi, kad visas pasaulis kartu su visais daiktais  priklauso tik jiems.

* Du mėgiamiausi ir dažniausiai kartojami žodžiai „NE“ ir „MANO“.

* Dažnai pabunda naktimis.

* Artėjant šio etapo pabaigai, mažieji pradeda eksperimentuoti savarankiškumu. Dažnai gali būti suirzę ir nepatenkinti, supratę, kad žino mažai žodelių ir dar nesugeba pilnavertiškai komunikuoti su pasauliu.

Ko jie tikisi iš tėvų?

* Tokio amžiaus vaikų susikoncentravimas ir dėmesio sukaupimas yra gana trumpi. Taigi nuo to, ko nenorite, kad jie darytų, lengvai nukreipsite dėmesį.

* Būkite teigiamai nusiteikę bei juos girkite, kai matysite, kad vaikas daro gerus ir teisingus veiksmus. Šiame amžiaus tarpsnyje jie stengiasi būti gerais ir labai nori būti įvertinti.

* Pats laikas mažiesiems sužinoti, kas yra „NEGALIMA“ ir kas yra „NEGERAI“.

* Ignoruokite smulkmenas ir nesuteikite joms didelio dėmesio. Vaikams dar reikia tiek daug išmokti, kad geriausia koncentruotis į esminius dalykus.

* Galite tikėtis pagalbos ir bandykite ko nors paprašyti, tačiau tokiame amžiuje jie dar gali sau leisti to nevykdyti. Nenustebkite, jei jūsų prašymas  bus įvykdytas gerokai vėliau arba visai pamirštas.

3 metų amžius

* Pradedama eksperimentuoti su savo nepriklausomybe. Didėja noras kontroliuoti situaciją patiems.

* Svarsto ir kartais pasimeta tarp būsenų: nepriklausomybės „Aš tai padarysiu pats“ ir noro būti globojamam „Padėk man padaryti“.

* Atranda patį smagiausią žodį „NE“ ir sugalvoja jam daugybę reikšmių. Beje, jis vartojamas taip dažnai, kad net į atsakymą „TAIP“ dažniausiai išgirsite „NE“. Laimei, šio amžiaus vaikai turi didelį ir įvairų mimikų bei palinksėjimų pasirinkimą, tokiame amžiuje labai padedantį bendrauti.

* Gali mikčioti ar užsikirsti.

* Pradeda patys kontroliuoti savo veiklą, bando iškelti sau svarbius uždavinius ir stengiasi juos įgyvendinti.

* Gali pasireikšti įvairios baimės ar fobijos.

* Vis dar neįsisavina žodžio „dalintis“ reikšmės ir pagrindinis žodis šia tema – „MANO“ .

* Pradeda pavydėti savo tėvų, kai jie rodo dėmesį kitiems vaikams.

Ko jie tikisi iš tėvų?

* Girkite ir duokite jiems suprasti, kad jūs esate laimingi su jais. Tokiame amžiuje labai svarbu jaustis reikalingu ir būti įvertintu.

* Būkite kantrūs, kai jūsų vaikui kažkas nepavyksta. Tiesiog švelniai mokykite ir leiskite bandyti vėl ir vėl. Svarbiausia, neparodykite pykčio ar nusivylimo. 3 metų vaikai jau moka įsižeisti. Tai gali užblokuoti norą tęsti pradėtą darbą.

* Nekurkite labai daug taisyklių vienu metu. Įvedinėkite kažką naujo palaipsniui. Toks vaiko suvaržymas gali išprovokuoti nenorą mokytis ir jis gali užsisklęsti savyje.

* Labai dažnai nekartokite žodžio „NE“, palaipsniui jis taps negirdimas.

* Neribokite vaiko laisvės žaisti ir eksperimentuoti. Šiame etape jis jau kelia rimtus tikslus sau  ir besąlygiškai nori juos įgyvendinti.

* Skatinkite ir mokykite pasirinkti. Paklauskite, raudoną ar mėlyną megztuką jis norėtų dėvėti. Leiskite rinktis iš kelių variantų, tai skatina savarankiškumą ir pasitikėjimą savo sprendimais.

* Pats laikas susigalvoti miego ritualus: pasakos skaitymas prieš miegą, palinkėjimas labos nakties savo žaislams ar augintiniams. Tegul šie ritualai būna malonūs visiems: jaukus apkabinimas, pakštelėjimas į žanduką ar tylus „Myliu“, padės lengviau nukeliauti į sapnų karalystę.

4 metų amžius

* Pradeda žiūrėti į pasaulį kritiškai: žmonės arba geri, arba blogi, gražūs arba negražūs, patinka – nepatinka.

* Suvokia savo žodžių galią ir neretai pradeda eksperimentuoti, kaip pasiekti savo tikslą ar kontroliuoti kitus.

* Kartais sumaišo realybę su fantazija, gali papasakoti neįtikėtinų istorijų, mėgsta pameluoti ar turėti įsivaizduojamų draugų.

* Prigalvoja įvairiausių užsiėmimų, kad tik išvengtų pietų miego.

* Gali sapnuoti košmarus. Tokiame  amžiuje atsiranda tamsos baimė, taip pat gali pradėti nerimauti, kad neteks tėvų ar bus nuo jų atskirti.

* Bando savo ribas bei galimybes, tačiau niekada neatsisako padėti ir būti naudingais.

Ko jie tikisi iš tėvų?

* Kai nustatinėjate taisykles, būtinai paaiškinkite, kodėl jos svarbios ir kam reikalingos. Tokiame amžiuje vaikai yra labai smalsūs ir domisi viskuo, kas vyksta aplinkui.

* Nesiginčykite su keturmečiais, jie dar nėra tokie išmintingi, kad galėtų jums pažerti argumentų. Dažnai girdėsite jų pagrindinį klausimą „KODĖL?“.

* Padarius kažką negero, nepulkite jų kaltinti, pasistenkite švelniai paaiškinti pasekmes ir pasakykite, kad tikitės iš jo, jog sekantį kartą pasielgs kitaip. Tėvų  pasitikėjimas šiame amžiuje labai svarbus ir skatina tobulėti.

5 metų amžius

* Jau turi supratimą dalintis, tačiau gali sugalvoti daugybę priežasčių, kodėl to nedaryti.

* Supranta taisyklių svarbą, tačiau gali jų negirdėti žaidžiant.

* Gali pasijausti visų reikalų ekspertu. Šiame amžiuje, kol dar nepatyrę daug nusivylimų, išauga didelis pasitikėjimas savimi bei savo žiniomis. Laikui bėgant šis jausmas mažėja.

* Daugelį dalykų mėgsta išsirinkti patys, pavyzdžiui, kokius drabužius dėvėti.

Kokio palaikymo jie tikisi iš mūsų?

* Skatinkite bei palaikykite įvairiose veiklose, ypač jei tai vyksta su kitais bendraamžiais. Tai padės tobulinti bendravimo, darbo kartu, derėjimosi ar kompromisų ieškojimo įgūdžius. O visa tai vaikams bus lengviau išmokti, jei jie jaus palaikymą iš tėvų.

* Skirkite laiko buvimui tik su vaiku. Nors ir trumpa popietė gali būti reikšminga ir naudinga abiems pusėms, kuriant stipresnį emocinį ryšį.

* Pradėkite plėsti savo vaiko emocinę pasaulėžiūrą. Aptarkite jausmus, pasigilinkite į teigiamas ir neigiamas emocijas. Šiame amžiuje mažieji pradeda nagrinėti savo pojūčius, nuotaikas ir turi daug neatsakytų klausimų.

* Naudokite atlygį už atliktą darbą ar pagalbą jums. „Susitvarkykime kambarius, o paskui keliausime valgyti skanaus pyrago“.

6 metų amžius

* Tai labai smagus momentas, kai mažieji šešiamečiai pradeda jaustis viską žinantys, tereikia jų paklausti, ir jums bus atsakyta.

* Gali vėl pradėti maištauti, bandyti savo veiksmų bei norų ribas.

* Labai stengsis būti pagiriami už gerą mokslą ar elgesį mokykloje.

* Gali jaudintis, kad nebūtų atskirti nuo tėvų, atsiranda baimė jų netekti.

Kaip galime juos palaikyti:

* Būtina įvertinti jų pastangas mokantis ar tvarkantis namuose, bendraujant su bendraamžiais. Tėvų bei artimųjų palaikymas verčia dar labiau pasistengti būti geru mokiniu, tai skatina pasitikėti savimi bei padeda ateityje pasiekti užbrėžtus tikslus.

* Reikėtų užtikrinti jų saugumą bei jausmą, kad bet kada gali kreiptis visais klausimais ir pasidalinti nesėkmėmis su tėvais.

7 metų amžius

* Pradeda jaustis nelaimingi dėl namų taisyklių ar suvaržymų. Gali skųstis savo draugams ar klasiokams, kokie blogi yra jo tėvai.

* Pradeda jaustis nesuprasti. Dramatiškai reaguoja į įvykius mokykloje, namuose ar kieme.

* Tokiame amžiuje vaikai bando išreikšti savo jausmus žodžiais, tačiau ne visada pavyksta. Tuomet greitai nusivilia ir dar labiau sutrinka.

* Gali labiau jaudintis dėl to, ką kiti žmonės sako ar kalba jiems.

Kaip palaikyti septynmetį:

* Privalome rasti laiko ir atidžiai išklausyti savo vaikus, ypač jei jie nori pasidalinti savo jausmais. Tačiau turime suprasti, kad daugelio jų įsivaizduojamų problemų neprivalome išspręsti tuoj pat. Pasitikėjimas bei išklausymas jiems patiems padės sudėlioti mintis bei pojūčius.

* Jei vaikas į jus kreipsis dėl juos neraminančių dalykų ar problemų, tiesiog patarkite jiems, tačiau palikite erdvės jų asmeniniams sprendimams. Skatinkite pagalvoti ir išspręsti situaciją patiems.

8 metų amžius

* Nori jus priversti nuolat jiems pritarti, kokia jų mintis bebūtų. Siekia nuolatinio palaikymo ir nesvarbu, kad jūsų nuomonės gali labai skirtis.

* Šiame amžiuje vaikams labai svarbi jūsų nuomonė apie juos.

* Dažnai kovoja bei ginčijasi su mama.

* Nemato jokių kompromisų, tik balta arba juoda, bloga arba gera, teisinga arba ne.

* Gali prasidėti konfliktai su draugais ar bendraamžiais. Tai metas, kai pradedama atskirti, kas patinka ir kas ne. Renkamasi su kuo draugauti, o su kuo – ne. Nepergyvenkite, galite tik išklausyti, tačiau šį raidos etapą jie turi pereiti patys, lavindami bendravimo bei buvimo su kitais žmonėmis įgūdžius.

Kokio palaikymo jie tikisi iš mūsų?

* Kai giriate vaikus už jų gerą elgesį, būtina paaiškinkite, už ką jiems tos pagyros.

* Neįrodinėkite jiems savo tiesų. Šiame amžiuje vis dar išlieka kategoriškas „juoda –  balta“ supratimas. Vadinasi kažkas yra teisus (žinoma, jūsų vaikas) , o kažkas turi būti neteisus (jūs).  Geriau paprašykite paaiškinti savo požiūrį bei pasistenkite jį pakreipti kitu kampu.

9 metų amžius

* Draugai tampa svarbesni už tėvus ir tai tęsis iki paauglystės. Draugų nuomonė taps vis svarbesnė.

* Siaurėja draugų ratas, atsirenkami tik patys artimiausi. Tam, kad būtų galima dalintis paslaptimis su jais.

* Siekiama nepaisyti namų taisyklių ir netgi galimas nepagarbos rodymas tėvams.

* Išryškėja savanaudiškumo savybės.

Ką daryti tėvams?

* Suteikti galimybę būti savarankiškiems bei priimti įvairius sprendimus patiems. Leiskime jiems klysti bei pajausti atsakomybės galią. Tik padaryta klaida ateityje privers atidžiau pagalvoti prieš priimant sprendimą.

* Nebūkite labai valdingi ir įsakmūs savo vaikui, tokiame amžiuje sulauksite tik priešingos reakcijos.

* Paskatinkite galvoti apie pasekmes iš anksto: „Kas būtų, jei padarytume taip ar kitaip?

10 ir 11 metų amžius

* Vaikystės įniršis bei išsišokimai šiuo metu mažėja. Taigi, galite pasidžiaugti ramesniu laikotarpiu.

* Žinoma, vis dar gali protestuoti prieš namų taisykles bei tvarką.

* Tokiame amžiuje vaikai visomis jėgomis bando ginti save, savo nuomonę bei atliktus blogus darbus. Ginčysis iki pergalės, bandydami įrodyti savo tiesą, nors akivaizdžiai taip nėra.

* Supranta pažado svarbą ir stengiasi atsakingai laikytis. Žinoma visada yra išimčių, ypač kai prašoma išnešti šiukšles ar susitvarkyti kambarį.

Kaip elgtis tėvams?

* Savo pažadus vaikams ištesėkite arba nežadėkite, jei nesate tikri, ar galėsite įvykdyti. Šiame amžiuje vaikai mokosi iš jūsų. Būkite jiems teisingu pavyzdžiu.

* Bet koks ginčijimasis bus  bevertis, vaikai turi savo tvirtą nuomonę ir ras daugybę argumentų, gal net ir labai juokingų.

* Suteikite jiems sprendimo laisvę, leiskite išbandyti daugybę dalykų patiems. Tik situacijos pajautimas ir įvertinimas privers juos atsakingiau priimti sprendimus ateityje.

Paauglystė

* Draugai tampa gerokai svarbesni nei šeima. Paauglystė – labai atsakingas laikotarpis, kai formuojasi savęs pažinimas. Jie turi padaryti didžiulį darbą – suvokti kas jie bus, kai žengs į nepriklausomą suaugusiųjų pasaulį.

* Ką apie juos galvoja jų bendraamžiai – tai pagrindinis streso šaltinis.13 m. merginoms ir 15 m. vaikinams ši būsena pasiekia piką. Tai paauglius priverčia nuolat kovoti, lygintis su bendraamžiais, kartais priimant visai nelogiškus sprendimus. Būkite kantrūs, tą turi praeiti kiekvienas.

* Gali emociškai  nutolti nuo tėvų, rodyti nenorą būti su jais viešose vietose, nesidžiaugti ar net pabėgti, pamačius juos mokykloje. Giliai įkvėpkite, šis etapas tikrai baigsis.  

* Pasikeičia miego ciklas. Jų paros ritmas pasistumia į priekį apie 3 valandas. Tai reiškia, kad jiems sunku užmigti anksčiau, o rytais keltis tampa dideliu iššūkiu, ypač kai vakarais norisi panaktinėti.

* Paaugliai tampa impulsyvesni, dažnai neapgalvoti sprendimai jiems gali padaryti nemažai žalos. Viską nori spręsti savarankiškai ir aplinkinių patarimų tiesiog nepaiso.

Kaip palengvinti paauglystės etapą?

* Neteiskite ir nekritikuokite. Jūsų besąlygiška meilė bei palaikymas šiame amžiuje reikalingas labiau nei bet kada.

* Supraskite, kad jiems reikia nepriklausomybės bei atstumo nuo tėvų. Suteikite galimybes turėti savo asmeninę erdvę. Laikui bėgant jų vertybės atitiks jūsiškes ir vaikai pamažu grįš prie jūsų nuostatų.

* Paaugliui nepatinka būti kontroliuojamam. Taigi, čia pasinaudokite savo protu ir stenkitės teigiamai įtakoti jo neteisingą sprendimą aplinkiniais būdais. Priėjus ar užkalbinus tam tikru laiku, o geriausia, sulaukus jo paties prašymo.

* Stresinėje situacijoje ar konflikte, pasistenkite išlikti ramūs. Svarbiausios pirmos 90 s, vėliau viskas pradeda rimti. Tokiu būdu neatstumsite paauglio, o suteiksite galimybę tolimesniam bendravimui.

* Leiskite jiems žinoti, kad bet kuriuo atveju esate jiems ramstis, palaikymo bei patarimo komanda. Tik nesmerkite už blogus poelgius. Palaikykite bei kantriai aiškinkite ir ateityje vis dažniau sulauksite ateinančio pas jus ir ieškančio pagalbos paauglio.

* Kiek tik įmanoma, leiskite jiems išsimiegoti. Dauguma stresinių situacijų įvyksta dėl miego trūkumo bei pareigų ir informacijos pertekliaus. Pailsėjęs vaikas – ramus vaikas.

* Klausykite daugiau nei kalbėkite…

Ir pabaigai…

Turime žinoti, kad pakeliui nuo kūdikio iki paauglio yra daugybė labai svarbių dalykų, kuriuos vaikas privalo atlikti bei patirti. Yra pamokų, kurias privalo išmokti, yra klaidų, kurias privalo padaryti, tam, kad ateityje jų nekartotų. Tai bus nuostabus, kartu ir bauginantis, pilnas džiaugsmo, naujų potyrių, nusivylimų bei savęs pažinimo kelias. Būkite kantrūs ir neatimkite jiems galimybės mokytis ir augti, būnant tiesiog vaiku, galbūt visiškai neatitinkančiu jūsų idealistinių vilčių. Svarbiausia, suteikite jiems jausmą, kad jie yra mylimi ir gerbiami, atverkite jiems kelią į jus, nuolat palaikydami. Leiskite jiems klysti, netgi jei labai skauda, paduokite ranką, pakelkite, paguoskite ir, vėl pastatę ant kojų, palydėkite juos į platų gyvenimo kelią.

smallvaikodiena1-300x54-300x54

Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.