Jau senokai gerokai nutolome nuo tikrosios Kalėdų prasmės. Dažniausiai nuoširdžių Kalėdų turime tiek, kiek susikuriame jas namuose ir skleidžiame kitiems savo buvimu ir darbais. Mieste, prekybos centruose dažniau susiduriame su primetama nuotaika – muzika, papuošimais, siūlymais pirkti bei vartoti ir dovanoti. Ypač vaikams sunku susigaudyti, kas iš tiesų yra Kalėdos, kai už namų sienų teigiama, kad tai – nesibaigianti linksmybė ir nesibaigiančios dovanos.
Šeima yra vieta, kurioje galime savo vaikams parodyti tikrąsias Kalėdas, parodyti ne tik laukimo ir dovanų gavimo, bet ir davimo džiaugsmą. Juk duoti daugeliu atveju yra smagiau ir maloniau, nei gauti. Kurgi dingsta dvasios džiaugsmas, stebuklo pajautimas, kai apsikrauname daiktais, papuošimais bei maistu ir pasineriame į šurmulį? Ar tikrai norime taip sutikti šventes ir teigti savo vaikams, kad būti visus metus geram ir už tai sulaukti dovanų – tai ir yra Kalėdų džiaugsmas?
Atsigręžkite į šeimos tradicijas
Rėmimasis šeimos tradicijomis – perimtomis iš ankstesnių kartų ar kuriamomis savomis – yra puikus būdas grąžinti didžiosioms metų šventėms jų blankstančią reikšmę.
- Šeimoje kalbėkitės apie tai, kurios jūsų šeimoje puoselėjamos Kalėdų tradicijos kiekvienam šeimos nariui yra mieliausios. Paklauskite vaikų, kodėl jie vertina ir mėgsta būtent tas tradicijas – išgirsite neįtikėtinų atsakymų, suteiksiančių tradicijoms ne tik papildomų reikšmių, bet ir naiviai tikro žavesio.
- Kartu su vaikais pasidomėkite, ką anksčiau vaikai tradiciškai gaudavo dovanų – papasakokite apie savo vaikystės kalėdines dovanas, paklauskite senelių, giminaičių. Pabandykite bendrai atarti, kodėl taip buvo, kuo tos dovanos buvo prasmingos, ypatingos, kodėl jos būdavo tokios „mažos“ (dažniausiai vaikams atrodo būtent taip).
- Paskatinkite vaikus pasikalbėti su seneliais ar kitais giminaičiais apie tai, kaip jie sutikdavo šventes būdami vaikai. Papasakokite ir apie savo vaikystės Kalėdas. Galbūt vaikams patiks tam tikri senelių, giminaičių ar jūsų veikti dalykai, kuriuos jie norės atgaivinti kaip šeimos tradicijas.
- Kurkite savo tradicijas. Jas kurti niekada nevėlu. Pačių susikurtos Kalėdų tradicijos jūsų šeimai bus išskirtinės, asmeniškos ir tuo stebuklingos.
Mokykite vaikus kritiškai vertinti reklamas
Gruodį reklamų, siūlančių įsigyti įvairiausių dalykų kaip dovanas, gausu ne tik suaugusiųjų auditorijai, – itin pagausėja reklamų, besitaikančių į jauniausią ir pažeidžiamiausią auditoriją – vaikus. O vaikams viskas, kas reklamuojama, atrodo kaip kažkas idealaus, kažkas, ką jie tiesiog turi turėti; viskas atrodo taip viliojami. Šventinės reklamos kelia nerealistiškų lūkesčių ir kelia nusivylimą. Staiga imdami geisti daugybės patraukliai jiems siūlomų dalykų, ne vienas stipriai nusivilia, po eglute radęs tik galbūt šimtąją dalį to, ko norėjo.
Žinoma, vargu ar galite apsaugoti savo vaikus nuo visų reklamų. Tačiau galite paaiškinti vaikams, jog reklamos kuriamos tam, kad žmonės norėtų dalykų, kurie jiems nebūtinai reikalingi. Reklamomis dažniausiai siekiama įteigti, kad siūlomi įsigyti dalykai padarys mus laimingesnius. Atsižvelgdami į vaiko amžių, klauskite jų klausimų, skatinančių susimąstyti: apie konkretaus žaislo / įrenginio prasmę, vertę, apie tai, kodėl reklamoje viskas atrodo kitaip, nei iš tiesų yra, apie tai, kuo reklamuojamas daiktas yra tariamai geresnis, nei panašus jau turimas.
Nuo pat mažens mokome vaikus to, kad ne viskas, ko gyvenime norime, turi būtinai būti mūsų. Kalbant apie daiktus, svarbu norėti saikingai ir džiaugtis tuo, ką turi, būti dėkingam už tai, ką gauni. Savo šeimoje nuo pat mažų dienų vaikas, matydamas, kad šventinis laikotarpis yra ypatingas tuo, jog leidžiamas su šeima ar giminėmis ir draugais, veikiant jaukius, tai šeimai ypatingus ir reikšmingus dalykus, ir vėliau neturėtų aklai pasiduoti iš išorės primetamu šventės supratimu.
Mokykite vaikus duoti nelaukiant atlygio
Savanoriavimas, gerų darbų kitiems darymas leidžia patirti davimo nesitikint grąžos malonumą, suvokti, kad daryti gera kitiems gali būti nepalyginamai smagiau, nei zonduoti parduotuves, renkantis dovaną. Savanoriavimas suteikia progą patirti, kad skirdami savo laiką, pastangas ir gerumą kitiems gauname nepalyginamai džiugesnį atpildą, negu gaudami gausybę daiktinių dovanų. Anksti užsiimdami savanoriška veikla, padėdami tiems, kam reikia pagalbos, vaikai auga suvokdami, kad tai – neatskiriama gyvenimo dalis, dovana, kurią lengva ir gera dovanoti ir kuri prisimenama ilgiau nei bet kuris nuperkamas ir gražiai supakuojamas daiktas. Darydami gerus darbus kitiems ir nelaukdami atlygio, vaikai suvokia, kad ir vienas žmogus gali daug ką pakeisti, suteikti kitam džiaugsmo. Be to, padėdami kitiems, kuriems gyvenime ne taip pasisekė, vaikai geriau suvokia, kokie laimingi jie yra, turėdami tai, ką turi.
Mokykite vaikus dovanoti prasmingas dovanas
Dovanos yra neatskiriama Kalėdų dalis, tačiau ji turi ne vien tik „ar buvai geras“ prasmę: gaudami ir dovanodami dovanas vaikai mokosi atkreipti dėmesį į tai, kas galėtų pradžiuginti kitus, kas svarbu jiems patiems ir žmonėms, kuriuos jie myli. Vaikams itin patinka stebėti veidus, kai jų mylimi žmonės išpakuoja pačių vaikų padarytas ar sugalvotas dovanas – tai jiems reiškia išties daug.
Štai keletas idėjų:
- Parodykite vaikams dovanų darymo patiems džiaugsmą. Geriausia, jei vaikai daro dovanėles patys ar su jūsų pagalba. Parodykite vaikams, kad, darydami dovanas, į jas galite įdėti labai daug prasmės ir šilčiausių jausmų. Tiesa, iš pradžių neskubėkite su pasiūlymais – leiskite vaikams patiems sugalvoti, ką jie norėtų padaryti konkrečiam šeimos nariui ar giminaičiui, draugui.
- Dovanokite taip vadinamas filantropines dovanas. Ypač jeigu jūsų vaikai jau susipažinę su gerų darbų kitiems reikšme bei džiaugsmu, jie patys gali pasiūlyti tokių dovanų idėjų. Įsigydami, pavyzdžiui, neįgaliųjų darytus rankdarbių ar žvakelių, įvairių labdaros organizacijų narių gaminių, gyvūnų prieglaudų atributikos ar panašiai, ne tik įsigyjate dovaną, kurią galite padovanoti, bet ir paremiate tam tikrų organizacijų veiklą.
- Išmokykite vaikus dovanoti laiko dovanas. Pavyzdžiui, vyresni vaikai gali padovanoti senelei ar seneliui naudojimosi kompiuteriu pamokas, kurias patys ir ves, su meile ir atida mokydami senelius naudotis naujosiomis technologijomis. Galima sumąstyti daug tokių dovanų ir sugalvoti, kaip jas apipavidalinti įteikiant; pavyzdžiui, galima padaryti kalėdinius dovanų sertifikatus, skirtus kiekvienam šeimos nariui: „Trys nemokami mašinos plovimai“, „Sausio mėnesio savanoriškai suplaunamų indų sertifikatas“ ir panašiai.
Būkite sektinas pavyzdys
Nepaneigiama tiesa, kad geriausiai ir paveikiausiai mokome asmeniniu pavyzdžiu. Tad parodykite vaikams, kaip šventės gali būti smagios, linksmos, jaukios ir prasmingos, kad tai – ne maratonas po parduotuves, sekamas valgymo ir dovanojimo maratono.
Puoselėdami tradicijas, kurios įprasmina Kalėdų metą, mokydami vaikus apie daug didesnę dovanų prasmę, nei vien tik jų gavimas, padėsite vaikams ugdytis gilesnį šventinio laikotarpio suvokimą, be to, šis suvokimas prasmingas ir naudingas visus metus, visą gyvenimą. Ir ne tik vaikams.
Parengta pagal kidshealth.org
Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt
Palikti komentarą