Patarimai/rekomendacijos

KAIP KALBĖTIS SU VAIKAIS APIE KLIMATO KAITĄ

Klimato kaita – nebeišvengiama šių dienų tema. Apie tai, kas vyksta su mūsų planeta, jos gamtiniais ištekliais, užterštumu, nykstančiomis gyvūnų rūšimis, kalbama vis garsiau, ir galbūt turėtų būti kalbama dar dažniau, nes daugeliui žmonių ši tema atrodo niekaip tiesiogiai su jais nesusijusi, tolima ir nepaveiki. Tačiau kiekvienas mūsų įtakojame šį vyksmą, ir kartu kiekvienas galime prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Kalbėti apie tai būtina, kaip ir veikti.

Nors daugeliui tėvų atrodo, kad kalbėtis su vaikais apie klimato kaitą yra pernelyg sudėtinga ar vaikus ši tema gali gąsdinti, visgi svarbu, kad mūsų vaikai žinotų kuo daugiau apie pasaulį, kuriame jie gyvena. Be kita ko, problemos, kurių mes nesprendžiame, netrukus taps jų problemomis.

Kalbėtis su vaikais apie klimato kaitą galima ir be sudėtingų sampratų bei baugių prognozių. Apie tėvystę rašantis portalas parent.co siūlo keletą patarimų, padėsiančių kalbėtis su vaikais šia opia tema.

Nuspręskite, ar patys inicijuosite pokalbį

Kai kurie tėvai nusprendžia patys papasakoti vaikams tai, ką jie žino apie klimato kaitą, kiti renkasi su vaikais tiesiog aptarti, kodėl svarbu rūšiuoti atliekas arba tausoti elektrą, kaip tai įtakoja aplinką, kurioje gyvename. Visgi dažniausiai tėvai patys neinicijuoja šio pokalbio, o laukia, kol vaikai patys to paklaus. Tai yra suprantama – daugelis tėvų nėra tikri, ar jų vaikai pakankamai dideli, ar gebės suprasti šią temą. Taip pat tikimasi, kad apie klimato kaitą bus kalbama mokykloje ir ten vaikai gaus jų amžiui suprantamą informaciją. Tačiau nevenkite šios temos namie, neišsisukinėkite, jei vaikai jūsų paklaus su tuo susijusių klausimų – suteikdami vaikams informaciją, parodote, kad jums svarbi ne tik ši tema, bet svarbūs ir jūsų vaikai, svarbus visos jūsų šeimos indėlis į tai, kokį pasaulį paliksite ateinančioms kartoms.

Kalbėkitės apie tai paprasta, suprantama kalba

Sudėtingos sąvokos gali gluminti ir gąsdinti vaikus. Pasistenkite kuo paprasčiau paaiškinti priežasties ir pasekmės ryšį, pasirinkite keletą suprantamų pavyzdžių. Jei jūsų vaikai didesni, juos domina skaičiai ir tikimybių teorijos, kartu su jais plačiau tuo pasidomėkite: galite paieškoti informacijos internete arba geriau apsilankykite bibliotekoje, kur rasite knygų, aptariančių šią temą jūsų vaiko amžiui suprantamomis sąvokomis.

Mokykite vaikus meilės gamtai

Gamtą mylintys vaikai daug jautriau ir atsakingiau priims informaciją apie klimato kaitą – juk visi norime išsaugoti tai, kas mums svarbu, ką mylime. Be daugelio kitų, tai dar viena priežastis kuo daugiau laiko leisti gamtoje – eiti į parkus, lankytis botanikos sode, vaikščioti po mišką, dalyvauti pėsčiųjų žygiuose, rengti iškylas. Atkreipkite dėmesį į šiukšles gamtoje, surinkite jas, nešiukšlinkite patys. Atraskite vietas, kuriose girdėti paukščių giesmės, kur galima pamatyti vabalus ar voveres – tai yra nuostabi mažoji dalis to, ką reikia išsaugoti, o vaikams bus paprasčiau paaiškinti ryšį tarp šiukšlės miške ir paukščio medyje, padėti suprasti, kad visi galime prisidėti prie išsaugojimo to, ką mylime ir gerbiame.

Apspręskite, ką visi galite daryti namuose klimato kaitos mažinimui

Pasidomėję, kuo žmogus namų ūkyje gali prisidėti prie klimato kaitos mažinimo, šeimoje stenkitės tuo vadovautis. Elektros energijos, vandens taupymas, atliekų rūšiavimas – visa tai lengvai įgyvendinama, o vaikams tai suteikia ir tam tikro pasididžiavimo, reikšmės pojūtį, suvokiant, kad tai daroma dėl kilnių tikslų, dėl savęs ir savo šeimos, dėl draugų, dėl pasaulio. Su vaikais galite pasidaryti smagias žaismingas rūšiavimo namie dėžes, o parduotuvėje reikliau rinktis prekes, atkreipiant dėmesį į pakuotę, jos rūšiavimo galimybes. Taip pat dažniau rinkitės keliones ne automobiliu, o pėsčiomis, dviračiu ar viešuoju transportu.

Skatinkite vaikų aktyvumą ir išradingumą

Jeigu tik jūsų vaikai tuo domisi, papasakokite apie alternatyvius energijos šaltinius, apie mokslinius išradimus, kurie padeda mažinti klimato kaitą. Pafantazuokite, ką dar būtų galima išrasti, kad mūsų planeta būtų išgelbėta. Ką gali žinoti, galbūt jūsų vaikas tuo domėsis ir toliau, o užaugęs pats išras kokį svarbų dalyką klimato kaitos mažinimui.

Beje, jeigu jūsų vaiko mokykloje ar darželyje nėra įprasta rūšiuoti, galite inicijuoti pokyčius – pasiūlyti pedagogams ar mokyklos, darželio administracijai organizuoti kūrybines dirbtuves, kurių metu vaikai patys gamintų rūšiavimo dėžes klasėms.

Apspręskite, kiek norite pasakoti apie klimato kaitos pasekmes

Net ir be konkretybių ir smulkmenų, kai kuriems vaikams gali būti baugu vien nuo minties, kad klimato atšilimas įtakoja augalų ir gyvūnų rūšių nykimą, ledynų tirpimą, stichines nelaimes. Pagal savo vaikų amžių, jautrumą, nuspręskite kiek norite jiems papasakoti. Dažnai vaikams lengviau priimti tokio tipo informaciją, kai pasekmių pavyzdžiu imamas tik augalijos pasaulis, stichinės nelaimės. Nereikia dramatizuoti – geriau išlaikyti priežasties ir pasekmės ryšio pusiausvyrą bei pabrėžti, kad yra daugybė dalykų, kuriuos darydami galime prisidėti prie situacijos gerinimo.

Kalbėkitės žaisdami

Žaidžiant galima aptarti bei išmokti daugybę dalykų, to nė nepastebint, nesureikšminant. Jei vakas mėgsta žaisti mašinytėmis, žaidimo metu galima pasikalbėti apie automobilių įtaką klimatui, elektromobilius, net apie medžiagas, iš kurių pagamintos žaislinės mašinytės. Panašiai galima kalbėti ir žaidžiant su lėlėmis – žinias apie klimato kaitą, žmogaus įtaką atšilimui perteikiant per lėlių „veiklas“. Nebūtinai apie tai kalbėti iš savo, tėvų, pozicijos, apie tai gali pasakoti ir kita mašinytė ar viena iš lėlių. Vaikams dažnai atoritetais būna pasakų, animacinių filmų herojai. Būkite kūrybingi, žaismingi.

Pagal parent.co parengė Diana Gancevskaitė

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.