Rėkimas – savo silpnumo parodymas.
Paprasti, galingi ir efektyvūs žodžiai. Čia Jūs nerasite žodžių “AČIŪ”, nei “KANTRYBĖS”, nors jie, be jokios abejonės, yra labai svarbūs. Mūsų žinutė – tiesiog priminimas apie tai, ką mes visi tikrai žinome, jaučiame ir klystame.
ŠNIBŠDĖJIMAS
Tuo metu, kai dirbau dar mokykloje, daviau sau žodį – niekada nekelti balso nei prieš mokinius, nei šiaip prieš ką nors. Rėkimas – savo silpnumo parodymas. Bet vaikai, ypatinai mažieji, labiau reaguoja į intonaciją, nei į žodžių reikšmę. Tai kaip prisibelsti iki mažųjų be pakelto tono?
Patikrinta: vienintėlis vaistas, kuris tikrai efektyvesnis, nei kažkoks veplenimas (tegul ir iš pačių geriausių paskatų), – yra pasilenkimas prie jūsų vaiko ausies, žiūrint jam tiesiai į akis ir pradedant jam kalbėti – labai tyliai. Iš suaugusiojo reikalaujama didelė savitvarda. Bet duoda nuostabius rezultatus.
GALBŪT
Sakant vaikui tradicinį “NE” – reiškia nuimti saugiklį nuo vaiko. Draudimas ” Į KAKTĄ” – gali išprovokuoti isteriją, ypač jeigu vaikas, kuris girdi “NE”, yra alkanas arba tiesiog pavargęs. Kaip alternatyvą, siūlome žodį “GALBŪT” – tai bus bent jau sąžiningiau. Tai geriau,nei pilti alyvą į ugnį pastoviai kartojant “NE”. Jeigu vaikas klausia:”Ar mes eisime į lauką?”, aš tyliai pranešu:” Galbūt”. Ir pridedu:” Jeigu sudėsite žaisliukus į lentynas ir greitai apsirengsite”. Tai motyvuoja vaikus elgtis tinkamai. O toliau viskas paprasta: susitvarkė žaislus, apsirengė – eina į lauką, nesusitvarkė – neina. Svarbiausia, kad suaugusieji patys vykdytų savo pažadus. Žodžiai “PAŽIŪRĖSIM” ar “KIEK VĖLIAU” – veikia taip pat efektingai.
ATLEISK
Suaugusieji irgi klysta. Ką daryti? Mes ne dievai. Mes pasiruošę atsiprašyti giminaičių, draugų ir kolegų. Ir mūsų vaikams tai nemažiau reikalinga. Tai modeliuoja pagarbą aplinkiniams. Vaikams labai svarbu matyti būtent tokį bendravimą – geras pavyzdys ruošia formatą ateičiai ir leidžia suprasti,kad niekas pasaulyje nėra idealus, kas iš tiesų yra tiesa.
Ir būtinai atskleiskite paslaptį…
STOP
Siganalas sustabdantis vaiką ir nutraukiantis jo veiksmus, kuriuos mes norime sustabdyti, ir pasakantis, ką daryti vietoje to. Jeigu vaikai laksto po butą, visiškai beprasmiška jiems skaityti notacijas, užtenka tik pasakyti “STOP” ir duoti jiems instrumentą: “Sėskitės prie stalo ir surinkite dėlionę/ pastatykite pilį”. Sutarkite su vaiku iš anksto, kad “STOP, ŽAIDIMAS!” turi veikti visus ir visokiomis aplinkybėmis: visi veiksmai turi būti sustabdyti (jeigu žaidimas ne pagal taisykles, darosi pavojingas arba per daug triukšmingas…), Svarbiausia ne piktnaudžiauti šuo stipriu instrumentu, kitaip jis taps ne toks efektingas.
AKYTĖS
Mes visi klausome įdėmiai tuomet, kai turime akių kontaktą. Kai aš noriu būti užtikrinta, kad vaikai mane tikrai girdi, aš visada klausiu:”Kur akytės?”. Patarimas: tai reikia tarti tyliai, geriau maloniai, su šypsena arba neutraliai, kitaip vaikai nenorės į jus žiūrėti. Kam gi norėsis susitikti žvilgsniais su piktu ir veplenančiu žmogumi? O kai tik vaikiškos akys prikaustytos jūsų žvilgnsio, tada jūs valdote vaiko dėmesį.
MOKOMĖS
Jegiu jūsų vaikas padaro klaidą, į pagalbą ateina tokie žodžiai, kaip “Tai normalu, nieko baisaus – mes visi mokomės”. Ta frazė padės ir nuo kreivų žvilgsnių ir nuo žmonių, kurie smerkiančiai žiūri į mus su vaiku. Galų gale, mes visi mokomės, įskaitant ir tuos, kurie gręžia mus žvilgsniais.
TU GALI!
Priminkite tai savo vaikui, kai jis abejoja savo jėgomis. Nesėkmės – tai tik įrodymas, kad mažylis pasieks norimą rezultatą, jeigu įdės šiek tiek daugiau pastangų, pasitreniruos. Sakykite vaikams, kad žinote, kad jiems tai pavyks padaryti, kad jie gali. Ir būtinai atskleiskite pasalaptį: kad visa tai, kas jums lengvai pavyksta, kažkada ėjosi labai sunkiai.
Paprasti, galingi ir efektyvūs žodžiai
BŪKITE!
Kai vaikai kažko klausia – padovanokite jiems savo akis ir dėmesį. Kai vaikai ką nors pasakoja. klausykite jų. Būkite su savo vaiku. Tai labai daug reiškia mažam žmogučiui. Kažkada einant iš darželio pakeliui namo, mano trimetis sūnus, užduodamas jau šimtą pirmą klausimą, suprato, kad aš atsakinėju automatiškai “taip- ne” (jėgos po darbo buvo visiškai išsekusios), o pokalbį man vis dėl to norėjosi palaikyti. Galų gale aš išgirdau užsispyrusį:”Mama, kalbėk!Tu nekalbi!” Vaikai iškart jaučia kiek mes esame pasinėrę į pokalbį su jais.
VISADA!
Neuostabu, kad ten kur yra vaikai , visada triukšminga ir neramu! Būna isterijos, slepiami aukščiau saldumynai, atšaukiamos linksmybės. Bet kai kurie daiktai lieka neliečiami. Ir mūsų meilės vaikams – būtent tarp jų. Labai svarbu tai vaikams sakyti, ypatingai tomis dienomis, kai kas nors nesiseka, sujaukti jausmai, o jėgos senka. Tai dalis vakarinio ritualo, prieš miegą. Aš apkabinu sūnų ir sakau:”Mama tave labai myli ir visada mylės, kas benutiktų”. Vaikams tai labai svarbu žinoti ir girdėti, kad mūsų meilė jiems yra beribė.Pastovi.Neištrinama.VISADA!
JUOKITĖS
Daugelis dalykų, kurie mus, tėvus, dirgina, greičiausiai nebūtų tokie dirginantys, jeigu mokėtumėm iš jų pasijuokti. Geras kikenimas – puikus nusimetimo mygtukas, jeigu norite ir jungiklis.Tiesa yra ir tame, kad šitie 10 žodžių padeda ne tik tėvams, taip kad būkite stipresni, pratinkitės prie tėvų leksikono.
nuotrauka – pexels.com.
Informacijos šaltinis:
Palikti komentarą