Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Kaip elgtis tėvams su vaiku, kurio sensorinis jautrumas padidėjęs?

Vaikui, kuriam būdingas padidėjęs jutiminis jautrumas, bet koks prisilietimas yra skausmingas, net ir apkabinimas, Psychologytoday.com pasakoja ikimokyklinio amžiaus vaikus ugdanti pedagogė Yael Ohri.

Ohri mokėsi pas klinikinį raidos psichologą Rami Katz, kuris savo darbe remiasi neuro-raidos ir funkciniu požiūriu, teigdamas, kad kur kas svarbiau yra suprasti vaiko vystymąsi nei bandyti spręsti raidos problemų išorines išraiškas, tokias kaip elgesio problemos.

Padidėjęs sensorinis jautrumas gali pasireikšti per visus penkis pojūčius. Jei padidėjęs lytėjimo jautrumas, bet koks prisilietimas ar kojinių siūlė tokiam vaikui gali kelti didelį diskomfortą, kai kitas to net nepajustų.

Tačiau kur kas svarbiau yra tai, kad ši būsena gali sutrikdyti prieraišumo tarp vaiko ir tėčio ar mamos formavimąsi.

Įsivaizduokite paprastą situaciją. Mama maudo vaiką, kuriam būdingas padidėjęs jutiminis jautrumas. Vaikas be paliovos verkia, nes jam nemalonu. Mama tokioje situacijoje gali kaltinti save, manydama, kad nesugeba tinkamai pasirūpinti vaiku, arba supykti ir manyti, kad vaikui tiesiog nėra su ja gera. Bet kuriuo atveju ryšys tarp vaiko ir mamos yra sutrikdomas.

Blogiausia tai, kad daugelis tėvų to nepastebi arba apie to tiesiog nežino, šeimoje dažnai kyla barniai, o vėliau vaikas yra kaltinamas turintis elgesio ar asmenybės problemų. Neretai tokiems vaikams yra klijuojamos ir „zirziančio“ vaiko etiketės.

Tuo tarpu vaikai, kurių sensorinis jautrumas yra mažesnis nei įprastai, kur kas labiau siekia fizinio kontakto ir vietoje švelnaus apkabinimo nori stipriai suspausti ir laikyti jus glėbyje ilgiau nei to kartais norisi kitam. Šių vaikų elgesį suaugusieji linkę vadinti kiek grubiu ar net smurtiniu.

Rezultatas – vaikas ilgainiui patiki tuo, ką apie save girdi, ir išsivaduoti iš šių „etikečių“ su laiku tampa vis sudėtingiau.

Svarbiausia yra suteikti tėvams pakankamai informacijos, kad jie, geriau pažindami savo vaiką, galėtų keisti savo įpročius ir net mąstymą, taip išvengdami konfliktų ir įtampos. Vaikas tada gali augti jį suprantančioje aplinkoje, nejausdamas spaudimo būti kitokiu čia ir dabar.

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.