Vaikų sveikata

Kaip apgauti vabzdžius

Vienos dažniausių ir pavojingiausių alerginių reakcijų vasarą ištinka įgėlus širšei ar bitei, tačiau kai kuriems žmonėms rimtų sveikatos problemų gali sukelti net uodų įgėlimai. Tad jei esate jautrus vabzdžių įgėlimams, visais įmanomais būdais reikia stengtis jų išvengti. Vabzdžius pritraukia maistas ir jo kvapai, kvepalai ir ryškūs rūbai – tai prisimenant įgėlimo pavojų galima sumažinti.

Žmonės išbandė daugybę apsaugos nuo kandančių ir geliančių vabzdžių būdų ir priemonių, tačiau nė viena iš jų šimtaprocentinės apsaugos nesukuria.

Apsinuodijimų informacijos ir kontrolės centro specialistų teigimu, išvengti vabzdžių įgėlimų gali padėti mechaninės priemonės, tokios kaip apsauginiai tinkleliai, neleidžiantys uodams pakliūti į vidų, ir įvairiausios tepamos ar purškiamos ant atvirų kūno vietų priemonės, kurios atbaido vabzdžius.

Kraujasiurbiams vabzdžiams – uodams – atbaidyti vartojamos specialios priemonės, vadinamos repelentais. Anot specialistų, labiausiai kraujasiurbius vilioja prakaito kvapas, todėl visų purškalų tikslas – suklaidinti uodą, kad jis mūsų neužuostų. Tai paaiškina, kodėl vienus žmones uodai puola, o kitų – ne. Puolami tie, kurie geriau užuodžiami.

Bendro geriausio recepto, kuri purškiama ar tepama priemonė nuo uodų yra veiksmingiausia, nėra, tad verta jų išbandyti keletą. Taip pat reikia nepamiršti, kad esant vėjuotai dienai ar smarkiau prakaituojant purškalai išgaruoja greičiau, nei nurodyta instrukcijoje. Be to, pasipurškus preparatą reikia tolygiai paskleisti, antraip odoje lieka vietų, kurios neapsaugotos nuo uodų.

Tačiau problema, kad kiekvienas cheminis preparatas kenkia ne tik uodams, bet ir žmonėms, ypač jautresniems. Jų nerekomenduojama purkšti ir vaikams – reikėtų ieškoti ekologinių, žolelių ekstraktų pagrindu pagamintų preparatų.

Namuose nerekomenduoja naudoti deginamų žvakių nuo uodų bei į rozetę kišamų prietaisų. Net jei nesijaučia jokio kvapo, iš jų skleidžiamos medžiagos turi mūsų sveikatai neigiamą poveikį.

Žvakių ir smilkalų, kuriuos naudoja stovyklautojai, sudėtyje yra piretrumo arba medžiagos, kuri pagaminta iš chrizantemų miltelių. Tačiau šios medžiagos yra insekticidai, t.y. vabzdžius žudančios medžiagos, o ne repelentai, t.y. atbaidančios medžiagos. Žvakės ir smilkalai su piretrumu yra veiksmingi, tačiau ilgai deginant nedidelėje erdvėje gali įsiskaudėti galvą.

Nepasitikintys chemija į pagalbą gali pasitelkti natūralias medžiagas. Sakoma, kad uodai nepakenčia gvazdikėlių, bazilikų, eukaliptų, anyžių, citrinžolių ar levandų kvapo. Galima naudoti smulkiai supjaustytus šviežius ievų ar bazilikų lapus ar žiedus. Prie uodus atbaidančių priemonių priskiriami ir valerijonai ar tabako dūmai.

Gvazdikėlių, bazilikų, anyžių ar eukaliptų aliejumi reiktų patepti odą arba užlašinti kelis lašus ant šilumos židinio, pavyzdžiui, laužo, degtuko ar net įkaitintos keptuvės. Taip pat galima ant palangės padėti vatos gabalėlį prieš tai jį išmirkius šių augalų aliejuje.

Tačiau šios medžiagos neapsaugo nuo vapsvų, širšių ir bičių įgėlimų. Norint jų išvengti, gamtoje nepatartina kvėpintis stiprų, ypač gėlių kvapą skleidžiančiais kvepalais, atvirose vietose gerti saldžius gėrimus, valgyti vaisius, ledus – visa tai privilioja vabzdžius. Palikus neuždengtą gėrimą, nepastebėjus galima praryti ten įkritusį vabzdį.

Patariama vengti ryškiaspalvių, gėlėtų ir tamsių rūbų – šviesūs vienspalviai rūbai vabzdžiams ne tokie patrauklūs

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Informacijos šaltinis: Vakarų ekspresas.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.