Jau ne vienerius metus iš eilės, vasarą Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“, beveik du mėnesius vyksta vaikų vasaros stovykla. Šiais metais „ Dryžuota kojinė“ subūrė virš penkiasdešimt jaunųjų stovyklautojų, kurie buvo nusiteikę kurti, piešti, keliauti ir susipažinti su naujais draugais.
Birželio pradžioje, stovyklos „Dryžuota kojinė“ atidarymo dieną, biblioteka sulaukė didelio būrio vaikų, kuriuos pasitiko pasakų teta Alvida ir pirato dukra Laura. Stovyklautojai pamatė gražų ir pamokantį spektakliuką – kaip reikia elgtis su knygelėmis, kurį parodė bibliotekos „Žalioji pelėda“, lėlių teatro „Pagrandukas“ lėlės. Vaikai žaidė susipažinimo žaidimus, kurių dėka galėjo greičiau vieni kitus pažinti ir pradėti laisviau bendrauti. Bandė įminti mįsles ir vėliau įsidrąsinę patys ėmė jas uždavinėti draugams. Taip pat ant mažų lapelių kiekvienas galėjo parašyti, ko jie tikisi ir norėtų iš stovyklos.
Pirmąją savaitę vaikai kūrė stovyklos taisykles, gamino „žemės pelėdas“, sprendė kryžiažodžius, iš siūlų rišo „švelnukus“. Dalyvavo Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos projekto „3D: Domėkis. Dalyvauk. Dalinkis“ pristatyme, susitiko ir klausė Samo (Saulis Urbonavičius) dainų bei su juo nusifotografavo. Vėliau vaikai gamino medūzas, animacinio filmo „Pakalikai“ personažus, piešė savo augintinius, gamino erdvines figūras iš popierinių žiedelių.
Stovykloje vaikai noriai atsiliepė į LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės kvietimą dalyvauti konkurse „Prezidentės medus“ ir nieko nelaukę pradėjo piešti. Jie kūrė spalvingą ir nuotaikingą medaus etiketę. Taip patdalyvavo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos šiais metais inicijuotame netradiciniame Okupacijos ir genocido dienos paminėjime, Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“.Klausėsi Panevėžio sporto vidurinės ir Skaistakalnio pagrindinės mokyklų istorijos mokytojo, šaulio Viktoro Pociulio. Jis paaiškino vaikams ką reiškia okupacija, pasakojo apie sunkų ir skausmingą Lietuvos istorijos laikotarpį, demonstravo vaizdinę medžiagą.Labai didelį susidomėjimą vaikai parodė susitikime su buvusia tremtine Janina Riaukienė, pasidalinusia skaudžiais tų laikų prisiminimais. Vaikams ji parodė iš Sibiro parsivežtas relikvijas – nuotraukas, albumą, dokumentus, maldaknygę, ten siuvinėtą staltiesę ir šachtininkų naudotą telefoną. Stovyklautojai uždavė daugybę klausimų apie trėmimą ir gyvenimą Sibire.
Pirmoji išvyka iš bibliotekos buvo į Panevėžio kraštotyros muziejų. Vaikai pasiskirstė į dvi grupeles. Vieni ėjo gaminti lėlių į edukacinę programą„Siūlai, siūlai, susivykit“ , o kita grupelė išėjo klausytis programos „Bitelės istorija“, kurioje sužinojo kiek vidutiniškai viena bitė prineša medaus, kiek per dieną ji apskraido žiedų, kad surinktų žiedadulkes. Vaikai pažiūrėjo įdomų filmuką, kuriame bitininkas papasakojo apie biteles. Ragavo bičių duonelės ir vaišinosi saldžiuoju medumi, o vėliau gamino vaško žvakes.
Stovyklautojai lankėsi Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Ten matė knygą papuoštą auksu, mažiausią, didžiausią knygas. Klausėsi pasakojimo apie bibliotekos darbą. Stebėjo įdomų filmą apie Atlantidą. Vėliau ėjo valgyti ledų, žaidė ir dūko Senvagės žaidimų aikštelėje.
Vasaros stovykloje „Dryžuota kojinė“ vaikus aplankė nemažai svečių. Iš visuomenės sveikatos biuro specialistės vaikai ne tik sužinojo daug naujo apie asmens higieną, bet ir galėjo, specialiu prietaisu, pasitikrinti savo rankų švarą ir pamatyti kaip plinta bakterijos. Pasiskirstę komandomis atlikinėjo sveikatos biuro darbuotojų pateiktas užduotis, sprendė kryžiažodžius apie švarą ir higieną. Atėjusi į svečius Dembavos progimnazijos dailės mokytoja Kristina Rapševičienė vaikams papasakojo apie aplikacijas. Kiekvienas vaikas turėjo galimybę pasigaminti po aplikaciją „Pasakų namelis“, iš stovyklai dovanotų žaliuzių ir roletų atraižų. Darbeliai išeksponuoti bibliotekoje džiugina ne tik vaikus bet ir visus bibliotekos lankytojus. Dar vaikus aplankė žaidimų kambario „Sraigė“ atstovės Jolita Tonkuvienė ir Deimantė Vertelkaitė. Jos papuošė stovyklautojų veidelius ir rankas įvairiausiais piešinukais ir ornamentais. Kiekvienas galėjo išsirinkti norimąpaveikslėlį ant rankų. Vaikai buvo labai patenkinti tokia atrakcija ir stengėsi vėliau atsargiai žaisti, kad nenusivalytų jų piešinukai. Dar didesnį įspūdi paliko kinologai su šunimi Grantu. Šuo pademonstravo kaip ieško narkotikų ar kitų medžiagų, kaip atlieka jam skirtas komandas ir randa pamestus daiktus. Svečiavosi šokių studijos „ Beat Street“ treneris Andrius. Jis pasikvietė vaikus į kiemą ir šalia bibliotekos mokė hiphopo šokiojudesių. Vyko smagi šokių diena. Bibliotekoje lankėsi Panevėžio miesto policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Renata Gustaitienė. Ji vaikus supažindino su policijos darbu, papasakojo kaip reikia elgtis prie vandens vasarą, ką reikia daryti kilus gaisrui, supažindino su dviratininkų taisyklėmis. Kartu renginyje dalyvavo ir stovyklautojai iš bibliotekos „Žiburėlis“.
Stovyklautojai aplankė menininko Virginijaus Benašo, fotografo ir dviračių entuziasto rūsį. Kuriame jis su kiemo vaikais įrengė neįprastą galeriją, pavadintą — „Pamatai“. Jis savo gyvenamą erdvę pavertė jaukiu gamtos kampeliu ir smalsuolių akį traukiančia vieta. Vakarinės vietos bendruomenės tarybos skirtomis lėšomis stovyklautojai turėjo galimybę nuvykti į Rokiškį, kur aplankėRokiškio krašto muziejų, dalyvavo edukacinėse programose „Sūrio kelias“ ir „Kaleidoskopo edukacija“. Pastarojoje kiekvienas vaikaspasigamino sau po kaleidoskopą. Grįždami atgal į Panevėžį vaikai autobuse smagiai sau dainavo. Vėliau dar stovyklautojai keliavo į galeriją „2-asis aukštas“. V.Benašas rodė fotografijas, instaliacijas, objektus, papuošalus iš dviračio dalių. Turėjo ir vaikai galimybę sukurti objektus iš dviračių grandinių. Vėliau norintieji važinėjosi miesto traukinuku, esančiu Laisvės aikštėje.
Stovykloje „Dryžuota kojinė“ netrūko ir aktyvaus laisvalaikio, beveik kasdien, jei tik šviesdavo saulė, vaikai žaidė kvadratą, įvairiausius žaisimus su kamuoliu, estafetes ir gaudynes. Stovyklautojai drąsiai demonstravo savo pasiekimus šokių ant parketo, futbolo aikštelėse, ant podiumo. Stovykloje netrūko ir gimtadienių. Ta proga vaikai noriai dovanojo balionus ir sakė palinkėjimus. O vėliau visi vaišinosi sultimis ir sausainiais.
Liepos 17 dieną vasaros stovykla „Dryžuota kojinė“ baigėsi. Visi susirinkę peržiūrėjo stovyklos akimirkas per parengtą vaizdinį pristatymą. Mažieji surengė nepakartojamą pasirodymą, kurį stebėjo tėveliai, seneliai ir artimieji. Vaikai dainavo, šoko, deklamavo, savo darbelius dalino tėvams. Kiekvienas stovyklautojas prisiminimui gavo po diplomą ir dovanėlę, kurias stovyklautojams padovanojo bibliotekos rėmėjai ir vienas iš jų: UAB „Auresa“ generalinis direktorius, Marius Goštautas. Uždarymo šventėje skaniomis picomis vaišino žaidimų kambarys „Sraigė“.
Laura Verikaitė-Bivainienė
Palikti komentarą