Patarimai/rekomendacijos

DAUGYBOS LENTELĖ: KAIP IŠMOKTI?

Su daugybos lentele vaikai susipažįsta mokykloje, o štai ją išmokti („iškalti) tenka namuose, kartu su tėvais. Šiam reikalui suaugusieji prigalvoję įvairiausių būdų. Kviečiame susipažinti su vienu iš jų, sukurtu anglų. Jums reikės pasidaryti namelius, kuriuose gyvena skaičiai – ir tai puikus interaktyvus būdas padėti lengviau įsisavinti matematikos pasaulį.

daugybos lentelė

Matematikos paslaptis vieniems vaikams perprasti sekasi lengviau, kitiems – sunkiau. Tačiau kūrybiškai pažvelgti į matematiką niekam nepakenks. O ypač pagelbės tiems vaikams (ir jų tėvams), kurių mintys užstringa nuo menkiausio bandymo išspręsti sudėtingesnį uždavinį.

Galbūt, jei ankstesniais, dabartinių tėvų vaikystės laikais, būtų plačiau populiarinti kūrybiški mokymosi metodai, šiuolaikiniai tėvai nežiūrėtų su tokia didele baime į šį mokslą.

Taigi pasigaminti interaktyviam daugybos lentelės nameliui reikės: kartono, žirklių, pieštuko, dažų, liniuotės, pieštukinių klijų, peiliuko popieriui.

daugybos lentelė

Visų pirma daugybos lentelės, matyt, mokysitės nuo skaičiaus „du“. Užuot užgriozdinę vaiką dešimčia lentelių (beje, Didžiojoje Britanijoje vaikai mokosi daugybos lentelės iki 12, o ne iki 10, kaip pas mus). Iš pradžių verta vaikui papasakoti, kas tai yra daugyba. Aiškindami, ką reiškia „dauginti“, galime remtis konkrečiais daiktais: tarkim, sudėti ant stalo poromis mandarinus ir jais naudotis kaip sufleriu. Paaiškinkite, kad ženklas „x“ (dauginti) reiškia „kartų“, tai yra 3×2 – tai tris kartus du.

Ant kartono nusibrėžkite namelio kontūrą – namelio dydis priklauso nuo jūsų galimybių kažkur paskui tą namuką laikyti ir norų. Iškirpkite jį.

Kad padarytumėte vidinę namuko dalį, t.y. lapą su atsakymais, apveskite iškirptą kartoninį namuką ant paprasto lapo ar taip pat kartono, ir iškirpkite būsimą atsakymų lapą. Beje, šioji dalis turi būti šiek tiek mažesnė už pirmąją, taip kad kirpkite pagal vidinę liniją.

daugybos lentelė

Išoriniame namuke nupieškite 10 (ar 12, jei norėsite vaiką mokyti dauginti iki 12) langų ir dar vieną langelį palėpėje. Dabar langus galite nuspalvinti, apipiešti taip, kaip jums patinka. Kiekvieno iš langelių kamputyje (ant palėpės langelio nerašome nieko) surašykite skaičius nuo 1 iki 10 (ar atitinkamai – iki 12).

Kai dažai išdžiūva, tiesiog išvis iškirpkite palėpės langelį. Padarykite jį, tarkim, apskritą – jame turės matytis pagrindinis skaičius, iš kurio mokysimės dauginti. Dabar popieriaus peiliuku kiekviename langelyje įbrėžkite dvi horizontalias ir vieną vertikalią liniją – taip, kad pavyktų langelį atidaryti. Geriausia tai daryti ant kažkokio tvirto pagrindo, kad nesugadintumėte stalo.

Pasitelkę liniuotę, pabandykite langelius atidaryti.

Pasiimkite didelį kartono lapą ir ant jo priklijuokite namuką trijose vietose: apačioje ir kampuose, tokiu būdu padarydami kišenėlę keičiamam atsakymų lapui įstatyti.

Kai klijai išdžiuvę, įkiškite paruoštą atsakymų lapą į namuką, atverskite langelius ir parašykite atsakymus. Tai atrodo taip: atsivertę pirmąjį langelį, su skaičiumi „1“, įrašykite, kiek bus, palėpėje esantį skaičių padauginus iš vienos, paskui atsiverčiate langelį su skaičiuku „2“ ir įrašote, kiek bus palėpės skaičiuką padauginus iš dviejų ir taip iki pabaigos.

Ištraukite atsakymų lapą ir kokiomis tik norite spalvomis paryškinkite atsakymus.

daugybos lentelė

Vaikams paaugus ar tiesiog prireikus, įstatykite naują atsakymų lapą su kitais skaičiais. Saugokite visus tuos lapus, kad laikas nuo laiko juos keistumėte ir įtvirtintumėte vaiko žinias. Jei turite daug vietos, galite pasigaminti dešimt tokių namukų ir sustatyti juos į vieną gatvę (eilę) – taip namukai atrodys dar patraukliau. O svarbiausia, kad tai puikus interaktyvus būdas mokytis.

Variacijos

Jei jūsų vaikai maži, galite pasidaryti namuką su skaičiais, o langelių viduje nupiešti tiek daiktų, kiek parašyti ant langelio. Tarkim, du obuoliai, trys medžiai ir panašiai. Tiems, kurie mokosi skaityti, ant langelių galima rašyti raides, o viduje – žodžius, prasidedančius ta raide (tarkim atsivertę raidę „K“ – rasime žodį kamuolys ir t.t.). Kai tik pasigaminsite namelį su langeliais, vidinę jo dalį, turinį, galite keisti kaip tik panorėsite.

Pagal užsienio spaudą parengė Jurga Lūžaitė

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.