Garsus prancūzų rašytojas, sociopsichologas Žakas Salomė (Jacques Salome) teigia, kad pagarbos ir draugiškumo partnerio atžvilgiu šaltinis yra meilė sau. Jeigu šio jausmo trūksta, žmogus tampa autoritariškas.
Meilė visada turi tris sudedamąsias: tai aš, kitas žmogus ir mūsų santykiai.
„Nemylintis savęs negali mylėti kito, nes tokiu atveju jis visuomet pernelyg aktyviai siekia būti mylimas. Blogiausiai – kad visada jam tos meilės bus per maža”, – teigia Ž. Salomė.
Psichologas, daugybę metų dirbęs su poromis, priduria, jog neįmanoma duoti kitam to, ką jis gali duoti sau tik pats.
Poroje tas, kuris nemyli savęs, iš pradžių išnaudoja, o paskui sugriauna partnerio pasitikėjimą. „Meilės tiekėjas” galiausiai pavargsta nuolat įrodinėti savo jausmus. Jam primesta misija tiesiog neįvykdoma.
Meilės sau trūkumas verčia jį jaučiantį žmogų vis ieškoti partnerio, kurį galėtų priversti jį mylėti besąlygiškai. „Kol tu man duodi tai, ko aš prašau, aš tavęs nepaliksiu”, – sako jis.
Nemylintis savęs žmogus yra linkęs daug kalbėti apie meilę. Nuolatiniai jo meilės prisipažinimai slepia grasinantį reikalavimą „mylėk mane!”, o tai yra psichologinė prievarta.
Dažnai ją patiriantis partneris galvoja, kad jo meilė gali užpildyti kito žmogaus nemeilės sau spragą.
„Ši iliuzija ir žalinga, ir beprasmiška, – sako Ž. Salomė, – todėl, kad meile nepridengsi baimės ir nerimo.
Kai žmogus savęs nemyli, jis trokšta absoliučios meilės iš kito. Tokie santykiai grįsti abejonėmis ir nepasitikėjimu, todėl yra pasmerkti žlugti.”
Pirmasis susitikimas… su savimi
Mes negimstame su tuo jausmu savo atžvilgiu, kurį vėliau laikysime savo asmeniniu ir slaptu lobiu. Tik sulaukę 18 mėnesių – vadinamojo „veidrodžio periodo” – pradedame formuoti savąjį „Aš”.
Tai vyksta tėvų dėka – jie yra pirmieji „kiti” žmonės vaiko gyvenime.
Jie rodo mažyliui jo atvaizdą ir sako: „Štai žiūrėk, čia tu.” Jis juokiasi, džiaugiasi pirmą kartą atpažinęs save.
Vaikas, kuriam ši „savęs atpažinimo” patirtis buvo įvairiais būdais slopinama, augdamas patiria nepaaiškinamus nerimo priepuolius: juk kiekvieną kartą veidrodyje jis mato nepažįstamą būtybę.
Prancūzų psichoanalitikas Žanas Lakanas (Jacgues Lacan) priduria: „Kad mylėtum save, turi žinoti, jog egzistuoji kaip žmogus, kuris skiriasi nuo kitų.”
Informacijos šaltinis: Ve.lt
Palikti komentarą