Patarimai/rekomendacijos

APIE ŠEIMOS BIUDŽETĄ IR BUHALTERIJĄ

Nereta šeima, norėdama ką nors įsigyti, planuodama atostogas ir besirūpindama ateitimi, yra priversta taupyti. Ar gali šioje situacijoje pagelbėti šeimos biudžeto fiksavimas ir nuolatinė priežiūra?

Jei susimąstysite, galbūt ir jūs prisiminsite, kad kartais šeimoje būna tokių akimirkų, kai viskas baigiasi: kalbu apie įvairius kasdienos dalykus ir tuščią be produktų šaldytuvą. Deja, paprastai tai įvyksta mėnesio pabaigoje, tad ir pinigai būna jau pasibaigę ar besibaigią. Ir ši sutacija – visai nebūtinai ženklas, kad šeimoje uždirbama per mažai.

„Ne paslaptis, kad šeimoje labai daug konfliktų vyksta būtent dėl pinigų.“
Kurdami santuoką žmonės susikoncentruoja ties jausmais, finansinius dalykus lyg ir nustumdami į šoną. Bet anksčiau ar vėliau ateina tam tikras gyvenimo momentas ar įvyksta posūkis, kai esi priverstas pagalvoti apie pinigus. Ir ne paslaptis, kad šeimoje labai daug konfliktų vyksta būtent dėl pinigų: kam juos išleisti, kiek išleisti ir kiek taupyti, ką sau leisti, nuo ko susilaikyti, į ką investuoti…

Kalbėdami apie šeimos finansus, susiduriame su dviem svarbiais terminais: buhalterija ir planavimu. Tik neišsigąskite. „Buhalterija“ šiame kontekste reiškia supratimą apie tai, kas vyksta su šeimos pinigais, kuris duoda paprastą ir aiškų įsivaizdavimą, kiek šeimoje uždirbama, kam išleidžiami pinigai ir kiek iš tikrųjų jų realiai turime konkrečiu metu. Nedera baimintis ir žodžio „planavimas“. Kad galėtumėte pasiekti tam tikrų tikslų, pasitikėti savimi įvairiose situacijose, gebėjimo planuotis įgūdis yra nepaprastai naudingas ir reikalingas. Jei nesugebėsime valdyti situacijos, tada ji valdys mus.

Nuo ko pradėti, jei nebesuprantate, kur dingsta visi uždirbti pinigai? Manau, pradinis postūmis pradėti sekti šeimos finansus ir yra ką tik minėto klausimo atsiradimas: „o kur dingsta pinigai?“ Vienos ar dviejų dienų išlaidas dar galima sutalpinti galvoje, tačiau viso mėnesio išlaidos paskęsta daugybėje reikalų, darbų, išmestų čekių ir užmirštų suvalgytų pyragaičių ar išgertos kavos puodelių. Antras žingsnis būtų susirasti programą ir apsispręsti, ar detalizuosite išlaidais (tarkim, ar maistui išleistus pinigus suvesite tik į maisto grafą, ar dar tą maistą detalizuosite į produktų grupes).

„Vienos ar dviejų dienų išlaidas dar galima sutalpinti galvoje, tačiau viso mėnesio išlaidos paskęsta daugybėje išmestų čekių ir užmirštų suvalgytų pyragaičių ar išgertos kavos puodelių.“
Mes šeimoje elementaria finansine šeimos biudžeto programa pradėjome naudotis gimus trečiajai dukrai. Natūraliai kilo klausimas: kur prapuola visi pinigai? Taip, mūsų šeima didelė, turime poreikių, tačiau abu su vyru dirbame, turime apie ką svajoti, tik vis tų resursų neatlieka… Taigi esame privesti susimąstyti apie mūsų poreikius ir galimybes.

Kuo man asmeniškai buvo naudinga pradėti sekti šeimos pajamas ir išlaidas? Paminėsiu, kad šia programa naudojamės jau dvejus su puse metų. Visų pirma – kas mėnesį vedamos pajamos ir išlaidos galiausiai sugula į tam tikrus grafikus ir gali pamatyti, kam daugiausiai šeimoje išleidžiama pinigų: galbūt maistui, galbūt mokesčiams, galbūt pramogoms… Jei, tarkim, maistui, galima dar papildomai vesti detalią maisto išlaidų ataskaitą, apie tai, kokiems produktams išleidžiama daugiausia pinigų ir tuomet pamatyti, kad galbūt piktnaudžiaujama saldumynais, užkandžiais ar gėrimais. Įvairios diagramos kas mėnesį padeda visus šiuos skaičius vizualizuoti. Vyriausiajai dukrai jau tai irgi įdomu, todėl kas mėnesį apžvelgdami „ataskaitas“, pasikviečiame aptarimui ir ją. Antras naudingas aspektas – bent jau metus pasekus šeimos buhalteriją, galima susidaryti vaizdą apie tai, kiek kuriuo metu reikia pajamų skirtingoms gyvenimo sritims ir į tai atsižvelgiant planuoti pajamas. Tarkim, jei šaltuoju metų laiku daugiausia išleidžiama mokesčiams, galbūt vasaros pradžioje verta pasiieškoti papildomo uždarbio ar daugiau pataupyti. Trečias dalykas – mano galvoje dabar jau visi skaičiai ir išlaidų sritys gana tvarkingai sugulę, ir aš jau kone automatiškai įsivaizduoju, kaip keisis mūsų finansai vieną ar kitą mėnesį. Taip susiformavo naudingas įgūdis pagalvoti. Finansinio balanso fiksavimas padeda apsisaugoti ir nuo nereikalingų išlaidų.

Beje, į šeimos biudžetą būtina įtraukti ir nenumatytas išlaidas. Patikėkite, tokių atsiranda kone kas mėnesį. Tai automobilis sugedo, tai visa šeima atkrito nuo peršalimo viruso, o neduokdie, neteksite darbo…

„Mažų mažiausia ką galite pasiekti – tai pradėsite suprasti, kiek pinigų iš tiesų turite šiuo metu.“
Beje, esama tyrimų, kokią naudą namų buhalterija teikia šeimai. Visų pirma – ramybę. Juk ne vienam kyla klausimas, kur dingsta pinigai? Be konkrečių skaičių tai įsivaizduoti gana sudėtinga, gana greit prarandamas kotrolės jausmas, kyla įtampa ir nepasitikėjimas. Antra – ekonomiškumą. Anksčiau ar vėliau, planuojant šeimos biudžetą, tai atsiranda. Aiškiai matydami savo šeimos finansinę situaciją tris mėnesius iš eilės, galite pakankamai blaiviai ir logiškai įvertinti situaciją ir planuoti išlaidas kitam periodui. O neretai pasitaiko ir tokia situacija, kad reikia ne sutaupyti, o tiesiog elementariai išgyventi iki kitos algos. Trečia – tvarką. Taip, finansų tvarkymas ne visada teikia pasitenkinimą, tai ganėtinai nyku ir reikia savidisciplinos. Kita vertus – tai daryti nėra sudėtinga ir įpratus gali kaip tik padėti įskiepyti tam tikrus įgūdžius. Taip atsiranda tvarkos ir pasitikėjimo savo jėgomis jausmas. Ir paskutinis dalykas – jūs pradėsite suprasti, kiek pinigų iš tiesų turite šiuo metu. Neretai pasitaiko situacija, kada šeimos pinigai laikomi ne vienoje sąskaitoje, esama skolų ar tam tikrų įsipareigojimų. Visa tai sudėliojus į namų buhalterijos lentynėles, galutinį šeimos finansų balansą įsivaizduoti visada yra gerokai lengviau.

Keletas patarimų nusprendusiems pradėti planuoti ir fiksuoti šeimos finansus (ne mano sugalvoti, o tik apibendrinti):

Žinoma, galima samdytis buhalterį, tačiau egzistuoja ne viena gana elementari ir paprasta buhalterijos programa (yra ir excel formatu), skirta šeimos finansams tvarkyti. Tiesiog apsitarkite, kuris iš sutuoktinių apsiims „suvedinėti“ (galbūt galima pasidalinti), susitarkite, kad neišmesite čekių, kur juos dėsite ir kaip pranešite apie išlaidas.

Finansines šeimos biudžeto ataskaitas būtina analizuoti kas mėnesį.

Pabandykite nustatyti, kiek kiekvieną mėnesį galite skirti taupymui. Tačiau persistengti nevertėtų: tarkim, neteisinga būtų taupyti sveikatos, išsilavinimo ar vaikų sąskaita.

Palaipsniui atsiranda ne vien to, kam išleidžiami pinigai suvokimas, bet ir gana aiškus įsivaizdavimas, kiek pinigų turime dabar.

Pabaigai. Teko skaityti, kad iš žmonių, pradėjusių vesti namų buhalteriją, paprastai visą gyvenimą tai tedaro vos 10-20 proc. Taip nutinka, matyt, todėl, kad žmonės nesugeba sau motyvuoti tokios veiklos. Tačiau motyvų tikrai esama ir jie gana svarūs ir paveikūs. Jei jums pakaks kantrybės tai daryti ilgesnį laiką, galite pasiekti neįtikėtinų rezultatų ir įgusite daryti teisingas išvadas. Valdant šeimos pasaulio finansinį atlasą, visada galima tikėtis atrasti šiek tiek daugiau racionalumo, tvarkos, ramybės ir… žinoti, kur dingsta jūsų pinigai.

JURGITA LŪŽAITĖ-KAJĖNIENĖ

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.