Nors Suomijoje beveik visada šalta, tačiau vietiniai nuogi būna daug ir dažnai. Ir žinoma – saunoje. Nuogo kūno supratimas visai kitoks. Čia įprasta eiti į sauną visiems šeimos nariams drauge ( nuogiems). O šventiniuose saunos vakarėliuose ne taip jau retai vyrai ir moterys sėdi šalia vieni kitų neapsijuosę netgi rankšluosčiu.
Natūralu, kad vaikams nuogas kūnas kelia daug susidomėjimo ir klausimų. Taigi, kaip teisingai ir suprantamai suomių psichologai ragina kalbėtis su vaikais.
Šiuolaikinės medios laikais ypač svarbu, kad būtent tėvai paaiškintų visus klausimus, o ne numotų ranka vienu sakiniu: “ tau dar per anksti žinoti“. Nors dažnai manoma, kad kalba apie seksualumą gali pakenkti vaikui, tai netiesa. Jeigu konkrečiu momentu neturima atsakymo į vaiko užduotą klausimą, galima jam atsakyti, kad „labai geras klausimas, tačiau atsakysiu į jį truputį vėliau“. Na ir labai svarbu to pažado laikytis bei atėjus tinkamam laikui į klausimus atsakyti.
Štai trys pagrindiniai dalykai, apie kuriuos svarbu ir būtina prabilti.
1. Iš kur atsiranda vaikai.
Apie seksualumą reikia pradėti kalbėti jau 3-4 metų vaikui, nes jis gali prisiklausyti įvairiausių gąsdinančių faktų iš vyresniųjų. O dar blogiau – pamatyti internete.
Kalbą galima pradėti nuo to, kad maudynių ar rengimosi metu vardijamos visos kūno dalys, tuo pačiu ir intymios. Vaikui galima pasakyti, kad kūdikis auga mamos pilve, o to pradžiai reikalingos sėklytės iš mamos ir tėčio. Dažniausiai mažamečiams to pakanka. Ir labai svarbu tai išgirsti iš tėvų, nes vaikui tai „teisingą“ informaciją.
2. Apie grėsmes ir pavojus
Apie grėsmes ir pavojus, kuriuos vaikui gali sukelti „blogi dėdės“ taip pat labai svarbu kalbėtis, bet vaikui suprantama kalba. Geras patarimas vaikui paaiškinti, kad po maudymosi kostiumu esančių kūno dalių nebūtina ir nereikia niekam rodyti ar leisti liesti be vaiko sutikimo, jeigu tam nėra svarbios priežasties. Norintiems apžiūrėti draugams, gydytojams, mokytojams ir pan. vaikas visada gali atsakyti NE. Vaiką reikia skatinti visada pasipasakoti apie nemalonias emocijas ir jų priežastis tam, kuriuo jis pasitiki. O patekus į situacija, kuomet kito žmogaus prisilietimai yra nemalonūs, visada stengtis iš ten pasišalinti ir neklausyti jokių aiškinimų. Čia labai svarbu kalbėti ramiu tonu, be panikos jausmo, neįbauginant, nes vaikas labai gerai supranta intonacijos ir balso pakitimus.
3. Vaikų masturbacija
Pastebėję, kad vaikas domisi savo lytiniais organais ir juos liečia ( tai gali nutikti dar nesuėjus 2 metams), suaugusieji gali išsigąsti ir pulti į paniką. Labai svarbu situacijoje neparodyti šių emocijų, o elgtis ramiai ir pasikalbėti. Reikia suprasti, kad vaikas neskiria intymių kūno dalių lietimo nuo kitų ( ausys, nosis, kojos ir tt.). Jeigu staiga jam bus draudžiama liesti tam tikras kūno dalis, būtent su jomis gali susiformuoti neigiamos asociacijos. Vaiką reikia padrąsinti ir pamokinti, kas tinkama ir kas ne. Galima pasakyti, kad intymių vietų lietime nėra nieko blogo, tačiau to nederėtų daryti viešai, esant šalia kitiems žmonėms, nes tai „privatus“ reikalas.
Informacijos šaltinis: suomiskas-ugdymas.blogspot.lt
Palikti komentarą