Psichologija, Vaikai/šeima

Kuo baisus Helovynas?

Raganos, vampyrai, vaiduokliai, zombiai – šimtaprocentiniai neigiami herojai. Dar daugiau – jie kelia baimę ir atmetimo reakciją. Vadindami šią dieną visų šventųjų diena mes išmušame vaiką iš vėžių (o ir patys išsimušame). Juk Šventasis – tai kažkas gero, kažkas mus saugančio, ginančio. O jeigu tokių monstrų diena pavadinta visų šventųjų diena, reiškia šventieji tokie ir yra – monstrai, pabaisos. Įsivaizduojate, kas dedasi vaiko galvoje? Kas geras, o kas blogas? Į ką lygiuotis? Su kuo kovoti?

Mūsų kultūroje irgi esama neigiamų personažų – raganos, baubai, giriniai, dar visa eilė baisūnų. Tačiau jie visada neigiami. Nė vienam vaikui per naujuosius metus nešaus į galvą apsirengti tokio personažo kostiumą. Nes vaikai nuo mažų dienų žino – jie blogi, jie – blogio pusėje. O normalioje situacijoje nė vienas vaikas nepanorės asocijuoti savęs su blogu personažu. Nes įsitikinimas, kad „aš esu geras“ yra bazinis. Jei tik, žinoma, jo nesugadino suaugusieji.

Kai pasiūlome vaikui apsivilkti vampyro kostiumą ar patys taip apsirengiame mažylio akivaizdoje, jam sugriaunamas bazinis supratimas, kas yra gėris ir blogis. Jeigu mano gera mama apsivilko kažkokios baisybės kostiumą, tai ta baisybė tikriausiai ne tokia jau bloga. Juk mama blogo neišmokys, teisingai?

Vaikui nesusiformuoja (arba sunaikinamas) pasaulio vaizdas, aiški gėrio ir blogio samprata. Kuo tai atsilieps ateityje? Žmogus nesugebės morališkai ir doroviškai vertinti aplinkui vykstančių įvykių. Ar normaliai elgiasi dainininkas, kai per visą klipą geria, keikiasi ir dar mažus vaikus į savo orgiją filmuotis pasikvietė?

Iš vaiko, kurį išmokė kišti į burną viską iš eilės, įskaitant šiukšles ir nešvarumus, užauga suaugęs žmogus, kuris irgi į viską aplinkui žvelgia „tolerantiškai“. Ir keiksmai dainose – normalu, ir orgijos televizijoje, ir žiaurumas kompiuteriniame žaidime, o paskui ir gyvenime…

Prie viso to žmonės pratinami palaipsniui. Iš pradžių galima blogai pagalvoti, paskui – pasakyti, o paskui ir padaryti. Jeigu norite aiškių gyvenimo orientyrų savo vaikams, sukurkite juos patys. Kas gerai ir kas blogai – aktualu kiekvienai vaikų kartai. Svarbu, kaip atsakysite į šiuos klausimus savo vaikams.

Informacijos šaltinis: http://seimairnamai.eu/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.