Tarptautinės telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ užsakymu atliktas tyrimas apie 9-14 metų amžiaus vaikų elgesį internete parodė, kad kas trečias vaikas jaučiasi internete patyręs patyčias, kas antras išsigando aptikto smurto proveržio, vienas iš dešimties leidosi į kalbas su nepažįstamaisiais. Remdamasi šiuo tyrimu, socialinius verslininkus remianti organizacija „Reach for Change“ kartu su „Tele2“ skelbia konkursą. Jame dalyvauti kviečiami pokyčių lyderiai, turintys inovatyvių idėjų, kaip užtikrinti vaikų saugumą internete.
„Vaikai vis daugiau laiko praleidžia internete, tačiau akivaizdu – tiek jiems, tiek tėvams trūksta saugumo įgūdžių. Turime pasirūpinti švietimu ir užtikrinti, kad mūsų vaikai jaustųsi saugūs, tad norime imtis veiksmų ir siekti pokyčių“, – sako „Tele2“ generalinis direktorius Lietuvoje Petras Masiulis.
Tyrimas apie 9–14 metų vaikų elgesį internete ir kylančias grėsmes atliktas birželio mėnesį, jo metu apklausta daugiau nei 2 tūkst. vaikų keturiose valstybėse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Švedijoje.
Atliekant tyrimą beveik visi apklausti vaikai sakė turintis asmeninius įrenginius, kuriais gali prisijungti prie interneto, – mobilųjį telefoną, planšetę ar kompiuterį.
Lietuvoje internetu kasdien naudojasi 9 iš 10 vaikų. Respondentai įvardino, kad dažniausiai jų lankomos interneto svetainės – socialiniai tinklai: „Youtube“, „Snapchat“, „Instagram“.
Bendrauja su nepažįstamaisiais
Tyrimo rezultatai parodė, kad 1 iš 10 tokio amžiaus vaikų internete yra bendravęs su nepažįstamuoju, bent vienas vaikas klasėje tokio pokalbio metu yra sulaukęs nepažįstamo žmogaus kvietimo susitikti.
6 iš 10 vaikų internete talpina savo nuotraukas, 4 iš 10 vaikų internete dalijasi ir vaizdo įrašais su savo atvaizdu. Kas dešimtas vaikas galvoja, kad sulaukti nepažįstamojo žinutės su jo nuotrauka yra normalu.
Gąsdina smurtas
Taip pat tyrimas atskleidė, kad kas trečias internetu besinaudojantis vaikas jaučiasi patyręs patyčias virtualioje erdvėje.
6 iš 10 vaikų internete aptinka juos gąsdinančią informaciją, 5 iš jų tikina, kad gąsdinanti medžiaga sietina su smurtu ar agresija.
Tokią informaciją vaikai sakosi dažniausiai randantys atsitiktinai arba pažiūrėję, kuo socialiniuose tinkluose dalijasi kiti. Dažniausiai apie išgąsdinusią medžiagą vaikai pasisako kitiems, bet ne tėvams.
Nepaiso taisyklių
6 iš 10 vaikų Lietuvoje sako, kad jų namuose egzistuoja naudojimosi internetu taisyklės – tokias įvedė tėvai. 5 iš 10-ies tokių taisyklių prisipažįsta nepaisantys. Beveik du trečdaliai vaikų mano, kad iš tiesų jų tėvai nė nenutuokia, ką šie veikia prisijungę prie interneto ryšio.
Paklausti, ko baiminasi internete, lietuviai vaikai dažniausiai sako bijantys bendrauti panorusių apsimetėlių bei virusų, kuriais galima apkrėsti įrenginį naršant neaiškios kilmės puslapiuose.
Kviečia dalyvauti konkurse
Socialiniams verslininkams, turintiems inovatyvių idėjų, kaip spręsti didžiausias vaikų pasaulio problemas, nuolat padedanti organizacija „Reach for Change“ reaguoja į tyrimo rezultatus.
Prisijungusi prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos socialinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“, kartu su telekomunikacijų bendrove „Tele2“ skelbia konkursą, kurio tema – „Už ryšį, kuriuo galiu pasitikėti“. Konkurse organizacija kviečia dalyvauti idėjų, kaip užtikrinti vaikų saugumą internete, turinčius pokyčių lyderius.
„Organizacija „Reach for Change“ socialiniams verslininkams padeda auginti jų inovacijas, suteikdama finansinę paramą, verslo ekspertų konsultacijas ir dalindamasi kontaktų tinklu. Savo ruožtu atkakliai skatiname kurti socialinį verslą ir kviečiame dalyvauti konkurse. Geriausią idėją socialiniam verslui kurti pristatęs pokyčių lyderis laimės 20 tūkst. Eur paramą projektui įgyvendinti bei profesionalų paramą konsultacijoms“, – sako Jurgita Ribinskaitė-Glatzer, organizacijos „Reach for Change“ vadovė Lietuvoje.
Norintys dalyvauti konkurse paraiškas kviečiami teikti iki lapkričio 11 dienos. Konkurso dalyvius ekspertų komisija įvertins lapkričio 17 dieną.
Informacijos šaltinis: psichika.eu
Palikti komentarą