Vasara baigėsi, bet geri orai dar ne, todėl kviečiu mėgautis saule, vėju ir debesimis ir kurti ką nors neįprasto.
guašas, skutimosi putos, vanduo
Ilgą laiką įsivaizdavau, kad kūrybine veikla su vaikais užsiimti reikia tik namuose (patalpoje), o laukas skirtas judriems žaidimams, dviračiui ir panašiai veiklai. Bet vasara yra nuostabi ir norisi visas gero oro akimirkas išnaudoti visu šimtu procentų. Tuo pačiu man dažnai būna gaila, kad paliekame dulkėti guašą ir kitas priemones iki “blogų orų“ sezono. Iš to ilgesio spalvingoms veikloms ir noro eksperimentuoti išsinešiau kartą guašą į lauką. Kai vaikai pajunta, jog gali laisvai daryti kažką neįprasto, jų raginti nereikia. Pabandykite.
GUAšAS
Reikia turėti pilną pakuotę guašo, teptukų – smagiausia, kai jie šiek tiek didesni, nei įprasta, vandens ir drėgnų servetėlių arba popieriaus tam momentui, kai nutikš, nuvarvės, nutekės per pirštus.
Pasirūpinkite, kad vaikai būtų tinkamai apsirengę, t. y. kad jų drabužiai būtų skirti tiems nuvarvėjimams ir užtiškimams.
Dar svarbu apgalvoti, ant ko kursite, ką vaikai dažys arba ant ko pieš. Šį punktą išskiriu, nes variantų tikrai ne vienas.
- Jei turite kokį seną baldą – pirmyn. Užimsite vaikus ir senas baldas pražys visomis įmanomomis spalvomis. Jei leisite dažyti su guašu ar akvarele – po gero lietaus procesą vėl galima bus kartoti. Jei norite, kad išblukusi kėdė gautų antrąjį šansą, imkitės rimtesnių dažų.
- Vieną dieną mes su berniukais apvyniojome delnus burbuline plėvele, užtvirtinome, kad nenuslystų kūrybinio proceso metu ir, užtepę storą sluoksnį guašo, darėme antspaudus ant pilkos seno tvarto sienos.
- Tapyti ant plytelių arba akmenų. O po to laukti, kol nulis lietus arba tuos paveikslus palaistyti. Bet apie vandenį vėliau.
- Nudažyti smėlį. Tam tinka smėlio ir dažų sumaišymas mentele, pagaliuku ar teptuku. Išdžiūvęs spalvingas smėlis tinka visiems žaidimams, kaip ir paprastas. Tik žaidime daug daugiau spalvų.
- Spalvinti augalus, daryti su jais antspaudus ant popieriaus, ant akmens, ant medžio. Ši veikla įtraukia procesu ir greitu rezultatu.
- Ištapyti medžius sode.
- Pririnkti įvairių augalų ir smėlyje išdėlioti ornamentus. Papuošti akmenukais.
- Pririnkti nedidelių medžio šakelių, jas nuspalvinti guašu (sušlapę nusiplaus, teps) arba akriliniais dažais (dažai atsparūs vandeniui), leisti išdžiūti. Suverti virvele, prikabinti karoliukų, pakabinti pastogėje – turėsite vėjo gaudytoją. Jei pakabinsite kartu ir varpelį, girdėsite vėjo gūsius.
SKUTIMOSI PUTOS
Ši priemonė yra ypatinga tuo, kad stimuliuoja visus jutimus, suteikia galimybę susitepti nesusitepant, o taip pat labai smagiai ją galima maišyti, tepti, taškyti, švirkšti, žodžiu – aktyvus procesas ir pasitenkinimas juo garantuoti. Užsienyje gana populiaru naudoti skutimosi putas kūrybiniams vaikų užsiėmimams, tad prisižiūrėjusi ir prisiskaičiusi atsiliepimų, nusprendžiau pati išbandyti su vaikais tokią veiklą. Rekomenduoju. Tiesa, tiems, kurie nėra linkę išsitepti ar liesti neįprastas tekstūras, gali būti šiek tiek nejauku. Pratinkitės palengva.
Reikės flakonėlio skutimosi putų. Atkreipkite dėmesį, kad būtų be papildomų kvapų. Putos ir taip turi savo kvapą, tad dar papildomas mėtų ar „jūros gaivos“ aromatas nėra reikalingi.
Veiklai lauke tereikia keleto didesnių indų. Duokite vaikui gerai suplakti putas ir galima pradėti. Nors vaikai paprastai vos iššvirkštę pirmuosius putų „debesėlius“ jau žino, ką daryti toliau, galima kartu su jais paeksperimentuoti. Pradžioje „pastatyti“ putų bokštus, vėliau paliesti jas, pauostyti, pabandyti užtepti ant kokio paviršiaus ar padalinti į skirtingus indus. Jei turite noro sukurti spalvingų paveikslų, įdėję putų į skirtingus indelius, įmaišykite skirtingų spalvų guašo ar kitų dažų. Gerai išmaišę gausite purius dažus (visas procesas aprašytas įraše apie šiuos dažus), kuriuos tepant ant storesnio popieriaus galėsite kartu su vaiku sukurti puikių paveikslų.
Putų dažus galite palikti džiūti arba perteklių nuimti su mentele ar paprasta nebenaudojama banko ar nuolaidų kortele.
Kadangi putos yra purios ir lengvos, jomis smagu mėtytis, jose smagu paslėpti žaisliukus ir vėliau jų ieškoti. Po tokio užsiėmimo gali prireikti nemažai vandens visoms putoms nuplauti. Žaisliukus išmaudyti juk taip pat reikės.
VANDUO
Apie vandenį galėčiau kalbėti ir kalbėti. Tai ne tik gyvybė ir energija. Tai dar ir didžiulis malonumas. Lyg kokia meditacija ar terapija. Nors žinau nemažai vaikų, kurie nepakenčia, kai jiems plaunama galva, bet vonioje mirkti neatsisako. Priešingai, mielai ten išbūna ilgą laiką, nes šiltame vandenyje atsipalaiduoja, pasimiršta dienos rūpesčiai ir užplūsta ramybė. Tada galima svajoti ir žaisti visokiausius žaidimus!
Vasarą be maudynių jūroje ar ežere, upėje ar kiemo baseine, vandenį naudoti galima ir kitiems žaidimams:
- Mašinyčių plovykla.
- Lėlių ir žaislinių gyvūnėlių maudynės.
- Juodžemio kava, smilgų arbata ir smėlio pyragai.
- Mūsų vaikams tik duok: padės močiutei, užtvindys braškes, apsitaškys patys ir aptaškys viską aplink. Nauda ir smagumas – viskas viename.
- Vandens šautuvai arba purkštukai. Karštos dienos atributas ir garantija, kad bus daug juoko. Bėgiojimo taip pat.
- Pratęskite sąrašą… (įrašas iš seniau apie vandens ir smėlio žaidimus)
Aš mėgstu kūrybinius posūkius ir šiose veiklose. Kaip žinia, kūrybingumas nėra vien meninio kūrinio sukūrimas. Tai kur kas platesnė sąvoka, kuri apima visą žmogaus gyvenimą. Taip pat kūrybingumo kupini ir vaikų žaidimai. Juk nuostabu stebėti, kaip gavę šiek tiek priemonių ir laivės veikti, vaikai patys tampa atradimų ir stebuklų autoriais.
Štai keletas idėjų:
- Mano pačios vaikystės žaidimas – laiveliai. Lankstyti laivelius galima iš įvairaus popieriaus, vienus spalvinti, kitus daryti iš spalvoto popieriaus, trečius dekoruoti jau išlankstytus. O tada plukdyti! Tvirtesni gali net krovinį vežti.
- Tapyba vandeniu. Šiai veiklai būtina saulėta diena, kad gerai matytųsi, kaip vanduo nuspalvina akmenis, medį, smėlį ar sieną, o po to kaip tas vanduo išgaruoja šildomas saulės. Tapyti galima teptukais, purkštukais ar laistytuvu.
- Dar vienas smagus užsiėmimas – spalvinti vandenį. Įmaišę įvairių spalvų guašo ar akvarelės turėsite įvairiaspalvio vandens. Taip pat galima išbandyti ir kai kurių augalų dažomąsias savybes.
- Jei į spalvingą vandenį įpilsite šiek tiek skysto muilo, pasitelkę šiaudelį, galėsite smagiai su vaikais paburbuliuoti. Lauke nereikės baimintis, kad burbulai išsilies per kraštus ir pritaškysite ant grindų. Naudokite tam platų dubenį ir tegul burbulai burbuliuoja!
- Spalvotos kreidos ir vandens derinys. Galima su kreida ant asfalto pripiešti įvairių piešinių, o vėliau juos švelniai sudrėkinti šlapiu teptuku. Kitas variantas – piešti vandenyje išmirkytomis kreidelėmis.
- Pabandykime kitą lygį – vanduo ypatingas dar ir tuo, kad įdėjus jį į šaldymo kamerą virsta ledu. Karštoms vasaros dienoms šis žaidimas kaip tik: į ledukams šaldyti skirtas formeles su vaikais pridėkite skirtingų dalykų (mažų žaisliukų, gėlių, akmenukų, uogų ir pan.). Užšaldykite. Išimkite. Atraskite ir žaiskite. Net jei nekalbėsite apie fizikos dėsnius, vaikai vis tiek mokysis apie pasaulį rinkdami augalėlius, stebėdami vandens būsenas.
- Žaisliukų išvadavimas iš ledo gali būti atskira veikla. Tam turbūt prireiks net rimtesnių įrankių, pavyzdžiui plaktuko. Žinoma, jūs sprendžiate, kada žaidimas dar saugus, o kada jau derėtų neperžengti tam tikrų ribų.
- Dar vienas smagus žaidimas užšaldyti spalvotą vandenį. Vėliau iš spalvotų ledukų statyti bokštus, slėpti ledukus smėlyje, tirpdyti juos paprastame vandenyje ar saulėkaitoje.
Bet, žinote, manau, kad vaikai visa tai sugalvos patys. Suaugusiems belieka netrukdyti. Geriau pasiruoškite rankšluostį, sausų drabužių pakeitimui ir šio bei to užkąsti. Po maudynių lauke tikrai norėsis ko nors skanaus.
Tai va, kol geras oras – lekiam į lauką!
Informacijos šaltinis: suvaikais.lt
Palikti komentarą