Artėjant rugsėjo 1-ajai, tėveliai susiima už galvų, mat, norint pirmoką išleisti į mokyklą, gali tekti smarkiai paploninti piniginę.
Reikmenų sąrašą sudaro daugiau nei dvi dešimtys priemonių. Alfa.lt apžvelgė kelių internetinių mokyklinių prekių parduotuvių kainas, kurios svyruoja nuo kelių iki kelių šimtų eurų.
Mokyklinės prekės gali atsieiti ir iki 460 Eur
Apie 20 prekių, esančių būtiniausių reikmenų pirmokui sąraše, gali atsieiti maždaug 70 eurų. Tiesa, renkantis viską už mažiausias kainas, suma galėtų ir dar labiau sumažėti, tačiau tuomet galima abejoti dėl kokybės ir priemonių ilgaamžiškumo. Be to, galutinė pirmoko reikmenų suma su sportine apranga, avalyne, o jei reikia, žinoma, ir uniforma, gali gerokai išaugti.
Remiantis preliminariais „Swedbank“ skaičiavimais, neskaitant įprastų sezoninių drabužių ir avalynės, vieną vaiką išleisti į mokyklą kainuotų nuo 225 iki 460 eurų, priklausomai nuo to, ar tėvai rinktųsi žemiausios kainų kategorijos prekes, ar brangesnes. Į šį krepšelį įeitų rašymo ir piešimo priemonės, klijai, sąsiuviniai, popierius ir kitos, kuprinė, trumpa ir ilga sportinė apranga su sportiniais bateliais bei 3 dalių uniforma.
Apžvelgus elektronines parduotuves, kainų galima rasti įvairių. Štai, pavyzdžiui, kuprinių kainos svyruoja nuo 20 iki 80 ir daugiau eurų. Penalas kainuoja 4–10 Eur, bene pigiausiai atsieina sąsiuviniai už 0,65 Eur ir aplankalai – 0,90 Eur. Plastilinas – nuo 0,99–1,59 Eur. Pieštukų ir flomasterių kainos taip pat įvairios – nuo 2 iki 8 eurų už dėžutę, priklausomai nuo subtilybių.
Braižybos priemonių rinkinys, kurį sudaro įvairios liniuotės, kainuoja apie 2 Eur, dviejų rūšių klijai ir žirklės atsieis tiek pat. Už guašą, akvarelę, teptukus ar net drožtuką gali tekti sumokėti apie 3 Eur.
Pirmokui taip pat reikės daug popieriaus: piešimo popieriaus (A4 ir A3 formato), kurio kaina – 0,85–1,40 Eur, akvarelinio popieriaus (0,76–1,01 Eur), popieriaus rašyti (1,79–1,97 Eur), spalvoto dvipusio popieriaus (0,41–2,14 Eur) bei dvipusio spalvoto kartono (0,54–2 Eur).
Prekių siunčiasi ir iš užsienio
Klaipėdietė Jurgita šiemet į pirmą klasę leis savo pagrandukę. Moteris tvirtina, kad visas mokyklines prekes pirkusi iš mokyklos pateikto būtiniausių reikmenų sąrašo ir per daug neišlaidavusi.
Į šį sąrašą įeina:
- du mėlyni rašaliniai rašikliai, lietuvių k. ir matematikos sąsiuviniai I klasei,
- 2 paprasti pieštukai;
- minkštas trintukas;
- drožtukas;
- liniuotė (15–20 cm ilgio);
- flomasteriai ir spalvoti pieštukai;
- žirklės bukais galais, pieštukiniai klijai;
- spalvinimo knygelė;
- aplankalai vadovėliams ir sąsiuviniams I klasei;
- baltas piešimo (braižymo) popierius;
- guašas, akvarelė, kelių rūšių teptukai ir indelis vandeniui;
- vaškinės kreidelės;
- plastilinas;
- dvipusis spalvotas popierius;
- spalvotas kartonas;
- lipalo klijai, aplankalas ar segtuvas;
- sportinė apranga, sportiniai bateliai guminiais padais;
- medžiaginis maišelis jiems laikyti;
- šokio pamokoms reikalingos čežutės, mergaitėms – platesni sijonai.
Pasak Jurgitos, visos šios prekės atsiėjo 178 Eur. Tiesa, suma galėjo ir išaugti, jeigu moteris būtų viską pirkusi vien Lietuvoje, mat kitas prekes siuntėsi tiesiog iš užsienio.
„Gavosi kaina mažesnė, nes treningą kūno kultūrai ir glaustinukes šokiams siunčiau iš Jungtinės Karalystės, pūstą sijoną siunčiau iš Kinijos. Dar atskirai kainavo sarafanas mokyklai su marškinėliais – 131 Eur, kuprinė – 50 Eur“, – vardija moteris.
Pirkti dar neskuba
Didieji prekybos centrai jau paruošė mokyklinių prekių stendus, tačiau pirkėjai dar neskuba. Kol kas žmonės ateina į parduotuves pasižvalgyti. „Dabar mažoji dalis perka, o didžioji ateina pasidairyti, pasiplanuoti savo pirkinius“, – teigia „Rimi“ atstovė spaudai Giedrė Bielskytė.
Vis dėlto prekybos tinklo IKI viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė sako, kad artėjant naujųjų mokslų metų pradžiai tėvai suskumba aprūpinti atžalas mokykliniais reikmenimis. „Pastebime, kad toks apsipirkimas jau yra tapęs tam tikra tradicija, o mažesniems moksleiviams savotiška pramoga“, – teigia ji.
„Maxima LT“ Korporacinių reikalų departamento direktoriaus Jauniaus Špakausko teigimu, pagrindinis mokyklinių prekių krepšelis šiais metais nebrangs – kaip ir pernai, jis kainuos apie 28 eurus.
„Priklausomai nuo akcijų ar nuolaidų, bendro krepšelio kaina gali svyruoti keliasdešimt euro centų į vieną ar kitą pusę, tačiau pasistengėme, kad ir be nuolaidų dažniausiai perkamų mokyklinių prekių krepšelį pirkėjai galėtų įsigyti panašiai, kaip ir pernai. Dėl to dalį mokyklos prekių piginome patys ir populiariausias prekes įtraukėme į „Mažos kainos garantijos“ sąrašą“, – rašoma Alfa.lt atsiųstame atsakyme.
Anot jo, mokyklinių prekių kainos „Maximos“ parduotuvėse prasideda nuo keliolikos centų. Pavyzdžiui, aplankai sąsiuviniams kainuoja nuo 0,38 euro, spalvoti pieštukai – nuo 0,98 euro, penalą galima įsigyti nuo 1,49 euro, 10 vnt. sąsiuvinių rinkinys kainuos apie eurą, kuprinė – nuo 9,99 euro ir pan.
„Besivaikantys madų pirkėjai, „Maximos“ duomenimis, šiemet renkasi mokyklines prekes (kuprines, penalus, sąsiuvinius) su linksmaisiais Pakalikais, Troliais, Mažaisiais poniais, Ledo šalies herojais ir kitais. Jau daugybę metų populiarios prekės su Transformerių, Betmeno ir Žmogaus voro atvaizdais“, – teigia J. Špakauskas.
Prekybos centro „Rimi“ atstovė spaudai G. Bielskytė tikina, kad kainos svyruoja įvairiai: vieni ieško pigesnių prekių, kiti – kokybiškesnių, tačiau brangesnių.
„Mūsų importuojamų, privačių etikečių prekių kainos jau nesikeičia kelerius metus, t. y. pigiausias segmentas. Kitų prekių, kurias tiekia tiekėjai, ypač tų, kurios yra pažymėtos žinomais animacinių filmų herojais, Walto Sidnėjaus veikėjais, šiemet kainos šiek tiek pabrango“, – teigė atstovė ir pridūrė, kad pabrangimas – iki 5 proc.
Be to, pastebimas ir didesnis kuprinių poreikis. „Bent jau mes pernai pastebėjome, kad pirkėjai ieško įvairesnių kuprinių, todėl, pavyzdžiui, šiais metais padidinome asortimentą tiek kainos prasme, tiek modelių prasme – atsivežėme daugiau įvairesnių kuprinių“, – tvirtina ji.
IKI viešųjų ryšių vadovė B. Čaikauskaitė informuoja, kad šių metų mokyklinių prekių krepšelio kaina (be kuprinės) svyruoja nuo 20 iki 30 eurų ir yra panaši kaip pernai.
„Mokyklinių prekių krepšelio kaina labai priklauso nuo to, kokias prekės pirkėjas pasirinks. Vieni stengiasi įsigyti kuo pigesnius, kiti – kuo labiau išskirtines ar gerai žinomų prekės ženklų bei gamintojų prekes. Matome, kad daugiausiai tėvams atsieina moksleivių kuprinės, tačiau nemažai tėvų savo vaikams jas perka ne vienam, o keletui sezonų, todėl dažnai pirmiausiai žiūri ne į kainą, o prekės kokybę“, – teigiama atsiųstame atsakyme.
Pataria, kaip sutaupyti
Tai, kad rugsėjo 1-osios startui netektų pakloti kone viso vieno iš tėvų atlyginimo, Jūratė Cvilikienė, „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Lietuvoje, įvardija 5 žingsnius, kurie mokinio krepšelio kainą galėtų reikšmingai sumažinti.
Pirmiausia reikėtų neskubėti ir pasitarti su mokytojais. Ko tikrai reikės būsimam pirmokui ar vyresniam moksleiviui, pirmiausia teiraukitės mokytojo ar klasės vadovo, jie geriausiai žinos, kokių priemonių prireiks jų pamokose.
Svarbiausia, neskubėkite, pirkite tik tai, kas tikrai reikalinga. Juolab kad mokslo metams prasidėjus startuos ir nuolaidos. <…> Pirkdami uniformą pasidomėkite, galbūt jūsų vaiko lankomoje mokykloje švarkas derinamas su bet kokiais vienspalviais marškinėliais, kurių jūsų spintoje kaip tik penkeri?“ – rašoma išplatintame pranešime spaudai.
Antra, atlikite likučių reviziją. „Turėdami tikslų sąrašą, atlikite stalčiuose ir spintelėse esančių daiktų reviziją. Kartu su būsimuoju mokiniu peržiūrėkite ne tik vaiko stalčius, bet ir savo. Beveik galėčiau lažintis, kad juose rastumėte bent keletą daiktų iš mokyklinuko būtiniausių prekių sąrašo“, – teigia J. Cvilikienė.
Trečia, kooperuokitės su kitais klasės tėvais. „Naudodamiesi įvairiomis internetinių parduotuvių platformomis ir pirkdami didesnį kiekį įvairių prekių galite jas įsigyti ne tik kelis, bet kartais net keliolika kartų pigiau, taip pat nemokamai parsisiųsti kad ir iš kito pasaulio krašto. Tai gali būti įvairus popierius, dažai, klijai, sąsiuviniai ir kitos kanceliarinės prekės visiems mokslo metams visai klasei ar visiems mokyklos pirmokams.
Nepamirškite ir apie vaikų kelionę į mokyklą. „Jei gyvenate užmiestyje, tikrai verta pakalbėti su kaimynais ir dalintis vaikų nuvežimo ir parvežimo atsakomybe, jei tik įmanoma. Taip sutaupysite laiko ir kuro“, – pataria ekspertė.
Ketvirta, senus daiktus paverskite originaliais mokinio stiliaus akcentais.„Atlikę reviziją greičiausiai rasite ir nė karto nenaudotų daiktų, ir tinkamų naudoti, nors išoriškai pasidėvėjusių arba nebemadingų. Pasitelkite fantaziją ar semkitės idėjų internete ir surenkite kūrybinio restauravimo dirbtuves namuose“, – sako J. Cvilikienė.
Ir penkta, pasikalbėkite ar socialiniuose tinkluose sukurkite panašaus amžiaus vaikų turinčių tėvų grupę.
Rengiantis į mokyklą – pagalba nepasiturinčių šeimų vaikams
Mokiniams iš mažas pajamas gaunančių šeimų skiriamas nemokamas maitinimas mokykloje ir parama mokinio reikmenims įsigyti, informuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Planuojama, kad naujais mokslo metais nemokamą maitinimą mokykloje gaus apie 56 tūkst. mokinių, paramą mokinio reikmenims įsigyti – apie 50 tūkst. mokinių. Praėjusiais metais nemokamą maitinimą mokyklose gavo apie 63,6 tūkst. mokinių, parama mokinio reikmenims įsigyti buvo suteikta 54,3 tūkst. mokinių iš mažas pajamas gaunančių šeimų.
Mokiniai turi teisę į nemokamą maitinimą ir paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio (153 Eur). Patikrinus šeimos gyvenimo sąlygas, savivaldybės tarybos nustatyta tvarka nemokamas maitinimas mokykloje mokiniams gali būti skiriamas išskirtinais atvejais (ligos, nelaimės atveju, mokiniui iš gausios šeimos ir pan.) ir su didesnėmis pajamomis.
Nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama mažas pajamas gaunančių šeimų vaikams, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą ar bendrojo ugdymo programas.
Nuotrauka: Pirmokai (© Saulius Žiūra | BFL)
Julija Šakytė | Alfa.lt
Informacijos šaltinis:
Palikti komentarą