Pastojus kyla daugybė klausimų, o pats nėštumas yra tarsi stebuklas. Daugeliui pirmą kartą mamomis tampančių moterų būna smalsu, kaip atrodo jų įsčiose vos kątik užsimęzgusi gyvybė ir kaip vaisius auga nėštumo metu.
Webmd.com supažindina su vaisiaus raida viso nėštumo metu:
Pastojimas
Jis įvyksta, kai spermatozoidas apvaisina kiaušialąstę ir praėjus 24-48 val. po apvaisinimo vyro ir moters genetinis potencialas susijungia, duodami pradžią naujam organizmui – zigotai. Apvaisinimo metu nulemiama ir vaiko lytis, ir genetiškai užprogramuot visa būsimo žmogaus vystymosi informacija. Praėjus 24-36 val. po apvaisinimo, vyksta apvaisinto kiaušinėlio dalijimasis į daugybę ląstelių. Po 96 val. ląstelių būna net 70. Ši iš zigotos besidalijančių ląstelių masė yra vadinama blastocista.
Ketvirtą dieną po apvaisinimo iš vidinio blastocistos sluoksnio susidaro gemalo diskas, iš kurio vystosi embrionas, o iš kitų ląstelių grupių formuojasi kitos struktūros ir apsauginiai audiniai, padengiantys embrioną.
6-10 parą po apvaisinimo blastocista pradeda skverbtis į gimdos paviršių ir ten įsitvirtina. Tai vadinamasis implantacijos periodas.
Raida 4 nėštumo savaitę
Pradeda formuotis galva, vystosis kraujagyslės ir ketvirtos savaitės pabaigoje ima plakti vaisiaus širdis.
Raida 8 nėštumo savaitę
Embrionas yra apie 2,5 cm ilgio ir sveria apie 1 gramą. Formuojasi veidas, yra visi pagrindiniai kūno organai ir kūno dalys, rankų ir kojų pirštai ima augti ir atsiskirti vienas nuo kito. Šiuo laikotarpiu apie 20 proc. embrionų spontaniškai žūva.
Raida 12 nėštumo savaitę
Vaisius yra apie 5 cm ilgio ir po truputį pradeda judėti. Specialiu prietaisu gydytojas jau gali išgristi vaisiaus širdies plakimą, pilnai susiformuoja lytiniai organai.
Raida 16 nėštumo savaitę
Vaisiaus ūgis apie 11-12 cm, o svoris siekia 800-100 g. Vaikas nesunkiai tilptų delne. Vaiko akytės jau gali mirksėti, o širdis ir kraujagyslės jau yra pilnai susiformavusios. Kūdikio rankų ir kojų pirštai jau turi unikalius pirštų antspaudus.
Raida 20 nėštumo savaitę
Vaisius jau sveria apie 280 g ir yra kiek didesnis nei 15 cm ūgio. Gimda šiuo metu turėtų būti bambos aukštyje. 20 nėštumo savaitę atsiranda čiulpimo refleksas, kūdikis jau moka žiovauti, rąžytis ir daryti grimasas. Šiuo metu dauguma moterų pirmą kartą pajunta savo kūdikio judesius.
Šiuo laiku visuomet paskiriamas ultragarso tyrimas, kurio metu gydytojas įvertina placentą bei paties kūdikio raidą. Ekrane būsima mama pamato savo kūdikio rankų, kojų judesius, išgirsta širdies plakimą bei gali sužinoti, kokia yra vaiko lytis.
Raida 24 nėštumo savaitę
Vaisius sveria apie 0,7 kg, o jo ūgis yra apie 30 cm. Kūdikis jau reaguoja į garsus padidėjusiu atkyvumu, taip pat reaguoja ir į šviesos spindulį, nukreiptą į mamos pilvą. Antro trimestro metu vaisiaus smegenys padidėja net šešis kartus, tačiau 24 nėštumo savaitę elektriniai smegenų impulsai vis dar yra pavieniai.
Raida 28 nėštumo savaitę
Nuo šio mėnesio kūdikio išgyvenimas ne gimdoje jau tampa įmanomas. Kūdikis sveria apie 1,0 kg ir vis daugiau juda. Pasiteiraukite gydytojos apie priešlaikino gimdymo ženklus, taip pat užsirašykite į gimdymo bei vaiko auginimo kursus, kurių metu gausite daug naudingos informacijos.
Raida 32 nėštumo savaitę
Kūdikio svoris jau siekia apie 2 kg, o kūdikio oda turi mažiau raukšlelių, nes po ja ima formuotis riebalinis sluoksnis. Aštuntojo mėnesio viduryje kūdikis jau gali atsimerkti ir net gi matyti savo rankutes, o dalis mokslininkų teigia, jog nuo šios savaitės kūdikis pradeda suvokti aplinką.
Šiuo metu galite pastebėti gelsvas išskyras iš spenelių – tai priešpienis.
Raida 36 nėštumo savaitę
Šiuo metu kūdikio ūgis yra apie 47 cm, o svoris apie 2,7 kg. Plaučiai šiuo metu jau yra beveik pilnai susiformavę, vyksta aktyvi smegenų raida, vaisiaus aktyvumas sumažėja ir kūdikis daugiau miega. Šį mėnesį vaisius apsiverčia galva žemyn, taip ruošdamasis gimimui.
Raida 40 nėštumo savaitę
Nėštumas gali trukti 38-42 savaites. Kartais gydytojai nusprendžia paskatinti nėštumą, kad nekiltų pavojaus vaikui.
Informacijos šaltinis:
Palikti komentarą