Psichologija, Vaikai/šeima

NAUJŲJŲ METŲ PAŽADAI: PASIŽADA VISA ŠEIMA

Gana įprasta, kad, artėjant Naujųjų nakčiai ar prieš pat pradedant griaudėti fejerverkams, pasižadame sau ką nors kitais metais pasiekti, padaryti, galbūt atsisakyti blogų įpročių. Įprasta ir tai, kad baigiantis jau pirmajam naujų metų mėnesiui, šiuos pasižadėjimus primirštame, jie nublanksta kasdienio gyvenimo ar darbų tėkmėje.

Tačiau ar bandėte kada nors pasižadėti ką nors naujiems metams kaip šeima? Šie pažadai – visai kitokie, jų daug maloniau ir smagiau laikytis. Be to, juos ne taip lengva užmiršti – bent vienas iš šeimos narių būtinai primins, jei kuris nors pasižadėjimas nevykdomas! Siūlome keletą pavyzdžių galimiems šeimos pasižadėjimams, o jūs išsirinkite ar susigalvokite tokį ar tokius, kurie labiausiai tinka, naudingiausi bei smagiausi būtent jūsų šeimai.

Daugiau laiko šeimai, mažiau – kompiuteriams ir mobiliesiems telefonams

Galite susitarti bent dėl kelių labai aiškių taisyklių: kitais metais šeimoje valgio metu niekas nesinaudos mobiliaisiais telefonais, planšetėmis ar kompiuteriais; jokių šių įrenginių naudojimo atėjus miego metui. Gali būti, kad vyresniems vaikams tai nepatiks, galbūt tai netgi nepatiks vienam iš sutuoktinių. Bet tai – svarbus sprendimas ir pasižadėjimas, išsaugant artimus ir nuoširdžius santykius, išsaugant galimybes bendrauti ir suprasti vienam kitą. Be to, po kurio laiko nepatenkintasis šeimos narys savo nepasitenkinimą pamirš – prie bendrų susitarimų anksčiau ar vėliau priprantama, o būtent šio pasižadėjimo privalumus netruksite patirti visi.

Daugiau skaityti

Ar turite šeimoje tradiciją visi skaityti – skirdami tam konkretų laiką, išjungus televizorių, visi kur kuriam patogu ar kartu viename kambaryje? Ar prieš miegą šeimoje mėgstate paskaityti lovoje? Kiek jūsų šeimos narių turi bibliotekos skaitytojo pažymėjimą ir kada paskutinį kartą jais naudojotės? Jeigu turite mažų, dar neskaitančių vaikų, kitąmet skaitykite jiems balsu daugiau, nei skaitote dabar. Jeigu jūsų vaikai jau skaito patys, tačiau nejaučia didelės meilės knygoms, sudominkite juos – patys domėkitės jų amžiui tinkama literatūra, nebijokite konsultuotis su bibliotekininkėmis, klauskite patarimo draugų, kurių vaikai mielai skaito, kartu su vaikais vartykite knygas knygynuose ir bibliotekose. Taip pat nepamirškite, kad jūs esate pavyzdys, o pasižadėjimas kitąmet daugiau skaityti galioja ir jums. Pamatysite – jūsų visų laukia daug džiaugsmo, malonumo ir naujų atradimų.

Užsiimti savanoriška veikla

Tai – vienas prasmingiausių pasižadėjimų ir pasiryžimų. Galite prisijungti prie įvairių organizacijų ir iniciatyvų, galite patys, kaip šeima, sugalvoti daugybę būdų, kuriais būtumėte naudingi ir pagelbėtumėte tiems, kam reikia jūsų pagalbos. Kartais net nereikia toli ieškoti – galite pagelbėti garbaus amžiaus kaimynams, atnešdami jiems produktų iš parduotuvės, galbūt padėdami išeiti pasivaikščioti, nuveždami pas gydytoją. Vaikai mielai savanoriauja šunų ir kačių prieglaudose. Galimybių yra išties daug ir jūsų šeimos pagalba išties reikalinga.

Rūšiuoti atliekas

Jei jūsų šeimoje tai dar nėra savaime suprantamas dalykas, tegu toks taps nuo kitų metų. Tikriausiai nebėra nežinančiųjų, kad rūšiavimas – būtina mūsų kasdienio gyvenimo dalis. Kartu su vaikais rūšiuodami atliekas, domėdamiesi, kodėl jas reikia rūšiuoti, ir tai aptardami, nebegrįšite prie ankstesniojo šiukšlių išmetimo į vieną bendrą kibirą ir konteinerį. Rūšiuodami savo vaikams parodote, kad jums rūpi, kokį pasaulį jiems paliekate, o vaikai rūšiuodami perima žinias, kaip pasaulį išsaugoti.

Visiems daugiau judėti

Ne, tai netapatu suaugusiųjų priesaikoms nuo naujųjų metų lieti prakaitą sporto salėje. Daugiau judėti reiškia būti aktyvesniems, daugiau laiko praleisti lauke, kuo dažniau kelionę automobiliu keisti į kelionę pėsčiomis ar dviračiu. Pavyzdžiui, šeimoje galite sutarti nebevažinėti liftu, o visada naudotis tik laiptais arba savaitgaliais į parduotuvę eiti tik pėsčiomis, o ne važiuoti automobiliu. Susigalvokite tai, kas labiausiai tiktų jūsų šeimai. Dažniausiai vaikai tokius dalykus priima rimtai, jų atsakingai laikosi, tad ir tėvams lieka mažiau galimybių pasiteisinimams.

Valgyti daugiau daržovių

Tai tikriausiai neišvengiama pasižadėjimų klasika. Taip, tą išties gana lengva pasižadėti, bet ne taip paprasta įgyvendinti. Tačiau jei pasižadate sau tai kaip šeima, vėlgi – bus lengviau, nes nebus nuskriaustųjų, kuriems tai privalu, kai kiti to gali nedaryti. Jokios prievartos – tiesiog pasižadėkite stengtis ir nepamirškite savo pažado. Be to, kartu su šiuo pažadu galite pasižadėti ir kokį nors itin mielą vaikams dalyką (paklauskite jų, ko jie norėtų ir kas tiktų visai šeimai) – tuomet bus „lygiosios“.

Taupyti tikslui

Vienas iššūkių ir pasižadėjimų, reikalaujančių visos šeimos prisidėjimo, yra pasižadėjimas taupyti. Susigalvokite tikslą ir nuosekliai visi jam taupykite. Pavyzdžiui, galbūt norite kitais metais Naujuosius sutikti kitame mieste ar šalyje. Pasidomėkite kainomis, preliminaria reikiama pinigų suma šiam norui įgyvendinti, apskaičiuokite kiek galite kiekvienas prisidėti prie šios sumos sukaupimo. Arba galbūt norėtumėte kas ketvirtį ar pusmetį paaukoti tam tikrą sumą pinigų labdaros organizacijai, kurios veikla jūsų šeimai atrodo prasminga ir prie kurios norėtumėte prisidėti; tai nebūtinai turi būti didelė suma, tiesiog sąmoningas jūsų šeimos prisidėjimas. Beje, tai nereiškia, kad vaikai turi šiems tikslams paaukoti visus savo kišenpinigius – tiesiog kartą kitą atsisakydami nebūtino saldumyno, limonado ar kokio niekučio ir taip taupydami, jie mokysis suprasti, kokiems skirtingiems tikslams gali būti skiriami pinigai. Pamatysite, daug mieliau, nuoširdžiau, kai šiam tikslui visi kartu taupote, kai jaučiate to prasmę.

Kartą per metus ar pusmetį visiems pabėgti

Tsss… Ne šiaip „pabėgti atostogų“, bet vieną dieną, paprasčiausią darbo dieną, nenueiti į darbą, mokyklą ar darželį, o visai šeimai „pabėgti“ ir praleisti kartu. Tai neturėtų būti svarbi diena darbe ar koks atsiskaitymas mokykloje, kurio norima išvengti. Tiesiog tokia diena, kai visi galite ne įprastai savaitgališkai, o šiek tiek padaužiškai praleisti kartu – nueiti į dieninį kino seansą šeimai ir žiūrėti filmą apytuštėje salėje, nueiti į čiuožyklą ar nuvažiuoti prie ežero. Pasidaryti tokią dieną, kai net raštelyje mokyklai drąsiai įrašytumėte: „Sūnus / dukra vakar nebuvo pamokose, nes norėjome praleisti dieną visa šeima kartu.“

Parengta pagal parenting.com, familyeducation.com

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.