Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

IŠAUKLĖTI RYŠKIĄ ASMENYBĘ

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui.

Skatinkite nestandartinį mąstymą

Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą – jis toks betarpiškas, toks nepaprastas! Deja, šis periodas labai greitai praeina. Kai tik mažylis „išeina į pasaulį“, ar tai būtų mokykla, vaikų darželis, ar smėlio dėžė, ateina laikas galvoti ir daryti kaip visi.

Neskubėkite įstumti mažylio į „Pažiūrėk, kaip reikia“ pasaulį. Tausokite jo unikalumo pasireiškimus. Padarykite savo taisykle skatinti kiekvieną nestandartinį sprendimą bet kurioje situacijoje. Duokite vaikui užduotis, kurioms spręsti jiems prireiks sugalvoti naują sprendimo būdą.

Knygose ir filmukuose atkreipkite vaiko dėmesį į tai, kaip neįprasti metodai padėjo išspręsti problemą. O svarbiausia – atidžiai stebėkite jo paties unikalius sprendimus ir sugebėkite laiku įvertinti nestandartinę jo mąstymo ir elgesio eigą.

Svarbiausias vaikystėje gautas turtas – vaizduotė

Bet kokia kūryba – menas, mokslas ar asmeninis gyvenimas – neįmanoma be vaizduotės. Kad išvystytume vaiko vaizduotę, reikia:

– aprūpinti vaiką informacija, įspūdžiais ir emocijomis (visi išgalvoti vaizdiniai yra pagrįsti realia vaikų patirtimi. Kuo turtingesnė patirtis, tuo ryškesni vaizdiniai).

– tobulinti kalbą (būtent sugebėjimas kalbėti suteikia galimybę įsivaizduoti daiktą, kurio žmogus nėra matęs).

– siūlyti žaidimuose daiktus-pakaitalus (vaikai, pas kuriuos visi žaislai „tikri“, panašūs į realius daiktus, paprastai turi mažiau fantazijos ir kūrybinių sugebėjimų nei tie, kurie jodinėja ant lazdos, vietoje natūralistiško arkliuko).

– naudokite ne iki galo užbaigtus piešinius (paversk paprastą kvadratą kažkuo įdomiu, padaryk kvadratą piešinio dalimi).

– duokite ne gatavas žinias, o galimybes eksperimentuoti (pats sužinok, kas iš to gausis).

Dažniau priminkite patys sau, kad vaikiška fantazija – tai lobis, kurį reikia tausoti.

Mokykite ginti savo įsitikinimus

Daugybė nuostabių idėjų bei išradimų pražuvo tik dėl to, kad autoriai nesugebėjo apginti savo įsitikinimų ir pasidavė aplinkybių ar svetimų nuomonių spaudimui.

Mokykite paversti svajones tikslais ir jų siekti

Mokėjimas siekti tikslo, netgi tai reikalauja daug laiko ir pastangų – tai sugebėjimas, kurio pamatai paklojami vaikystėje.

Siekiant tikslo reikia dviejų dalykų – svajoti ir veikti. Mokykite vaiką to, kad svajonės gali išsipildyti, jeigu paversime jas tikslais ir pradėsime jų siekti, dėdami pastangas.

Čia svarbiausia – parodyti vaikui ribą tarp atkaklumo ir užsispyrimo. Pirmoji savybė – vertinga, antroji – paprasčiausiai kvaila. Ne visada reikia baigti tai, kas pradėta, jeigu tai prarado prasmę.

Ugdykite domėjimąsi žmonėmis

Ir skausme, ir džiaugsme, ir atradimuose pats svarbiausias dalykas – kitų žmonių palaikymas. Vaikai, kurie moka megzti santykius su aplinkiniais, išauga sėkmingesniais ir ryškesniais suaugusiais.

Kad vaikas neturėtų problemų tarpusavio santykiuose, labai svarbu išugdyti jame sugebėjimą nuoširdžiai domėtis kitais.

Informacijos šaltinis: seimairnamai.eu

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.